(AKBNK) AKBANK Teknik Analiz

AKBNK Hisse Senedi Mum Formasyonu Teknik Analizi

AKBNK işlem koduna sahip Akbank T.A.Ş. hisse senedi güncel Mum Formasyon Teknik Analiz bilgilerini bulabilirsiniz. Hisse senedine ait en son formasyon teknik analiz durumu her gün ikinci seans kapanışından sonra otomatik olarak güncellenmektedir.

Mum Çubuk Formasyonu Nedir?

Japonlar, mum çubuk teknik analizini 17. yüzyıldan itibaren pirinç ticaretlerini analiz etmek için kullanmaya başlamıştır. Teknik analizin bu ilk türü, modern teknik analiz teorilerinin öncüsü olan Charles Dow’un 1900’lü yıllar civarında ortaya attığı teknik analiz yaklaşımında farklı olmakla beraber, benzer ilkeler üzerine kurulmuştur. Not: Amerikan Borsası Dow Jones, adını Charles Dow ve Edward Jones’tan alır.

Dow’a göre piyasada o an geçerli olan “fiyat”, yatırımcılara fiyat düşüşü veya yükselişine neden olan durumlardan, özellikle haberlerden daha fazla ipucu sunmaktadır (fiyatlar önden gider, haberler onu takip eder). Piyasadaki yatırımcıların ihtiyacı olan bütün bilgi zaten fiyatın içindedir. Bu yüzden haberler yerine, fiyat düzeylerine odaklanmak daha mantıklıdır. Alıcılar ve Satıcılar beklentilerle ve duygularla hareket etmektedir. (davranışsal finans makalelerine göz atınız). Steve Nison’a göre mum çubuk grafikleri ilk defa 1850’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Mum çubukların gelişimi ve önemli bir teknik analiz haline gelmesine neden olan kişi Japonya’nın Sakata kendinde tanınmış ünlü pirinç tüccarı “Homma” olmuştur. Yıllar içinde daha fazla kişinin kullanması, üzerine yapılan çalışmalar, grafik teknolojilerinin ilerlemesi onun bugünkü haline gelmesini sağlamıştır.

Buradaki bilgileri kullanarak siz de 100.000 TL Sanal Para daha fazla deneyim kazanabilirsiniz.Ücretsiz viop demo hesabınızı 3 dakikada oluşturarak hisse senedi, döviz ve borsa endekslerinde kendinizi geliştirmek için tıklayın.

Daha fazla bilgi almak için aşağıdaki makalelere göz atabilirsiniz.

  • 121212121212
  • 131313131313
  • 141414141414
  • 151515151515
  • 161616161616

Bir yanıt yazın