Dünyanın En Zengin 10 Ailesi ve Aile Şirketleri

Dünyanın en zengin 10 ailesi dört ayrı ülkeye yayılmıştır. Bunlar arasında, uluslararası finans piyasasının önde gelenleri, nesiller boyu girişimci olanlar ve hatta bir şekerci üreticisi de vardır. Bu 10 aileden bir tanesi bir kadın tarafından yönetiliyor. İki aile, politika  ve kaynakları kullanabildiği için zengin olmuş erişim yoluyla varlık bulmuş ve bir aile de dünyada 2 milyondan fazla kişiyi işletmelerinde istihdam etmektedir. Her ailenin toplam varlığı en az 34 milyar dolar değerindedir. Ancak en üstteki iki aileden her birinin serveti 1 trilyon dolardan fazla olabilir. Buradaki tahmini net değerler son olarak Mart 2016’da hesaplanmıştır.

Rothschild Ailesi, Almanya

Tahmini Net Servetleri: 350 milyar dolar – 2 trilyon dolar

Rothschild ismi en azından 1700’lü yıllardan beri uluslararası bankacılık ile ilişkilendirilmiştir. İlk aile reisi sayılan Mayer Rothschild, Alman kraliyet ailesinin yardımcısı ve finans müdürü idi. Alman aristokrasisi için bankacılık işini geliştirmek üzere mahkemedeki görevini kullandı. Baba beş oğlunu yetişkinliğe ulaştığında, yerel bankacılık işlerini yönetmesi için Frankfurt, Londra, Napoli, Paris ve Viyana’ya yolladı. Oradan günümüze de,yüzlerce yıllık bir mali imparatorluk gelişti.

Nispeten düşük profilleri ve özel iş faaliyetleri nedeniyle, Rothschild’ler finansal tarihçilerin ve komplo teorisyenlerinin hayal gücünün sınırlarını zorlar. Nesiller boyunca birçok varisi olan aile de artık varlıkları ve zenginliği takip etmek zor olsa da zenginlikleri sürmektedir.  Ailenin sloganı:  latince “Concordia, Integritas, Industria”, “Uyum, Dürüstlük, Endüstri” anlamına gelir.

Rothshild ailesi bir çok komplo teorisyeni tarafından Rockfeller ailesi ile beraber dünyanı yöneten aileler arasında gösterilir. Bu komplo teorileri Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarını başlatanların onlar olduğuna kadar gitmektedir. 

Suud Ailesi, Suudi Arabistan

Tahmini Net Servetleri: 1,4 trilyon $

El-Suud ailesi, Suudi Arabistan’ı yürüten yetkilerine 1700’lü yıllardan kavuşturmuştur. Ancak bildiğimiz anlamdaki modern hükümet ise 1932’den beri yürürlüktedir.  El-Suud ailesi 2016’dan itibaren Kral Salman bin Abdülaziz el Suud tarafından yönetilmektedir. Şaşırtıcı olmayacak ama El-Suud ailesi zenginliğinin çoğunu Suudi Arabistan petrol rezervleri üzerindeki kontrolünden sağlamaktadır.

Suud Ailesi, Arapların Osmanlı İmparatorluğu’na isyan ettiği dönemde İngiltere ile işbirliği yaparak günümüzdeki gücünün temellerini oluşturmuştur. Ortadoğudaki birçok devlet hanedanı akrabalık ilişkisine sahiptir. Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Abu Dabi vd.

Walton Ailesi, ABD

Tahmini Net Varlıkları: 152 milyar dolar

Sam Walton ailesine ait perakende alışveriş imparatorluğunu yakın bir zamanda kurdu.  Bu işe yönelik atılımlarına 1940’ların sonlarında ve 1950’lerin başında çeşitli mağaza bayiliklerini alarak başladı. Walton, ilk Walmart mağazasını 1962 yılının Temmuz ayında açtı. Market ardından Walmart Discount City adını aldı. 2016 itibariyle mağazalar Wal-Mart Stores Inc. ismi altında Amerikan borsasına kote şekilde faaliyet gösteriyor . Walton perakende endüstrisinde devrim yaratmıştır. Başlarda şehir merkezindeki ağır rekabetten kaçarak mağazalarını küçük kasabalara açmaya odaklandı. Marketleri için maliyetlerini düşürebilmek amacıyla dağıtım, seçim ve tedarikçi sözleşmeleri ile bizzat kendisi ilgilendi.  Şu anda Sam’in altı mirasçısı, Walmart hisselerinin yüzde 54’üne sahip. Şirket, 2015 yılında yaklaşık 2.1 milyon çalışanı ile dünyanın en büyük sivil toplum iş vereni ünvanına sahiptir.

Walmart Türkiye’de Bim ve A101 gibi indirim mağazalarının Amerika’daki ilk temellerini atan mağazalar zinciridir. Çalışma prensibi minimum maliyet/kira ve diğer masraflar olmak üzere kendisine fason üretim yaptırarak çoğunlukla markalı ürünleri kendisi için ürettirir. Binlerce markete sahip olmanın verdiği güçle fiyat/performan oranı yüksek fiyatı düşük ürünler ürettirir.

