Dipten Yukarı Boşluk Boğa Formasyonu

Dipten Yukarı Boşluk Boğa Formasyonu

Bu üç siyah mum çubuğuyla başlayan beş mum çubuklu bir formasyondur. Piyasa dördüncü mum çubuğunun renginin değişmesiyle bir dipten yukarı dönüşün sinyalini verir. İzleyen gün yukarı boşluk bırakarak açılır ve kuvvetli bir yukarı hareket gerçekleştirerek yukarı dönüşü teyit eder.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Formasyon siyah bir mum çubuğuyla başlar.
2. İzleyen iki gün de siyah gövdeli günlerdir ve her iki gün de bir önceki günün kapanış fiyatının altında kapanır.
3. Üçüncü gün aşağı yönde boşluk bırakarak açılır ve ikinci günün kapanış fiyatının altında kapanır.
4. Dördüncü gün beyazdır.
4. Beşinci gün, bir önceki günün kapanışına göre yukarı yönde boşluk bırakarak açılan güçlü bir beyaz gündür.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Dipten Yukarı Boşluk Boğa’nın ilk üç günü, art arda bir öncesine göre daha düşük açılış ve daha düşük kapanış fiyatlarına sahip güçlü siyah mum çubuklarıdır. Üçüncü çubuk ayrıca aşağı yönde boşluk bırakmalıdır. Dördüncü gün yüksek seviyeden açılan beyaz bir mum çubuğudur ve boşluğu kapatır. Beşinci gün ise dördüncü günle gövde boşluğu bırakan güçlü bir beyaz mum çubuğudur. Bu formasyonda hiç kısa çubuk yoktur.

Yatırımcı Psikolojisi

İlk iki siyah gün aşağı yönde boşluk bırakan üçüncü siyah günle beraber uzatmalı düşüş trendindeki bir piyasayı oluşturur. Dördüncü gün güçlü bir beyaz gün olduğundan düşüş eğiliminde zayıflamanın başlayabileceğini gösterir. Beşinci gün boşluk bırakarak açılır ve gördüğü en yüksek fiyata yakın kapanarak güçlü bir beyaz mum çubuğu oluşturur. Görünen odur ki piyasanın aşağı gidişi fazla uzamıştır ve artık trendde dönüş başlamıştır.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son iki günün en düşük fiyatlarından daha düşük olanı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir aşağı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar yukarı gideceğine aşağı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin altında kapanır veya bu seviyenin altında ardışık dipler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği