Ev hanımlarına kredi veren bankalar
Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar | 2019

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar 2019

Ev hanımlarına kredi veren bankalar yazımıza başlamadan önce ev hanımlarının düzenli gelir sahibi olup olmamasının önemli olduğunu söylememiz gerekir. Bankalar kredi vermek için bazı şartlar aramaktadır. Aranan şartların başında kredi talebinde bulunan kişinin sabit gelirinin olması ve bunu belgelemesi istenmektedir. Ancak öğrencilere ve ev hanımlarına kredi veren bankalar da vardır. Yazımıza devam etmeden önce ev hanımlarına büyük bir destek sunan mikro kredi makalemizi de okuyabilirsiniz.

Ev hanımları da sabit bir geliri olmasa bile bazı bankalar tarafından kredi alabilmektedir. Aile bütçelerine katkı sağlamak için veya ihtiyaç halinde ev hanımlarına kredi veren bankaların genel olarak istediklerini maddeler halinde sıralamaya çalıştık.

 • Ek Karta Bağlı Kredi Kartı;

Ek Kart adı altında eşinin kartından belli bir limitte ayrı bir kredi kartı çıkartılabilir. Bunun için kart sahibinin bankadan ek kart talep etmesi yeterlidir.

 • Ev, arsa, dükkân gibi taşınmaz mallarının olması;

Ev hanımı çalışmasa da taşınmaz mallarından ipotek yaptırarak kredi talebinde bulunup kredi alabilir. (Bunun için eşinin yazılı onayı olmalıdır)

 • Bankaların tercih ettiği kefil profiline uygun kefil gösterme;

Gelir düzeyi ve kredi notu yüksek olan kişilerden kefil gösterilmesi durumunda çalışmayan ev hanımları da kredi çekebilir.

 • KOSGEB gibi kurum ve çeşitli bankalardan destek alma;

Ev hanımı olup çalışmasa da iş yeri açma gibi projeleri olan kadınlar farklı limitlerde kredi talebinde bulunarak kredi alabilirler. Bu gibi destek kredileri için geri ödeme şartları hafifletilmiş olup (3 yıl vergi almamak gibi) teşvik amaçlı olarak verilmektedir. Bunun için istenilen belgeleri temin ederek ilgili kuruma vermek yeterli olmaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Şartları

 • Kanuni süreçte işe başlamanın bildirilmiş olması,
 • Kendi işinde kendisinin bizzat çalışması ya da işin idarecisi olması (yani yönetici konumunda olması)
 • Ortakların işe başlama tarihi itibari ile 29 yaşını doldurmamış olması,
 • İşletmenin akrabalardan (üçüncü dereceye kadar) devralınmamış olması,
 • Mesleki faaliyetleri devam eden, mevcut işletmelere ortak olunmaması gibi şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyularak açmayı planladığınız iş yeri için gerekli olan para desteğini alabilirsiniz.

Ev Hanımları Nelere Dikkat Etmeli Kredi Çekerken

 • Öncelikle bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarını dikkate alarak ihtiyaç olunan kredi kadar kredi çekmeli. Fazla kredi fazla masraf ve ödeme zorluğunu ortaya çıkartır.
 • Kefil isteneceği için mutlaka size güvenen ve sizin o borcu ödeyebileceğinize inan birisini bulmalısınız. Bulduğunuz kefil son dakika vazgeçmemelidir.
 • Kredi ödeme günlerini kendinize göre ayarlamanız gerekir. Şayet ödeme günlerinde aksama olursa hem fazladan faiz ödemek durumunda kalırsınız hemde kredi siciliniz olumsuz etkilenir.
 • Kredi Çekme düşüncesinde iken sürekli olarak kredi puan sorgulaması yapmayınız. Unutmayınız ki bu sorgulamalar çok fazla oldukça kredi puanınız düşecektir. Doğru zamanı kestirerek bankalarda sorgulama yaptırabilirsiniz.

Ev hanımlarına sadece KOSGEB kredi vermez bazı bankalar da girişimci kadınlara kredi desteği vererek geri ödemelerde avantajlar saplamaktadır.

Qnb Finansbank, TEB ev hanımı desteği, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank EBRD Derneği, Ziraat Bankası, Halkbank Kadın Girişimci Destekleri, HSBC, İNG Bank, Odeabank, Şekerbank gibi pek çok banka da kadın girişimcilere kredi veren bankaların başında gelir. Sizde kredi çekmek istiyorsanız aşağıdaki formu kullanarak başvuru yapabilirsiniz.

Hakkında: esogud

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir