Findeks Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır

Findex Kredi Notu Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin, geçmişten günümüze kadar bankalarla olan kişisel çalışma davranışlarını ortaya koyup risk derecelendirme yapmaktadır. Bu derecelendirme yöntemiyle beraber kişinin kredi notu belirlenir. Bireysel Kredi, Kredi Kartı, Kredili Mevduat gibi finansal faaliyetlere borç ödeme disiplini kredi notunu etkilemektedir. Finansal kurumlar kredi notunu önceleyerek kişilerle faaliyetlerine yön verirler.

Findeks kredi notu bir puanlama sistemi üzerinden değerlendirilir. Puan skalası 0 ile 1900 arasında bir değer alır. 0 puan en fazla riski nitelerken, 1900 puan ise en az risk olduğunu ifade etmektedir. Findex kredi notunun yükselmesi, kredi talebinin olumlu sonuçlanmasına yüksek bir ihtimali oluşturmaktadır.

Findeks kredi notunun bileşenleri;

 

  • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (%35): Bireysel kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi veya kredi kartının asgari ödemesini zamanında ödemek kredi notunu yükselten bir kriterdir.

 

  • Mevcut hesap ve borç durumu (%35): Daha önceden iyi veya kötü kapatılmış krediler, teminatlı veya teminatsız borçların bakiye ve limitleri dikkate alınarak hesaplamaya eklenir.
  • Yeni kredili ürün açılışları (%11): Henüz ödeme davranışı olmamasının yanı sıra yakın tarihlerde alınan krediler risk oranını arttırmaktadır.
  • Kredi kullanım yoğunluğu (%10): Kredi kullanan ve düzenli ödeme disiplinine sahip bir kişinin Findex kredi notu, hiç kredi kullanmayan veya kullanım oranı az olan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.
  • Diğer unsurlar (%9)

 

 

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi kayıt bürosu veya bankalar aracı olarak kredi notu öğrenmeye yardımcı olabilirler. Findeks’in web sayfası ( www.findeks.com) üzerinden belirlenen cüzi bir ücret karşılığında siteye üye olunduktan sonra kredi notu öğrenilebilir.

Günümüzde internet bankacılığı birçok yarar sağlamaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden belli ücret karşılığında kredi notu öğrenilebilir.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

“Nasıl olsa ufak meblağ” veya “Birkaç güne öderim” gibi cümleler kredi notunu düşürmeye yeterlidir. Ancak yüksek tutmak için yapılması gerekenler çok basittir. Kredi ya da kredi kartı için düzenli ödeme disiplini edinmek kredi notunu yükseltmeye yarar sağlar. Bankalara olan -eğer varsa- borçların kapatılması da Findeks kredi notunu yükselten davranışlardandır.


Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir