Kopan Boğa Formasyonu

Kopan Boğa Formasyonu

Beş mum çubuklu olan bu formasyon, güçlü bir siyah mum çubuğuyla başlar. Siyah mum çubuğunu izleyen aşağı yönlü boşluktan sonraki üç gün içinde art arda düşük fiyatlar oluşur. Fakat son gün meydana gelen yukarı hareket, aşağı yönlü günler içinde oluşan kısıtlı zararları telafi ederek birinci ve ikinci günler arasındaki boşluğun içinde bir kapanış yapar. Bu da kısa vadeli bir dönüşün işaretidir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. İlk günkü güçlü siyah günün rengi geçerli düşüş trendini temsil etmektedir.
2. Yine siyah olan ikinci günle ilk gün arasında trend doğrultusunda bir gövde boşluğu oluşur.
3. Üçüncü ve dördüncü gün trend doğrultusunda devam eder. Üçüncü günün beyaz olması daha uygundur, ama o da dördüncü gibi siyah olabilir.
4. Beşinci gün ise ilk iki gün arasındaki boşluğun içinde kapanan beyaz bir gündür.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Kopan Boğa’nın ilk siyah mum çubuğu kısa olmamalıdır. Ancak onu izleyen boşluk sonrası üç siyah mum çubuğu kısa olabilir. Ortadaki üçüncü çubuk beyaz da olabilir. Son beyaz gün boşluğun içinde kapanmalı ama boşluğu kapatmamalıdır.

Yatırımcı Psikolojisi

Piyasadaki düşüş trendi büyük bir boşluk bırakarak hızlanır ve sonra yavaşlar ama hala aynı yönde ilerlemektedir. Düşüş trendinin yavaş, yavaş bozulduğu artık açıkça bellidir. Sonunda, yukarı yönde patlama önceki üç gün içinde oluşan kayıpları tamamen karşılar. Trendin döneceği düşüncesinin nedeni aslında boşluğun dolmamış olmasıdır. Kısa vadeli bir dipten dönüş gerçekleşmiştir, ama da yine de bunun teyidi gerekebilir.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son günün en düşük fiyatı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir aşağı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar yukarı gideceğine aşağı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin altında kapanır veya bu seviyenin altında ardışık dipler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği