Amazon Nedir? Nasıl Para Kazanılır? |2023

Amazon

Amazon, internette satış hizmeti veren bir ticaret sitesidir. Amerika’nın Seattle şehrinde kurulan şirket 1994 yılından günümüze dek adından dünya çapında söz ettirmektedir. Kurucusu olarak “Jeff Bezos” karşımıza çıkmaktadır. Birçok farklı ürünün yer aldığı site, Amerika’dan dünyaya açılan bir kapı olarak da görülmektedir. İnternet üzerinden kitap satışı ile başlayan site işleri genişleterek tüketici elektroniğinden mobilyaya kadar geniş ürün yelpazesiyle satış yapmaktadır.

Eticaret devi, Dünya’nın en büyük nehri olan Amazon Nehri’nden adını almıştır. Özel ve herkesçe bilinen bu isim sayesinde 20 yılı aşkın süredir dilden dile dolaşmakta, birçok kişinin alışverişini kısa sürede yapmasına olanak sağlamaktadır. Uluslararası gönderim yapan site aynı zamanda Türkiye’ye de gönderim yapmaktadır.

Eticaret devi, birçok ülkeye ayrı sitelerle hizmet sağlamaktadır. Türkiye sitesi üzerinden veya diğer coğrafi bölgelerde bulunan amazon sitelerinden keyifle alışveriş yapabilirsiniz. Son yıllarda amazon.com.tr olarak ülkemize giriş yapmış olan eticaret devi Türkiye’de kısa sürede adından söz ettirmeyi başarmıştır.

Şirket, son yıllarda Kindle adındaki e-kitap okuyucu ile adından çokça söz ettirmektedir. En çok satılan ürün olan Kindle, kitap okumayı sevenlere teknolojik ve pratik bir kullanım sunmaktadır. Kindle ve daha birçok elektronik ürünün satışı kendi siteleri üzerinden güvenle yapılmaktadır. Böylece kullanıcılar güvenli alışverin keyfini sürmektedir.

Amazondan Nasıl Para Kazanılır?

İnternetten para kazanma yolları oldukça fazladır aslında sizlerde, Amazon sitesi (amazon.com) üzerinden satış yapıp para kazanmak mı istiyorsunuz? Öyleyse sizin için derlediğimiz bilgilere bakmanızı öneririz. Nasıl satış yapabilirim? Amazondan para kazanmak mümkün mü? Sorularına cevap almak için öncelikle site hakkında bilgiye sahip olmanız gerekmektedir. Hangi platformda ticaret yapacaksanız oranın özelliklerine, artı ve eksilerine hakim olmanız gerekmektedir. Dünya’nın en büyük e-ticaret sitelerinden birinde satış yapmak ve bundan para kazanmak sizin de hakkınız. Kendinize güvenin ve tavsiyeleri özenle yerine getirin.

Amazon sitesi affiliate üzerinden başkalarının ürünlerini satıp para kazanabilirsiniz. İnternet üzerinde ticaret girişimi yolları arasında tanınan bir yöntemdir. Satış başına komisyon alınmaktadır. Alınan komisyon oranı %4 ile %10 arasında değişmektedir. Satıcı komisyon oranını belirlemektedir. Aslında amazondan para kazanmak oldukça kolay ve zevkli bir uğraştır.

İnternet sitesinde her fiyat türünde ürün bulunabilmektedir. Düşük ve yüksek fiyatlı ürünler müşterinin ihtiyacı ve mali durumuna göre tercih edilmektedir. Güvenilir bir site olduğu için insanlar genellikle alışveriş yaparken tereddüt yaşamazlar, siz de ürünlerinizi pazarlayabilirsiniz.
Site üzerinden ödemelerinizi rahat şekilde tahsil edebilirsiniz. 100 Dolar ve üzeri meblağa ulaşan alacaklarınızı çek yolu ile tahsil edebilirsiniz. Noel ve Şükran Günü gibi özel zamanlarda siteye giriş çıkış yoğunluğu artar. Böylelikle satış oranınızı arttırabileceğinizi unutmayın.
Web sitesi üzerinden satış yaparken ürünlerinizi kolay biçimde pazarlamak için bazı site içi araçlar ve butonlar size yardımcı olacaktır. Site içerisinde zaman geçirip bu araçlardan size uygun olanları kullanmaya gayret edin.

Bu makale ilginizi çekebilir:   EFT Nedir? |Elektronik Fon Transferi Nasıl Yapılır? |2023

Amazon Affiliate Üyeliği Nasıl Yapılır?

