Kumarbazın Yanılgısı ve Monte Carlo Fallacy
Kumarbazın Yanılgısı ve Monte Carlo Fallacy

Kumarbazın Yanılgısı Nedir? | 2022

Kumarbazın Yanılgısı veya Monte Carlo Yanılgısı

Monte Carlo Yanılgısı; aynı olasılıkta olan olayların farklı olarak daha yüksek gerçekleşebileceğini varsaymaktır diyebiliriz. Olasılık hesaplamalarını tam olarak bilmiyorsanız, belirli olay türleri hakkında yanlış varsayımlar ve tahminler yapma ihtimaliniz daha yüksektir. Keşfedeceğimiz bir sonraki önyargı, kumarbazın yanılgısı (Gambler’s Fallacy) veya Monte Carlo yanılgısı (Monte Carlo Fallacy) olarak bilinir.

Oyuncunun yanılgısı, Bir rastlantısal olayın başlangıcının, başka bir veya bir dizi olayın ardından meydana gelme olasılığının az ya da çok olduğuna dair yanlış eğilimdir. (Yani bir olayın başlaması, geçmiş olaydan bağımsızdır) Rasyonel olarak, bu düşünce patikası yanlıştır; Geçmiş olaylar, belirli olayların daha sonra ortaya çıkma olasılığını etkilemez. Bir sayısı her zaman bir’dir. Bunu iki diye yorumlamak yanlıştır.

Örnek olarak, bir bozuk para atışı deneyi düşünebiliriz. Madeni para üst üste 20 kez havaya atılmış ve her seferinde “tura” tarafı yukarı gelmişse, kumarbazın yanılgısını yaşayan birine göre, bir sonraki yazı-tura atışında “yazı” tarafının gelmesi daha muhtemeldir. Ne de olsa, bu kadar çok kez “tura” ile gelmişse, diğer sonuçların yani yazının gelme olasılığı zamanla ilgili değil mi?

Aslında, bu tamamen yanlış bir yaklaşımdır. Bir para atışında Tura veya yazı gelme olasılığı her zaman yüzde 50’dir. Her yazı-tura, bağımsız bir olay olduğu için, önceki tüm para atışlarında çıkacak sonuçların (sonuçları ne kadar olağan dışı olursa olsun), gelecek para atışları üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Slot makineleri, kumarbazın yanılgısı yaklaşımının başka bir örneğidir. “Slot jackPot” un makinesi önünde, bir seferde saatlerce bir slot makinesinin önünde oturan kumarbazlar vardır. Bu kumar tutkunlarının bazıları, her bir kaybedişin bir şekilde onları büyük bir ikramiye kazanmaya daha da yaklaştırdığına inanır. (Ya da sürekli sayısal loto oynayan, milli piyango oynayan insanlar büyük ikramiyeye daha fazla yaklaştıklarını artık ikramiyenin onlara çıkması gerektiğini düşünür) Ancak, bu kumarbazların fark etmediği şey, slot makinelerinin her bir kol çekişi için bir tane ikramiye kazanma olasılığı ile tasarlanmasıdır. (Yani her kumar oynayışta kazanma ihtimaliniz artmaz. Her kolu çekiş birbirinden bağımsızdır) Bu nedenle, sadece jackpotu vuran bir makineyle ya da uzun zamandır para kazanılmamış bir makineyle oynamanız fark etmez.

Rulet Masaları içinde aynı şeyi söylemek mümkün olur. Masada sıfır sayısının olmadığını varsayarsak, herhangi 1 sayının her seferde gelme olasılığı 1/36 dır. Kırmızı renk gelme olasılığı da aynı şekilde %50’dir. Üst üste 10 kez kırmızı gelmesi 11. çevirimde siyah gelme olasılığını değiştiremez. Ancak oyuncu 10 kez kırmızı geldi bu sefer siyah gelecek düşüncesi ile oyuna devam ederek yanılgıya düşmektedir.

Yatırımlarda Kumarbazın Yanılgısı

Birçok durumda, yatırımcılar kumarbazın yanılgısı ile hataya düşebilir. Örnek olarak, bazı yatırımcılar borsada birkaç seans geçtikten sonra yatırım pozisyonunda satış yapmaları gerektiğini düşünür. Bunun altında yatan mantık şuna dayanır hisse yeterince çıktı bundan sonra çıkmaz ya da hisse üç gündür yükselmedi demek ki yükselmeyecek. Öte yandan, bazı yatırımcılar ardı ardına birkaç seans düşmüş bir hisse senedini ise ellerinden çıkarmazlar. Çünkü hissenin yükselmesi bir “zaman meselesi” gibi görünür.  Hisse senetleri piyasasında başka etkenler de vardır ve durum para atışından daha karmaşıktır, ancak bu düşünce çizgisi, yine de Monte Carlo yanılgısı diyebileceğimiz bir yansımasıdır.

Kumarbazın Yanılgısından Kaçınmak

Kumarbazın yanılgısını önlemek için, yatırımcılar, bağımsız bir olayın bir sonra gerçekleşen şansa gerçekleşen sonucunun, önceki olay ne olursa olsun, aynı olduğunu hatırlamalıdır. Bu, borsada ya da para atışı örneğinde ya da başka yatırım enstürmanlarında da geçerlidir. Uzun süredir düşen bir hissenin zamanının geldiğini düşünerek bir hisse satın almak, trendin döneceğini düşünmek irrasyonel davranış örneğidir. Bu yüzden yatırımcılar bir trendin ne olacağını gerçekten tahmin etmek için yatırım aracına temel ve / veya teknik analiz ile bakmalıdır. Aşağıya linkini bıraktığımız konuları okuyarak, borsa yatırımında bazı stratejileri öğrenmeniz çok kolay olacaktır.

Sürü Psikolojisi |Davranışsal Finans Dersleri| 2019

Dersleri sırası ile takip etmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Ders Listesi

 1. DFD 1: Giriş
 2. DFD 2: Davranışsal Finans Teorileri
 3. DFD 3: Anormallikler
 4. DFD 4: Demirleme Teorisi
 5. DFD 5: Zihinsel Muhasebe
 6. DFD 6: Doğrulama ve Geri Görüş Önyargısı
 7. DFD 7: Kumarbaz Yanılgısı
 8. DFD 8: Sürü Davranışı
 9. DFD 9: Kendine fazla Güvenme
 10. DFD 10: Aşırı Tepki ve Kullanılabilirlik Önyargısı
 11. DFD 11: Olasılık Teorisi

 

Yararlanılan Kaynaklar:https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/528751