Üçlü Tepe Ayı Formasyonu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Üçlü Tepe Ayı Formasyonu

Akşam Yıldızı Ayı’yı andıran üç mum çubuklu bir formasyondur. Piyasa yükseliş trendindeyken görünür. İlk günkü beyaz mum çubuğu, onu izleyen tipik uzun üst gölgeli küçük beyaz gövdeyi tamamen içine alır. Formasyon ikinci günün kapanış fiyatının üstünde kapanan küçük bir siyah gövdeyle tamamlanır.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Piyasada yükseliş trendi geçerlidir.
2. İlk gün beyaz bir mum çubuğu gözlenir.
3. İkinci gün düşük açılan ve yeni yüksek seviyeleri gördükten sonra günün en düşük fiyatına yakın bir seviyeden kapanan beyaz bir mum çubuğudur.
4. Üçüncü gün is ikinci günün üstünde oluşan kısa bir siyah mum çubuğudur.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Üçlü Tepe Ayı güçlü bir beyaz mum çubuğuyla başlar ve ilkine göre aşağıdan açılan kısa bir beyaz çubuk onu izler. İkinci gün piyasa yeni yüksek seviyelerden işlem görür ve bu da uzun bir üst gölge oluşmasına neden olur. Bu gölgenin tepesi bir önceki günün en yüksek seviyesinin de üstüne çıkar. Birinci gün bu mum çubuğunun gövdesini tamamen içine alır. Üçüncü ve son günde ise ikinci günkü gövdenin üstünde oluşan kısa bir siyah gövde görürüz.

Yatırımcı Psikolojisi

Piyasadaki yükseliş beyaz bir gün oluşmasına sebep olur. Ertesi gün beklenmeyen bir şekilde düşük açılır, ama boğalar güçlerini sergilerler ve gün içinde yeni yüksek seviyelerin görünmesine sebep olurlar. Gün, açılışına yakın bir yerden kapanırken kısa bir beyaz çubuk oluşmasına da neden olur. Boğaların gücü artık sorgulanmaktadır ve piyasaya kararsızlık hâkimdir. Sonraki gün oluşan küçük siyah gövde boğaların zayıfladığının göstergesidir.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gereklidir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son iki günün en yüksek fiyatlarından daha yüksek olanı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği

[ads1]

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!