Tepeden Aşağı Boşluk Ayı Formasyonu

Tepeden Aşağı Boşluk Ayı Formasyonu

Bu üç beyaz mum çubuğuyla başlayan beş mum çubuklu bir formasyondur. Piyasa dördüncü mum çubuğunun renginin değişmesiyle bir tepeden aşağı dönüşün sinyalini verir. İzleyen gün aşağı boşluk bırakarak açılır ve kuvvetli bir aşağı hareket yaparak aşağı dönüşü teyit eder.

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Formasyon beyaz bir mum çubuğuyla başlar.
2. İzleyen iki gün de beyaz gövdeli günlerdir ve her iki gün de bir önceki günün kapanış fiyatının üstünde kapanır.
3. Üçüncü gün yukarı yönde boşluk bırakarak açılır ve ikinci günün kapanış fiyatının üstünde kapanır.
4. Dördüncü gün siyahtır.
5. Beşinci gün, bir önceki günün kapanışına göre aşağı yönde boşluk bırakarak açılan güçlü bir siyah gündür.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Tepeden Aşağı Boşluk Ayı’nın ilk üç günü, artarda bir öncesine göre daha yüksek açılış ve daha yüksek kapanış fiyatlarına sahip güçlü beyaz mum çubuklarıdır. Üçüncü çubuk ayrıca yukarı yönde boşluk bırakmalıdır. Dördüncü gün düşük seviyeden açılan siyah bir mum çubuğudur ve boşluğu kapatır. Beşinci gün ise dördüncü günle gövde boşluğu bırakan güçlü bir siyah mum çubuğudur. Bu formasyonda hiç kısa çubuk yoktur.

Yatırımcı Psikolojisi

İlk iki beyaz gün yukarı yönde boşluk bırakan üçüncü beyaz günle beraber uzatmalı yükseliş trendindeki bir piyasayı oluşturur. Dördüncü gün güçlü bir siyah gün olduğundan yükseliş eğiliminde zayıflamanın başlayabileceğini gösterir. Beşinci gün boşluk bırakarak açılır ve gördüğü en düşük fiyata yakın kapanarak güçlü bir siyah mum çubuğu oluşturur. Görünen odur ki piyasanın yukarı gidişi fazla uzamıştır ve artık trendde dönüş başlamıştır.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Teyit seviyesi son kapanış fiyatı olarak tanımlanır. Formasyonun teyit edilmesi için, fiyatların bu seviyeyi aşağı yönde kırması gereklidir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Yutan Boğa formasyonu

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Stoploss seviyesi son iki günün en yüksek fiyatlarından daha yüksek olanı olarak tanımlanır. Sinyalin ardından, herhangi bir yukarı yönlü formasyon belirlenemeden fiyatlar aşağı gideceğine yukarı gitmeye başlar ve stoploss seviyesinin üzerinde kapanır veya bu seviyenin üzerinde ardışık zirveler meydana gelirse, stoploss tetiklenir.

Formasyonun Güvenilirliği