Koch Ailesi, ABD

Tahmini Net Değer: 89 milyar dolar

Dünyanın en büyük ikinci özel şirketi olan Koch Endüstrileri: petrol, emlak, çiftçilik, emtia ticareti, kimyasallar, finans, gübre ve ev eşyalarının üretim ve satışıyla ilgilenen çok uluslu bir şirkettir. Şirketin kurucusu Fred C. Koch, şirketi 1940 yılında bir petrol rafinerisi üzerine kurmuştur. Ancak 1983’te Bill ve Frederick kardeşlerini satın alan oğulları Charles ve David’in şirketi günümüzdeki haline getirmiştir.

Mars Ailesi, ABD

Tahmini Net Değer: 80 milyar dolar

Mars ailesi, servetinin çoğunu şekerlemelerden kazanmıştır. Mars Inc., Dünyanın en büyük şekerleme üreten özel şirketidir. Şekerlemeler 1911’den beri mağaza raflarında yerini almaktadır. Şirketin kurucusu Franklin Mars şirketi kurmuş, veliahtlardan Forrest, Mars Bar ve M&M’yi şirkete ekleyerek şirketin büyümesini sağlamıştır.

Slim Ailesi , Meksika

Tahmini Net Servet Değeri: 77,1 milyar dolar

Carlos Slim Helu, Forbes Dergisi’nin 2016 yılında dünyanın en zengin dördüncü kişisidir. Slim 2010-2013 yılları arasında ise bu listede ilk sırada yer alıyordu. Carlos Slim, Mexico Borsası’nda hisse senetlerinin yaklaşık yüzde 40’ını kontrol eden Grupo Carso’nun kurucusudur. Slim halen bu borsa İmparatorluğunu oğullarının katkısıyla beraber yönetmektedir.

Carlos Slim’in zenginliğe giden yolda birçok suçlamaya maruz kaldı. Bunlar arasında yolsuzluk, rüşvet baş sıralarda geliyor.

Cargill-MacMillan Ailesi, ABD

Tahmini Net Servet Değeri: 45 milyar dolar

Koch Industries’ten daha değerli olan tek özel şirket, 1865 yılında William Wallace Cargill tarafından kurulan Cargill Inc. şirketidir. Şirketin yüzde seksen sekizi Cargill-MacMillan ailesine aittir. Bu aile, dünyadaki herhangi başka bir aileden 14 tane daha fazla milyarder üyeyi içinde barındırıyor.

Bettencourt Ailesi, Fransa

Tahmini Net Servet Değeri: 42,7 milyar dolar

Eugene Schueller adlı genç bir Fransız-Alman kimyager 1909 yılında, benzersiz bir saç boyası formülü geliştirdi. Paris o zamanlar dünyanın moda başkenti olduğundan, Eugene zengin Paris kuaförlerinde doğal olarak bir pazar buldu. Ürünün çok beğenilmesi ve Fransa gibi modanın kalbinin attığı bir yerde ününün yayılması  sonunda çoğu kadının bildiği kozmetik devi L’Oréal SA’nın ortaya çıkmasına yol açtı.. Kızı Liliane, babası Eugne ve kocası Andre Bettencourt’un ölümünden sonra şirketin kontrolünü ele aldı. Liliane Bettencourt 2016 itibariyle dünyanın en zengin kadını ünvanını elinde bulunduruyor.

Arnault Ailesi, Fransa

Tahmini Net Servet Değeri: 37,7 milyar dolar

Bir başka milyarder Fransız ailesi olan Arnaults, lüks markalar olan Moet Hennessy, Louis Vuitton veya LVMH ve Christian Dior gibi markalara sahip olmaları ile tanınır. Aile işletmelerinin kurucusu Bernard Jean Etienne Arnault, halen LVMH’nin başkan ve CEO’sudur. İki çocuğu Antoine ve Delphine de şirkette aktif şekilde çalışmaktadır.

Cox Ailesi, ABD

Tahmini Net Servet Değer,: 34,5 milyar dolar

Cox ailesi, El-Suud ailesinden farklı olarak, devletin kaynaklarına olan erişimini kuşaklar boyu devam eden bir zenginliğe dönüştürmeyi öğrendi. James Middleton Cox, Ohio Demokratik valisi olarak iki dönem üst üste görev yapmıştır. 1920’de yılında Başkanlık için bir kampanya yürütmüş olsa da başarısızlıkla sonuçlandı. Cox, siyasetten sonra birkaç gazeteyi satın alarak medya işine girdi. Bu medya kuruluşlarının hepsi de Demokrat Parti Kurulması ve sonrasında 1920 seçiminde beraber çalıştığı sonrada Amerikan Başkanı olan Franklin Roosevelt’e yakın kaldı. Cox Enterprises şirketi 2016 yılından beri Cox’un iki torunu tarafından yönetilmektedir.

Investopedia’dan çevirisi yapılmıştır.


Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın