Beyaz Topaç Mum Çubuğu

Beyaz Topaç

beyaz topaç mum grafik

Beyaz Topaç Mum Çubuğu Nasıl Tanırsınız?

Beyaz topaç, beyaz gövde boyundan oldukça uzun alt ve üst gölgeler sahip olması ile tanınır. Gölgeleri uzun dojiye benzetilebilir.   Bu yüzden bir çeşit doji olarak kabul edilir. Başka mum çubuklarla değerlendirildiğinde doji muamelesi yapılır.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Mum çubuğunda küçük bir beyaz gövde bulunur. Bu gövde kısmı topaç ismini almasını sağlar. Ayrıca uzun alt ve üst gölgeleri onu belirgin hale getirir.

Mum Çubuğu Özel Şartları

Beyaz topaç mum çubuk beyaz ufak gövde ve uzun gölgelere sahip olmalıdır. Gölgeler kesinlikle gövdeden uzun olmalıdır.

Yatırımcı Psikolojisi

  • Bu mum çubuğu marketin yönü hakkında önemli bir sinyal üretebilen bir mum çubuktur. Çubuk basit şekilde ayı ve boğaların piyasada çetin bir mücadele içinde olduklarını söyler. Fiyatlar açılıştan sonra önce aşağı doğru yönelir. Gün sonu veya işlem diliminin sonuna doğru ise fiyatlar önce yukarı doğru yönelir. Mum çubuk kapanışından önce fiyatlar geriler ve küçük beyaz bir gövde ile uzun alt ve üst gölgeler oluşur. Piyasada önce ayılar sonra boğalar hakimdir. Gün sonunda ise neredeyse başa baş ama boğalar lehine bir mum çubuk oluşur.

Yükseliş Trendinde

Yükseliş trendi içinde beyaz topaç görülmesi muhtemel bir trend dönüş sinyali olabilir. Satıcılar piyasada önce ağırlığını koyar ama gün sonu veya işlem dilimi alıcılar lehine olur. Buna rağmen bariz bir güçsüzlük olarak yorumlanabilir. Aşağı dönüş sinyali olabilir.

Düşüş Trendinde

Düşüş trendi içinde beyaz topaç görülmesi yine muhtemel bir trend dönüş sinyali olabilir. Satıcılar piyasada önce ağırlığını koyar ama gün sonu veya işlem dilimi alıcılar lehine olur. Buna rağmen satışların karşılandığı alıcıların kuvvet kazandığını gösterir. Ayılar aleyhine bariz bir güçsüzlük olarak yorumlanabilir. Yukarı trend sinyali olabilir.

Uyarı

Mum çubuğun özellikle az sayıda oluştuğu piyasalarda daha doğru sinyaller üretir. Eğer grafik zaten çok fazla doji içeriyorsa, yeterli – doğru bilgi üretmez. Tek başına karar vermeniz için yeterli değildir. Mum formasyonları içerisinde değerlendirilmesi daha doğru sinyaller üretir.

 

Bu makale ilginizi çekebilir:   Beyaz Marubozu Mum Çubuğu