Amazon sitesi üzerinde ürün pazarlamak ve satış ortağı olmak isteyenlerin ücretsiz üyelik yapması gerekmektedir. Sisteme üye olmadan pazarlama yapamayacağınızı bilmeniz gerekir. E-mail veya mobil numaranızla kayıt gerçekleştirebilirsiniz. Kendinize özel isim, mail adresi ve parolanız ile kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra bazı bilgileri cevaplamanız gerekmektedir. Amazondan para kazanmak isteyenler mutlaka satış ortaklığına dahil olmalıdır ve alt üye yapmalıdır daha fazla para kazanmak isterlerse.

Satış ortağı olurken Amazon sitesi sizin hakkınızda bilgi edinmek istemektedir. Sanal bir ortaklık olmasına karşın ortağınızın sizi tanımak istemesi gayet doğal bir durumdur. Bilgilerin İngilizce yazıldığını unutmayın. Eğer İngilizce bilginiz eksikse bir sözlükten yardım alabilirsiniz. Böylelikle bilgileri eksiksiz ve doğru biçimde yazacağınızı unutmayın.

Amazon sitesi üzerinden satış yapabilmek için size ait bir sitenin olması gerektiğini bilmelisiniz. Varsa mobil uygulamanızın da adresini belirtilen yerlere yazınız. Siteniz hakkında bilgi istenmektedir. Oradaki bölüme de site hakkında birkaç açıklama ekleyebilirsiniz.

Kendinize ait hesap oluştururken son adım doğrulama adımıdır. Cep telefon numaranızı başında alankodu bulunarak yazın. Kullanmış olduğunuz numaraya bir doğrulama kodu gelecek ve bu kodu tuşlayarak kesin kayıt yapmış olacaksınız. Kayıt olduğunuzda karşınıza bir ID numarası gelecektir. Bu ID numarasını mutlaka bir yere not edin. Ardından sonraki adıma atlayabilirsiniz.

Kendi kullanıcı adınız ve şifrenizle siteye giriş yapın. İçerisinde uyarıların bulduğu sayfalar sizi karşılayacaktır. ABD vatandaşı olduğunuz sorulduğunda “Hayır” yazan cevabı tıklayın. Adres ve uyruk gibi bilgilerinizin istendiği yerde bu bilgileri girin. Ardından size aracılık tipini soracaktır. Size uyan seçeneği işaretleyip tüm bilgileri yeniden kontrol edin. Son olarak kaydetmeniz gerektiğini unutmayın. Bu bilgileri imzaladıktan sonra siteden elektronik olarak kopyasını alabilirsiniz. Bu işlemler size ödeme yapılabilmesi için istenmektedir. Vergi bilgileri adı verilen bu bilgilerin eksiksiz olması bu bakımdan önemlidir.

Amazon sitesi üzerindne paranızı 3 yoldan tahsil edebilirsiniz;

  • Hediye kartı,
  • 10 Dolar üstü satışlarda ABD vatandaşlarının banka hesabına,
  • 100 Dolar ve üstü satışlarda ödeme çeki, posta yoluyla adresinize gönderim yapılmaktadır.

Yukarıdaki işlemleri eksiksiz biçimde yerine getirdikten sonra, amazondan para kazanmak için satış ortağı olmanıza engel bir durum kalmadı. Satışına aracı olmak istediğiniz bir ürünü belirleyip herhangi bir browser üzerinden adres bara girip ürünün linkini kopyalayın. Kopyalanan link, satış ortaklığı panelinde özel link olarak eklenecektir. Ürün bağlama ve rastgele bir sayfaya link butonunu tıklayın. İlk adımda ürünün kopyalandığı linki alakalı olan alana girin, ikinci adımda bilgi veren bir kod girin, üçüncü adımda ise get html butonunu tıklayın. Sağda oluşacak olan link sizin aff linkinizdir. Sitenizin bir yerine verilen linki yapıştırdığınızda ürüne ortaklık bağlantısı oluşturmuş olursunuz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Mutlak Üstünlük ve Karşılaştırmalı Üstünlük Nedir?

Amazon sitesi üzerinden kendi ürünlerinizi pazarlamak adına satış ortaklığı kurmanız size oldukça kazanç sağlayabilir. Site içerisinde zaman harcayıp bu konu üzerinde yazılan makaleleri okudukça bilginiz artacak ve e-ticaret konusunda daha başarılı olacaksınız. Tek yapmanız gereken şey sabredip sonuçlarını almayı beklemektir. Gördüğünüz gibi amazondan para kazanmak dikkat edince ve çalışınca oldukça kolaydır. 

Kaynak;

https://tr.wikipedia.org/wiki/Amazon_(%C5%9Firket)

İnternetten Para Kazanma Yolları Rehberi |2023