Joe Coin Nedir? TraderJoe Kripto Para Nasıl Alınır? |2023

Joe Coin Nedir?

JOE, Avalanche üzerinde bulunan ve tıpkı diğer merkeziyetsiz kripto para borsaları gibi olan TraderJoe’nun platform token’ıdır. TraderJoe merkeziyetsiz kripto para borsası olmasının yanında BankerJoe aracılığıyla borç verme ve ödünç alma hizmetleri de sunmaktadır. JOE token’ı steak edilebilir bir tokendir. Protokol ücretleri ve yönetişim tekliflerini oylamak gibi amaçlar için steak edilmektedir.

Trader Joe (JOE) Nedir?

TraderJoe, Avalanche blockchain’i üzerine kurulmuş olan AMM tabanlı bir DEX’tir. AVAX üzerinde bulunan çoğu AMM projeleri; BTC, ETH, Uniswap’ın arkasından modellenmiş olan Pangolin ve Zero Exchange ya da Pancakeswap’ın arkasından modellenmiş olan Olive ve Lydia Finance gibi en çok bilinen projelerden sonra modellenmiştir. Trader Joe (JOE)’nin faaliyete geçişi daha yeni olsa da Ağustos ayında DeFi projelerindeki en popüler ölçümlerden birisi TVL’de 500 milyon dolar seviyelerine ulaştı. Bu hızlı yükselişi ile beraber Avalanche blockchain’i üzerindeki en büyük TVL’ye sahip olan bir diğer AMM tabanlı DEX olan Pangolin’i (PNG) geride bıraktı.

Trader Joe (JOE) likiditeyi attırmayı amaçlamaktadır. Bu amacını gerçekleştirmek için DEX ile Lending & Leveraged Trading’in birleştirilmesini sağlamıştır. Bu sayede likidite artacak ve projeye daha fazla para çekilecektir. Trader Joe’nin ana işlevi takas ve koin alım satım hizmetidir. Fakat Trader Joe (JOE), ana işlevinin haricinde birçok klasik DeFi hizmetini de kullanıcılara sağlamaktadır. Bunlara değinecek olursak; stake etme, yield farming ve kredi vermek.

Trader Joe’nin tokeni olan JOE Token, 2 şekilde kullanılmaktadır. Bunlar;

  • Yönetim: JEO Token sahibi kişilerin yönetime katılmasının sağlanmasıdır. Diğer bir anlatımla JOE Token sahipleri, alınacak kararlar bakımından bir söz hakkına sahiptirler. Yönetimde alınan kararlara yönelik verecekleri teklifleri ise JOEVOTE ile kararlaştırmaktadırlar.
  • Ödül: JEO Token, sahiplerine ödül olarak verilmektedir. Yukarıda değindiğimiz üzere klasik DeFi işlemlerinden olan; farming, staking ve likidite sağlayan kullanıcılara ödül olarak JOE Token verilmektedir.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Blockchain Teknolojisi Hayatımızı Nasıl Etkileyecek?

 

JEO Token’in yönetim alanında kapsamlı bir şekilde kullanılması, Trader joe’nin yönetişime uzun vadeli olarak önem verdiğini gösterir niteliktedir.

Trader Joe, ilk yönetim paneli olarak Yetiştirme Kulübünü kullanmıştır. Bu kulüp, topluluk farmları ile süregelen yönetimi denetleme görevi görmüştür. Trader Joe tarafından kendi kendisini denetleyen bir mekanizmanın kullanılması; tamamen merkeziyetsiz, güvenilir ve şeffaf olarak işleyen bir proje olmasında önemli bir rol oynamıştır. Beraberinde Avalanche Blockchain’i üzerindeki en önemli likidite sağlayıcısı ve ana steaking mekanizması olarak ekosistemin kalitesini de arttırmasına yardımcı olmaktadır.

JOE Coin’in Arkasındaki Ekip

Trader Joe’nin projelendirilmesi ve ortaya çıkışının arkasındaki en önemli isim, projede teknik mühendis olarak görev yapan Hruday Frontend’dır. Bunun yanında Cryptofish ile 0xmurloc Trader Joe (JOE)’nin kurucu ortakları arasında bulunmaktadır.

JOE Coin Yorum

DEX’ler ve Staking platformları, kripto para yatırımcıları tarafından uzun süredir ilgi odağı halin gelmiş durumda. JOE sunduğu farklı yaklaşımla, hem DEX hem de Staking ilgililerinin ortak noktası haline geldi. Yazımızın kaleme alındığı sırada 1 JOE, dolar bazında 2,60 birimden işlem görmektedir. Aynı zamanda CoinMarketCap verilerine göre 1 JOE = 0.00005302 BTC seviyelerindedir. Genel işlem hacmi bakımından yaklaşık olarak 383,506,414 Dolar olan JOE, bu hacim ile piyasa değeri sıralamasında 257. Basamakta bulunmaktadır.

JOE’nin 24 saatlik hacmi ise dolar bazında 94,471,036 seviyelerindedir. Son olarak eklemek gerekir ki JOE Token’in bugüne kadar gördüğü en dip tutar 8 Eylül 2021 tarihinde 0,9918 Dolar, ulaştığı en yüksek tutar ise 21 Kasım 2021 tarihinde 5 dolar olmuştur.

JOE Coin Nasıl Alınır?

En başta dünyada en çok bilinen ve işlem hacmi bakımından zirvede bulunan kripto para borsası Binance olmak üzere JOE Kripto Para güvenilir ve bilinen tüm kripto para borsalarından kolaylıkla satın alınabilir. Ancak yeni yatırımcılar ve daha önce JOE Kripto para ile ilgili herhangi bir işlem yapmamış yatırımcılar için JOE Coin’in hangi kripto para borsalarından alınabileceğini aşağıda derledik. Buna göre;

  • Bithumb
  • Coinone
  • Bybit
  • KuCoin
  • io
  • Bittrex
  • OKEx
Bu makale ilginizi çekebilir:   LTC Coin Nedir? Litecoin Kripto Para Nedir? |2023

Borsalarından JOE satın almak ve satmak mümkündür. Sizler için derlediğimiz tüm kripto para borsaları ile anında JOE Coin alabilir ve satabilirsiniz. Bunun yanında limit emir özelliği sayesinde tarafınızca belirtilen tutar üzerinden alım satım işlemleri yapabilirsiniz. Bu sayede zararı en aza indirirken kazancınızı en üst düzeyde tutabilirsiniz.