Doji Mum Çubuğu

Doji

doji mum çubuğu

Bu Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Açılış ve kapanış fiyatlarının neredeyse eşitlendiğini gösteren mum çubuktur

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunda neredeyse gövde boyu sıfıra yakındır.

Mum Çubuğu Özel Şartları

Doji mum çubuğunda ideal olan siyah ya da beyaz bir gövde olmamasıdır. Buna rağmen neredeyse sıfıra yakın bir gövde boyu doji um çubuğu olarak tanınmaya yeterlidir.

Yatırımcı Psikolojisi

  • Bu Doji mum çubuğu marketin yönü hakkında önemli bir sinyal üreten mum çubuktur. Çubuk basit şekilde ayı ve boğaların piyasada çetin bir mücadele içinde olduklarını söyler. Fiyatlar açılıştan sonra açılış fiyatından ne yukarı ne de aşağı yönlü çok uzaklaşmaz. Kapanış fiyatı ise neredeyse açılış fiyatına yakın veya ona eşittir. Gün sonunda / işlem diliminde ne ayıla ne de boğalar galip gelememiştir.
  • Kendinden önce gelen mum çubuklarla beraber okunduğunda önemli mesajlar verir. Örneğin yükselen-boğa alışların zayıfladığını gösterirken düşen-ayı piyasada ortaya çıkması ise satışların- ayıların baskısının azalmakta olduğunu gösterir. Bu mum çubuk piyasada alış-satışların dengede olduğunu kısa süre içerisinde trend dönüşünün başlayabileceğinin sinyalini üretir.  Buna rağmen sinyalin teyit edilmesi gerekir.
  • Mum çubuğun özellikle az sayıda oluştuğu piyasalarda daha doğru sinyaller üretir. Eğer grafik zaten çok fazla doji içeriyorsa, yeterli – doğru bilgi üretmez. Tek başına karar vermeniz için yeterli değildir. Mum formasyonları içerisinde değerlendirilmesi daha doğru sinyaller üretir.

 

Bu makale ilginizi çekebilir:   Beyaz Asker Boğa Formasyonu