Siyah Kapanan Marubozu Mum Çubuğu

Siyah Kapanan Marubozu

Siyah Kapanan Marubozu
Siyah Kapanan Marubozu

Siyah Kapanan Marubozu Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Satış yönünde  güçlü bir baskının olduğu, piyasanın açılması ile fiyatların bir miktar yükseldiği ama daha sonra bu alışların satışla karşılandığı, fiyatların gün sonuna kadar sürekli düştüğü bir piyasayı göstermektedir. Bu çubuk gün boyunca ayılar tarafından satış baskısının yüksek olduğu anlamına gelir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunun gövdesi siyahtır ve ortalamadan daha uzundur.

2. Mum çubuğun  ufak ÜST gölgesi bulunur. ALT gölgesi buşunmaz..

Mum Çubuğu Özel Şartları

Bu mum çubuğunun siyah gövdesi, normal mum çubuklara oranla uzundur. Bu çubukların bir miktar üst gölgeleri vardır. Buna rağmen ALT gölgesi hiç bulunmamaktadır.

Yatırımcı Psikolojisi

  • Bu çubuk genel olarak düşüşe işaret eder. Genel olarak tarif edilirse fiyatların piyasanın veya barın açılması ile beraber bir miktar yükseldiği ama daha sonra satış baskısının artmasıyla sürekli düştüğü, mum barın günün/işlem diliminin en düşük fiyat seviyesinde kapandığını gösteren bir mum çubuktur. Piyasa açılışı hariç gün boyunca/işlem diliminde ayılar oldukça kuvvetlidir.
  • Açılış fiyatları hariç sürekli satış yapılmaktadır. Fakat diğer temel mum çubuklar gibi piyasa trendi hakkında tek başına karar vereceğiniz kadar güçlü bilgi içermemektedir. Bazen uzun süren bir düşüş dönemi sonunda görülürse; boğaların tekrar etkili olmaya başlayacakları dönemin işareti olabilir.
  • Bu mum çubuk tek bir işlem dilimini yansıttığından bazen uzun bir yükseliş sonrası güçlü bir dirençle karşılaşıldığında ortaya çıkan satış baskısını ifade etmektedir. Bu yüzden bazen düşüş trendinin devam edeceğini gösterirken bazen de gerçek bir dönüş işareti olabilmektedir. Ayı ve Boğa gücü hakkında net bilgi içermez. Piyasa yönü hakkında karar verebilmek için öncesinde ve sonrasında gelen çubuklarla beraber değerlendirilmelidir.

 

Bu makale ilginizi çekebilir:   Doji Yıldız Boğa Formasyonu