Üçlü Dıştan Yukarı Boğa Formasyonu

Üçlü Dıştan Yukarı Boğa

Üçlü Dıştan Yukarı Boğa Formasyonu

Formasyon düşüş trendi içerisinde ortaya çıkan teyit edilmiş Yutan Boğa Formasyonu olarak adlandırılır. İlk iki çubuk yutan boğa formasyonu ile aynıdır. Birinci gün siyah bir mum çubuk oluşur. İkinci gün piyasa boşluk bırakarak düşüşle açılır ama gün boyunca yükselir ve günün en yükseğine yakın kapanır. Bu şekli ile yutan boğa formasyonu şartları geçerli olmuş olur. Üçüncü gün oluşan beyaz gövdeli mum çubuk ise formasyonun teyit edildiğini gösterir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Ayı piyasasında ortaya çıkar.

2. İlk iki oluşan çubuk Yutan boğa formasyonu ile aynıdır.

3. Üçüncü gün gelen uzun gövdeli beyaz mum çubuk formasyonun teyit edildiğini gösterir.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

  • İlk gün siyah orta veya uzun gövdeli siyah bir mum çubuk oluşur.
  • İkinci gün aşağıya boşluk bırakarak açılmış beyaz gövdeli bir mum çubuk izler. Bu yutan boğa formasyonudur.
  • Üçüncü gün oluşan beyaz gövdeli üçüncü mum çubuk üçlü dıştan yukarı boğa formasyonu teyit eder.

Yatırımcı Psikolojisi

Piyasa düşüş trendi içerisinde iken ortaya çıkan Üçlü Dıştan Yukarı Boğa’nın ilk iki gün oluşan mum çubukları, Yutan Boğa formasyonu ile benzerlik gösterir. İkinci gün oluşan uzun gövdeli beyaz mum çubuk satışçıları, açığa satış yapanları oldukça tedirgin etmiştir. Üçüncü gün ikinci günün kapanış fiyatının üzerinde kapanan beyaz gövdeli mum çubuk, düşüş trendinin sonlandığı sinyalini verir.

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi üçüncü gün oluşan beyaz mum çubuğa ait son kapanış fiyatı olarak ele alınır. Formasyonun teyidi için sonra gelecek fiyatları bu seviyenin üstünde olması gerekir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi de üçüncü gün oluşan beyaz gövdeli mum çubuğun gördüğü en düşük fiyattır. Formasyon oluştuktan sonra oluşan mum çubukların kapanış fiyatı bu seviyenin altında gerçekleşirse stop olmak gerekir.

Formasyonun Güvenilirliği

Bu makale ilginizi çekebilir:   MOST İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır? |2023