Kopan Ayı Formasyonu

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kopan Ayı Formasyonu

Beş mum çubuklu bu formasyon, güçlü bir beyaz mum çubuğuyla başlar. Beyaz mum çubuğunu izleyen yukarı yönlü boşluktan sonraki üç gün içinde art arda yüksek fiyatlar oluşur. Fakat son gün meydana gelen aşağı hareket, yukarı yönlü günler içinde oluşan kısıtlı kazançları telafi ederek birinci ve ikinci günler arasındaki boşluğun içinde bir kapanış yapar. Bu da kısa vadeli bir dönüşün işaretidir.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. İlk günkü güçlü beyaz günün rengi geçerli yükseliş trendini temsil etmektedir.
2. Yine beyaz olan ikinci günle ilk gün arasında trend doğrultusunda bir gövde boşluğu oluşur.
3. Üçüncü ve dördüncü gün trend doğrultusunda devam eder. Üçüncü günün siyah olması daha uygundur, ama o da dördüncü gibi beyaz olabilir.
4. Beşinci gün ise ilk iki gün arasındaki boşluğun içinde kapanan siyah bir gündür.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Kopan Ayı’nın ilk beyaz mum çubuğu kısa olmamalıdır. Ancak onu izleyen boşluk sonrası üç beyaz mum çubuğu kısa olabilir. Ortadaki üçüncü çubuk siyah da olabilir. Son siyah gün boşluğun içinde kapanmalı ama boşluğu kapatmamalıdır.

Yatırımcı Psikolojisi

Piyasadaki yükseliş trendi büyük bir boşluk bırakarak hızlanır ve sonra yavaşlar ama hala aynı yönde ilerlemektedir. Yükseliş trendinin yavaş, yavaş bozulduğu artık açıkça bellidir. Sonunda, aşağı yönde patlama önceki üç gün içinde oluşan karların hepsini sıfırlar. Trendin döneceği düşüncesinin nedeni aslında boşluğun dolmamış olmasıdır. Kısa vadeli bir tepeden dönüş gerçekleşmiştir, ama da yine de bunun teyidi gerekebilir.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gereklidir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son günün en yüksek fiyatı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği

[ads1]

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!