Eylülde Tüketici Enflasyonu Yüzde 24.52 oldu


Eylülde Tüketici Enflasyonu Yüzde 24.52 oldu

Ağustos-Eylül arasında Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) yüzde 6,30, Yurt içi üretici fiyat endeksi ise yüzde 10,88 arttı.

Bu artış piyasa tahmincilerinin beklediği yüzde  3.5 düzeyinden yaklaşık yüzde 2,5 fazla gerçekleşti. Geçtiğimiz ay enflasyonun yüzde 2 civarı artması sonrası Tüik ile ilgili birçok spekülasyon yapılmıştı. Birçok ekonomist Ağustos ayı sonundaki Bayram tatili sebebiyle dolar ve faiz maliyeti kaynaklı fiyat artışlarının rakamlara yansımadığını bunun Eylülde Tüketici enflasyonu içinde ortaya çıkacağı analizinde bulunmuştu. Bu enflasyon oranı Atilla Yeşilada, Ali Ağaoğlu gibi ekonomistlerin tahminlerini haklı çıkarttı.

Eylülde Tüketici Enflasyonu artışı sonrası enflasyon oranı, Yeni Ekonomi Programında beklenen yüzde 26’lık 2018 yıl sonu enflasyon hedefinin sadece yüzde 1.6 puan altında.

Eylül ayında Üretici fiyat enflasyonunun yüzde 42 seviyesine gelmesi sonrası önümüzdeki aylarda TÜFE’nin Yeni Ekonomi Programı hedefinde sapma ihtimali ise çok yüksek görünüyor. Her ne kadar Üretici fiyat endeksindeki değişimler TÜFE’ye geç yansısa da ÜFE’deki artış TÜFE’yi ve sonrasında faiz oranlarını etkileyecektir.

Eylül 2018 Üretici Fiyat Endeksi

Eylül Üfe
Eylül Üfe

Faiz oranları da hem kredi hem de yatırım oranlarına maliyetleri arttırdığından dolayı negatif etki edecektir.

Tüketici enflasyonu ile Üretici enflasyonu arasındaki fark ekonomi politika yapıcılarının doğru yapısal müdahaleler uygulamaması durumunda zaman içerisinde ÜFE lehine kapanabilir. Bu durum ise bir enflasyon sarmalına girilme ihtimali taşıyor.

TÜFE’de (2003=100) 2018 yılı Eylül ayında Ağustos ayına göre yüzde 6,30, 2017 yılının Aralık ayına göre yüzde 19,37, bir önceki yılın Eylül ayına göre ise %24,52  artış oldu.

Eylül Ayında en yüksek artış yüzde 11,41 ile ev eşyası harcama grubunda

Ana harcama grupları itibariyle 2018 yılı Eylül ayında tüketici fiyat endeksinde yer alan harcama gruplarından, ulaştırmada yüzde 9,15, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 7,42, eğlence ve kültürde yüzde 6,62 ve gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 6,40 artış gerçekleşti.

Eylül ayında en az artış gösteren harcama grubu yüzde 0,07 ile alkollü içecekler ve tütün oldu

Harcama kalemleri itibariyle 2018 yılı Eylül ayında endekste düşüş gösteren grup olmadı. Ana harcama kalemlerinden alkollü içecekler ve tütün yüzde 0,07 ile en az artış gösteren harcama grubu oldu.

 2018 yılı Eylül ayında tüketici fiyat endeksi
2018 yılı Eylül ayında tüketici fiyat endeksi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir