Siyah Açılan Marubozu Mum Çubuğu

Siyah Açılan Marubozu

Siyah Açılan Marubozu
Siyah Açılan Marubozu

Siyah Açılan Marubozu Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Satış yönünde  güçlü bir baskının olduğu, piyasanın açılması ile fiyatların sürekli düştüğü ama satışların kapanışına doğru bir miktar tepki alımları ile karşılandığı bir piyasayı göstermektedir. Bu çubuk gün boyunca ayılar tarafından satış baskısının yüksek olduğu anlamına gelir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunun gövdesi siyahtır ve ortalamadan daha uzundur.

2. Mum çubuğun  ÜST gölgesi kesinlikle bulunmaz. Bir miktar ALT gölgesi bulunur.

Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubuğunun siyah gövdesi, normal mum çubuklara oranla uzundur. Bu çubukların üst gölgeleri hiç yoktur. Buna rağmen bir miktar ALT gölgesi bulunmaktadır.

Yatırımcı Psikolojisi

  • Bu çubuk genel olarak düşüşe işaret eder. Genel olarak tarif edilirse fiyatların piyasanın veya barın açılması ile beraber sürekli düştüğü, mum barın günün/ işlem diliminin en düşük fiyat seviyesine geldiğinde bir miktar tepki alımının olduğunu gösteren bir mum çubuktur. Fiyatlar günün en düşük seviyesinden kapanmaz.
  • Bu piyasada ayıların baskısı oldukça kuvvetlidir. Sürekli satış yapılmaktadır. Fakat diğer temel mum çubuklar gibi piyasa trendi hakkında tek başına karar vereceğiniz kadar güçlü bilgi içermemektedir. Bazen uzun süren bir düşüş dönemi sonunda görülürse; boğaların tekrar etkili olmaya başlayacakları dönemin işareti olabilir.
  • Bu mum çubuk tek bir işlem dilimini yansıttığından bazen uzun bir yükseliş sonrası güçlü bir dirençte  satış baskısını ifade etmektedir. Bu yüzden bazen düşüş trendinin devam edeceğini gösterirken bazen de gerçek bir dönüş işareti olabilmektedir. Ayı ve Boğa gücü hakkında net bilgi içermez. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmelidir.

 

Bu makale ilginizi çekebilir:   RSI Nedir? RSI İndikatörü Nasıl Kullanılır |2023