Merdiven Tavan Ayı Formasyonu

Merdiven Tavan Ayı Formasyonu

Bu üç güçlü beyaz mum çubuğuyla başlayan beş mum çubuklu bir formasyondur. Yükseliş trendi dördüncü günkü yüksek kapanışla da devam eder. Son gün ise aşağı doğru boşluk bırakarak açılır ve önceki bir veya iki günün çok altında kapanır. Bu bir tepeden aşağı dönüş işareti sayılabilir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Piyasada yükseliş trendi geçerlidir.
2. Üç Beyaz Asker Boğa formasyonunda olduğu gibi üç güçlü beyaz mum çubuğu oluşur.
3. Dördüncü beyaz mum çubuğu yine yukarıdan kapanır ama alt gölgesi uzundur.
4. Beşinci gün ise önceki günün gövdesiyle aşağı yönde boşluk bırakarak açılan güçlü bir siyah çubuktur.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Merdiven Tavan Ayı’nın ilk üç günü, artarda bir öncesine göre daha yüksek açılış ve daha yüksek kapanış fiyatlarına sahip güçlü beyaz mum çubuklarıdır. Dördüncü gün kısa bir beyaz mum çubuğudur. Ancak, bu mum çubuğu daha düşük seviyeden açılır ve seans içinde açılış seviyesinin altındaki fiyatlardan işlem görerek uzun bir alt gölge meydana getirdikten sonra yeni tepe seviyelerden kapanır. Beşinci gün dördüncü günle arasında bir gövde boşluğu bırakacak şekilde açılan kuvvetli bir siyah çubuktur.

Yatırımcı Psikolojisi

Piyasada bir süredir güçlü bir yukarı trend söz konusudur ve boğalar hallerinden memnundur. Sonra güçlü bir yukarı hareket daha görürüz. Fiyatlar açılış fiyatının altında işlem görmeye başlar ve neredeyse bir önceki günün en düşük seviyesine ulaşırlar ama yeni bir tepe oluşturarak kapanırlar. Bu hareket boğalara piyasanın sonsuza dek yukarı gitmeyeceğini söyleyen önemli bir uyarıdır. İzleyen günde boğalar pozisyonlarını gözden geçirmek zorunda kalabilirler ve kar realizasyonuna başlayabilirler. Bu davranış, son gün görülen aşağı boşluk ve günün oldukça düşük bir fiyat seviyesinden kapanmasının esas nedenidir. Son gün işlem hacmi de yüksekse büyük bir olasılıkla bir trend dönüşü gerçekleşmiş demektir. Yine de ertesi gün bir teyit gerekir.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gereklidir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Durup Düşünme Ayı Formasyonu

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son günün en yüksek fiyatı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği