Findex Kredi Notu Nedir
Findeks Kredi Notu Nedir

Findeks Kredi Notu Nedir? Findeks Notu Yükseltme | 2019

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir, genelde bireysel kişilerin gelecek 12 aylık dönemini baz alarak, üstüne olan borçları ödeyebilme olasılıklarını hesaplayıp, bu sonucu bir puana çeviren not sistemdir. Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin, geçmişten günümüze kadar bankalarla olan kişisel çalışma davranışlarını ortaya koyup risk derecelendirme yapmaktadır. Bu derecelendirme yöntemiyle beraber kişinin kredi notu belirlenir. Bireysel Kredi, Kredi Kartı, Kredili Mevduat gibi finansal faaliyetlere borç ödeme disiplini kredi notunu etkilemektedir. Finansal kurumlar kredi notunu önceleyerek kişilerle faaliyetlerine yön verirler.

Findeks kredi notu bir puanlama sistemi üzerinden değerlendirilir. Puan skalası 0 ile 1900 arasında bir değer alır. 0 puan en fazla riski nitelerken, 1900 puan ise en az risk olduğunu ifade etmektedir. Findex kredi notunun yükselmesi, kredi talebinin olumlu sonuçlanmasına yüksek bir ihtimali oluşturmaktadır.

Findeks kredi notunun bileşenleri;

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (%35): Bireysel kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi veya kredi kartının asgari ödemesini zamanında ödemek kredi notunu yükselten bir kriterdir.
  • Mevcut hesap ve borç durumu (%35): Daha önceden iyi veya kötü kapatılmış krediler, teminatlı veya teminatsız borçların bakiye ve limitleri dikkate alınarak hesaplamaya eklenir.
  • Yeni kredili ürün açılışları (%11): Henüz ödeme davranışı olmamasının yanı sıra yakın tarihlerde alınan krediler risk oranını arttırmaktadır.
  • Kredi kullanım yoğunluğu (%10): Kredi kullanan ve düzenli ödeme disiplinine sahip bir kişinin Findex kredi notu, hiç kredi kullanmayan veya kullanım oranı az olan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.
  • Diğer unsurlar (%9)

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi kayıt bürosu veya bankalar aracı olarak kredi notu öğrenmeye yardımcı olabilirler. Findeks’in web sayfası ( www.findeks.com) üzerinden belirlenen cüzi bir ücret karşılığında siteye üye olunduktan sonra kredi notu öğrenilebilir.

Günümüzde internet bankacılığı birçok yarar sağlamaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden belli ücret karşılığında kredi notu öğrenilebilir.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

“Nasıl olsa ufak meblağ” veya “Birkaç güne öderim” gibi cümleler kredi notunu düşürmeye yeterlidir. Ancak yüksek tutmak için yapılması gerekenler çok basittir. Kredi ya da kredi kartı için düzenli ödeme disiplini edinmek kredi notunu yükseltmeye yarar sağlar. Bankalara olan -eğer varsa- borçların kapatılması da Findeks kredi notunu yükselten davranışlardandır.

Findeks Kredi Notu Yüksek Olmasının Faydaları

Findeks Kredi Notu yüksek ise bankalar üzerinden çok daha kolay krediye erişebileceğin gibi bankalardan daha uygun faiz oranlarıyla da kredi kullanabilirsiniz. Ödemelerin ve borçların düzenli ödendiği anlamına geldiği için genellikle yüksek puana sahip kişiler çok rahat kredi kullanabilirler.

Findeks Kredi Notu Aralıkları Nelerdir

Aşağıdaki tabloda belirttiğimiz gibi bazı kredi not aralıklarında kişiler notlarına göre kredi kullanımı sağlamaktadır. Tabloda görüldüğü üzere kredi notu bir kişinin ne kadar yüksek ise kredi kullanma olasılığı o kadar fazla olur.  Findex kredi notunuzu arttırmak ve kredi sicilinizi temizlemek için Kredi sicili nasıl temizlenir? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali
700-1099Orta Risk GrubuDüşük İhtimal
1100-1499Az Risk GrubuGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek İhtimal
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek İhtimal

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir