Terkedilmiş Bebek Ayı Formasyonu

Terkedilmiş Bebek Ayı Formasyonu

Üç mum çubuğundan oluşan bir formasyondur. Önemli bir tepeden dönüş sinyalidir. Doji Akşam Yıldızı Ayı’yla bir önemli farklılık dışında tamamen aynıdır. Doji ile birinci ve üçüncü günler arasında, gölgeler arasında da yukarı yönlü boşluk vardır. Formasyonun adı mum çubuğu grafiğinde birinci ve üçüncü günkü çubuklar tarafından terk edilmiş gibi duran ikinci günkü Doji’den kaynaklanır. Formasyon esas olarak beyaz bir mum çubuğundan, önceki ve sonraki günlerle (gölgeleri de içerecek şekilde) boşluk bırakan bir Doji’den ve bunları izleyerek ilk günün beyaz gövdesi içinde kalacak şekilde kapanış yapan siyah bir mumdan oluşur.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Piyasada yükseliş trendi geçerlidir.
2. İlk gün beyaz bir mum çubuğu oluşur.
3. Ardından, ikinci gün gölgesi önceki çubuğun üst gölgesiyle yukarı yönde boşluk bırakan bir Doji görürüz.
4. Üçüncü gün, tam tersi yönde gölgeler örtüşmeyecek şekilde boşluk bırakan bir siyah mum çubuğudur.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Terk edilmiş Bebek Ayı kısa olmayan beyaz bir mum çubuğuyla başlamalı, bir önceki çubuğa göre gölgeler arasında boşluk bırakan bir Doji’yle devam etmelidir. Üçüncü günkü siyah mum çubuğu ile Doji’nin gölgeleri arasındaki boşluk ihmal edilebilir. Siyah mum çubuğu formasyonu başlatan beyaz mum çubuğunun gövdesi içinde kalacak şekilde kapanmalıdır. Ne kadar aşağıda kapanması gerektiği, formasyonda bulunun diğer iki mum çubuğuna bağlıdır. Üçüncü günün kapanışı, ilk günün açılış değeri ve ikinci günün gövde üst değeri arasındaki orta noktaya erişmelidir.

Yatırımcı Psikolojisi

Beyaz çubuk sürmekte olan yükseliş trendinin devamlılığını onaylar. Büyük bir boşluk bırakarak oluşan Doji, boğaların hala fiyatı yukarı doğru çektiğini gösterir. Burada görülen açılış ve kapanış fiyatları arasındaki dar fiyat aralığı, kararsızlığa işarettir ve trenddeki bozulmayı yansıtır. Üçüncü günde fiyatlar aşağı yönde boşluk bırakacak şekilde açılır ve daha düşük seviyelerden kapanır. Ayılar piyasayı kontrolleri altına almışlardır.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gereklidir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son iki günün en yüksek fiyatlarından daha yüksek olanı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği

Bu makale ilginizi çekebilir:   Durup Düşünme Ayı Formasyonu