Güneyde Üç Yıldız Boğa Formasyonu

Güneyde Üç Yıldız Boğa Formasyonu

Bu formasyon yavaş, yavaş zayıflamakta olan bir düşüş trendinde sırayla daha düşük kapanışları ve daha yüksek dip seviyeleri olan artarda üç siyah mum çubuğundan oluşur.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Piyasada düşüş trendi geçerlidir.
2. Birinci gün, neredeyse hiç üst gölgesi olmayan, uzun alt gölgeli bir siyah mum çubuğu gözlenir.
3. İzleyen gün, bir önceki günün gövdesinin sınırları içinde açılan ve bir önceki kapanış fiyatının altında kapanan siyah bir mum çubuğu oluşur. Ancak, mum çubuğunun dip seviyesi bir öncesine göre daha yüksektir.
4. Son gün ise daha yüksek dip seviyeli küçük siyah bir Marubozu’dur.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

İlk mum çubuğu uzun alt gölgeli, normal veya uzun boyda ve siyah bir mum çubuğu olmalıdır. Onu izleyen siyah mum çubuğu ise, bir önceki günün gövdesinin sınırları içinde açılmalı ve bir önceki kapanış fiyatının altında kapanmalıdır. Üç siyah mum çubuğunun gövde uzunlukları ve alt gölgeleri giderek kısalmalıdır.

Yatırımcı Psikolojisi

Güneyde Üç Yıldız Boğa yavaş, yavaş bozulmakta olan bir düşüş trendini simgeler. Bu da giderek daralan günlük fiyat hareketi ve art arda yükselen gün içi dip seviyeleriyle kendini gösterir. İlk gün meydana gelen uzun alt gölge alım coşkusunu yansıtır. İzleyen gün yüksek bir seviyeden açılır, düşük seviyelerden işlem görür, fakat günün en düşük fiyatı bir önceki günün en düşük fiyatının altında değildir. İkinci günün dip seviyesi de bir önceki günün dip seviyesinin üstündedir. İzleyen üçüncü günde ise bir önceki günün fiyat hareket sınırları içinde kalan küçük bir Marubozu görülür. Yükselen dip seviyeleri açığa satanların rahatının kaçmasına sebep olur. Ayrıca, formasyonun son gününde fiyat hareketinin çok kısıtlı olması da piyasadaki kararsızlığı yansıtır. Açığa satmış olanlar artık en ufak yukarı harekette pozisyonlarını kapatmak üzere hazır beklemektedirler. Artık her şey havanın yavaş, yavaş boğaların lehine dönmekte olduğunu göstermektedir.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi son siyah gövdenin orta noktası olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşması gereklidir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son iki günün en düşük fiyatlarından daha düşük olanı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir aşağı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar yukarı gideceğine aşağı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin altında kapanır veya bu seviyenin altında ardışık dipler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kısa Beyaz Mum Çubuğu