PIGS ülkeleri
PIGS ülkeleri

PIGS Ülkeleri Nedir? Kimlerden Oluşur? | 2020

PIGS Ülkeleri Nedir?

PIGS ülkeleri Avrupa bölgesinde bulunan problemli ülkeler olarak bilinmektedir. Portekiz, İrlanda, Yunanistan ve İspanya ülkelerinin baş harfleri ile oluşturulmuş bir kısaltmadır. PIGS kelime anlamı ile İngilizcede domuz anlamına gelmektedir. Bu nedenle bazı kesimler tarafından tepki ile karşılanmaktadır. Peki bu ülkeler neden Avrupa’nın sorunlu ekonomileridir? Ne için böyle söylenmektedir? Öncelikle bu konulara bir bakalım. Bu ülkelerin ekonomisinin en büyük sorunları nelerdir inceleyelim.

Portekiz (Portugal)

Portekiz’den başlayacak olursak Portekiz yüksek borçlanmanın olduğu ve yatırımların eksik kaldığı bir ülkedir. Ülkede rekabet eksikliği vardır ve ülke çalışanlarının %75 i hizmet sektöründe çalışmaktadır. İşsizlik 2002 yılından itibaren sürekli bir artış eğilimine girmiştir. Sadece 2007 ve 2008 yılları arası bir azalış söz konusu olmuştur ancak yaşanan küresel krizin ardından Dünya bankası verilerine göre 2013 yılına kadar devamlı artmış ve 2013 yılında %16.0104 seviyesine ulaşmıştır. Daha sonraki yıllarda işsizlikte azalışlar görülmeye başlanmıştır. Aşağıdaki grafikten yıllara göre işsizlik oranlarına ulaşabilirsiniz.

portekiz ekonomisi
portekiz ekonomisi

İrlanda (Ireland)

İrlanda’ya gelecek olursak İrlanda dışa bağımlılığı konusunda Dünyada ilk sıralarda yer alan bir ülkedir. Buda ekonomisinin dış ülkelerde oluşan en ufak olumsuzluklara karşı çok fazla kırılgan olduğunu göstermektedir. Aslında bakacak olursak İrlanda zorlu dönemlerden geçmiş, ardından yüksek büyüme ve düşük işsizlik oranı olan bir ülke olma konumuna gelmeyi başarmıştır. Ancak küresel krizlerden, dışa bağımlılığı yüzünden oldukça etkilenmiş ve 2007,2008,2009 yıllarında %15 oranında işsizlik rakamlarına ulaşmıştır.

Altyapı bakımından da yetersiz olan İrlanda gelişmiş ülkeler arasında 14. Sırada yer almaktadır. Hükümet bu konuda çalışmalar başlatmış ve kamu harcamalarını artırmıştır. Buda ekonomide enflasyona neden olmuştur. Bu olumsuzluklar 2013 yılına kadar devam etmiştir.2013’ten günümüze kadarki zamanda ise Hükümetin kararlılığı ve etkin işleyişi sonuç vermiş ve İrlanda ekonomisi daha iyi bir konuma gelmeyi başarmıştır. Şu an İrlanda ekonomisinin en olumsuz yanı dışa bağımlılığıdır. Bu durum ise herhangi bir küresel krizde önemini hissettirecektir.

Yunanistan (Greece)

Gelelim Yunanistan’a. Yunanistan PIGS ülkeleri içerisinde en sorunlu ülke olarak kabul edilmektedir. Çünkü ekonomisi tabiri caiz ise darmadağın olmuş ve büyük belirsizlikler içindedir. Herhangi bir ekonomik batma söz konusu olduğunda, Almanya ve Fransa ülkelerini kendi yanına çekeceği öngörülmektedir. Bunun nedeni ise bu iki ülkenin Yunanistan’a en fazla borç veren iki ülke olmasıdır. Alman ve Fransız bankalarında yüksek oranda Yunan tahvili bulunmaktadır.

Eurostat verilerine göre Yunanistan’ın toplam borç oranı Avrupa Birliği ülkeleri içerisinde ilk sırada yer alıyor. Bu oran ise Yunanistan’ın Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın %178,6’sıdır. Limitsiz borçlanma ve harcama Yunanistan’ı Ekonomik çöküşün içerisine git gide götürmektedir. Avrupa Birliği Yunanistan için sürekli bir kurtarma paketi onaylamaktadır. 2010 yılından itibaren bir kriz sürecinde olan Yunanistan krizin başlangıç sürecinden bugüne 8 hükümet, 450 reform ve 3 tane kriz kurtarma paketi gördü. Genel Bütçe dengesi 2010 yılından 2016 yılına kadar pozitif rakamları göremedi. 2016 ve 2017 yılında ufakta olsa genel bütçe dengesinde pozitif yönde eğilim görebildi. Bu rakam 2016 yılında %0.6 2017 yılında %0.8 oldu.

Yunanistan Genel Bütçe Dengesi

İspanya (Spain)

Son olarak PIGS ülkeleri kalıbının içerisinde kendine yer bulan İspanya’yı ele alacağız.

İspanya’nın PIGS ülkeleri içerisinde kendine yer bulmasının nedenleri arasında işsizlik, kamu borçları ve bütçe açıkları vardır.

İşsizlik ile başlayacak olursak İspanya hiç iç açıcı bir tablo içermemektedir. Öncelikle işsizlik oranlarını gösteren grafiğe bir bakalım.

İspanya işsizlik oranıa
İspanya işsizlik oranıa

Dikey eksen rakamları % sel oranları temsil etmektedir.

Grafikten görüldüğü üzere İspanya 2001 ve 2007 yıllarında normal olarak kabul edilebilecek bir işsizlik oranına sahiptir. Ancak Çoğu gelişmiş ülkeye göre yine yüksek oranlarda işsizlik rakamlarına sahiptir. 2007 yılından sonra işsizlik oranı hızla artmaya başlamış ve 2013 yılına gelindiğinde %25’i aşmıştır. Bu ciddi bir problemin göstergesidir. Daha sonralarda işsizlik oranı her ne kadar düşse bile %20 ye yakın bir işsizlik oranı olduğu görülmektedir.

İspanya’nın kamu borçları milli geliri içerisinde %43’lik bir paya sahiptir. Her şeye rağmen İspanya ekonomisi kendisine yapılan dışardan yatırımlar sayesinde şu anda Dünyanın en büyük 5 ekonomisi arasında 5. sırada sayılmaktadır.

Sonuç olarak;

PIGS ülkeleri Avrupa’nın en problemli ekonomilerine sahip ülkelerinden oluşmaktadır. Bu ülkeler aynı zamanda Avrupa Birliğine üye ülkelerdir. Avrupa birliğindeki ülkeleri bir bütün halinde düşünecek olursak bu ülkelerin ekonomik yapılarının bozulması diğer üye ülkeleri de etkilemektedir. Çünkü bu ülkelerin aslında en büyük yükümlülüğü birbirlerine destek vererek ortak çıkarlar altında toplanmaktır. Bu ülkeler ekonomik ve sosyal, negatif yönleri ile Avrupa Birliğine ayak bağı olmakta ve PIGS ülkeleri olarak bir nevi ayrıştılırılmaktadırlar.

PIGS ülkeleri daha sonra bazı çalışmalarda Piigs olarak genişletilmiştir. Bu ülkeler arasına borçluluk oranı yüksek olan İtalya da eklenmiş ülkelere PIIGS ismi verilmiştir. Altta bü ülkeler ile ilgili bir karikatürü görebilirsiniz.

Yusuf Güvercin

] }

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir