Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar Ve Şartları

Bankalar kredi vermek için bazı şartlar aramaktadır. Aranan şartların başında kredi talebinde bulunan kişinin sabit gelirinin olması ve bunu belgelemesi istenmektedir. Ancak öğrencilere ve ev hanımlarına istisna olarak kredi veren bankalar da vardır.

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev hanımları da sabit bir geliri olmasa bile bazı bankalar tarafından kredi alabilmektedir.

  • Ek Karta Bağlı Kredi Kartı;

Ek Kart adı altında eşinin kartından belli bir limitte ayrı bir kredi kartı çıkartılabilir. Bunun için kart sahibinin bankadan ek kart talep etmesi yeterlidir.

  • Ev, arsa, dükkân gibi taşınmaz mallarının olması;

Ev hanımı çalışmasa da taşınmaz mallarından ipotek yaptırarak kredi talebinde bulunup kredi alabilir. (Bunun için eşinin yazılı onayı olmalıdır)

  • Bankaların tercih ettiği kefil profiline uygun kefil gösterme;

Gelir düzeyi ve kredi notu yüksek olan kişilerden kefil gösterilmesi durumunda çalışmayan ev hanımları da kredi çekebilir.

  • KOSGEB gibi kurum ve çeşitli bankalardan destek alma;

Ev hanımı olup çalışmasa da iş yeri açma gibi projeleri olan kadınlar farklı limitlerde kredi talebinde bulunarak kredi alabilirler. Bu gibi destek kredileri için geri ödeme şartları hafifletilmiş olup (3 yıl vergi almamak gibi) teşvik amaçlı olarak verilmektedir. Bunun için istenilen belgeleri temin ederek ilgili kuruma vermek yeterli olmaktadır.

Uyulması Gereken Şartlar

  • Kanuni süreçte işe başlamanın bildirilmiş olması,
  • Kendi işinde kendisinin bizzat çalışması ya da işin idarecisi olması (yani yönetici konumunda olması)
  • Ortakların işe başlama tarihi itibari ile 29 yaşını doldurmamış olması,
  • İşletmenin akrabalardan (üçüncü dereceye kadar) devralınmamış olması,
  • Mesleki faaliyetleri devam eden, mevcut işletmelere ortak olunmaması gibi şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyularak açmayı planladığınız iş yeri için gerekli olan para desteğini alabilirsiniz.

Ev hanımlarına sadece KOSGEB kredi vermez bazı bankalar da girişimci kadınlara kredi desteği vererek geri ödemelerde avantajlar saplamaktadır.

Qnb Finansbank, TEB ev hanımı desteği, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank EBRD Derneği, Ziraat Bankası, Halkbank Kadın Girişimci Destekleri, HSBC, İNG Bank, Odeabank, Şekerbank gibi pek çok banka da kadın girişimcilere kredi veren bankaların başında gelir.


Hakkında: esogud

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir