Bebek Yutup Gizleyen Boğa Formasyonu

Bebek Yutup Gizleyen Boğa Formasyonu

Bu formasyon dört siyah mum çubuğundan oluşur. Son günün kapanışı ise formasyon sırasında görülen en düşük fiyattan gerçekleşir. Bu olguya rağmen düşüş halindeki iki Siyah Marubozu gününden sonra, son siyah gün tarafından gizlenen kısa düşüş günü, düşüş trendinde kayda değer bir aşınma olduğunu gösterir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Formasyonun başında görülen düşüş halindeki iki siyah Marubozu düşüş trendini teyit eder.
2. Üçüncü gün aşağı yönde boşluk bırakarak açılan kısa bir siyah çubuktur. Ancak, gün içinde fiyatlar bir gün önceki gövdenin içine doğru yükselecek biçimde işlem görür ve uzun bir üst gölge oluşturur.
3. Dördüncü gün üçüncü günü gölge de dâhil olmak üzere tamamen içine alır.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Bebek Yutup Gizleyen Boğa’nın ilk iki günü siyah Marubozu çeşitlerindendir. Üçüncü gün kısa bir siyah mum çubuğudur. Bu mum çubuğunun üst kuyruğu bir önceki günün işlem sınırları içine uzar. Dördüncü gün ise yeni dip seviyelerden işlem görür ve üçüncü günün işlem aralığını tamamen içine alır.

Yatırımcı Psikolojisi

İki siyah Marubozu piyasada düşüş trendinin ayıları tatmin edecek şekilde devam ettiğini göstermektedir. Üçüncü gün görülen aşağı boşluk düşüş trendini ayrıca teyit eder. Ancak üçüncü günde, her ne kadar günün kapanışı o gün içindeki en düşük seviyeye yakın gerçekleşse de, fiyatların bir ara bir önceki kapanışın üstüne yükselmesi düşüşün devamı konusunda endişelerin oluşmasına neden olur. İzleyen gün yukarı yönde kayda değer bir boşluk bırakarak açılır. Ancak, açılıştan sonra fiyatlar gene aşağıya gider ve yeni diplerden kapanış gerçekleşir. Son gün açığa satanların pozisyonlarını kapamaları için iyi bir şans olarak değerlendirilebilir. Yine de yukarı dönüşün beyaz bir mum çubuğuyla teyidi gerekir.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi üçüncü kısa siyah mum çubuğu gövdesinin orta noktası olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son iki günün en düşük fiyatlarından daha düşük olanı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir aşağı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar yukarı gideceğine aşağı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin altında kapanır veya bu seviyenin altında ardışık dipler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği