Hangi Bankada Gümüş Hesabı Açılabilir? | 2020

Hangi Bankada Gümüş Hesabı Açılabilir?

Gümüş binlerce yıldır hem süs eşyası hem de para yerine kullanılan değerli metallerden madenlerden biridir. Bu makalemizde altın yerine gümüşe yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için hangi bankalarda gümüş hesabı açılır sorusuna yönelik bilgileri derledik. Gümüş hesabı olan bankalar, gümüş hesabı açmak için gerekli belgeler nelerdir gibi soruları cevaplamaya uğraştık. Dilerseniz makale içindeki ek bilgi içeren kutucukları da okuyarak gümüş yatırım hakkında daha detaylı bilgileri de bulabilirsiniz.

Gümüş’e yatırım yapmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Fiziksel olarak gümüş satın almak, gümüş hesabı açtırmak, forex üzerinden gümüş kontratı alıp satmak ve borsa yatırım fonu üzerinden alım satım yapmak şeklinde liste uzamaktadır. Fiziksek gümüş alıp satmak maliyeti yükselttiğinden dolayı, gümüşe yatırım yapmayı düşünenlerin ilk merak ettiği şeylerden biri vadeli veya vadesiz gümüş mevduat hesabı açan bankalar olup olmadığıdır.

Ücretsiz 100 Bin TL ile GÜMÜŞ ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Gümüş Hesabı Nedir?

Gümüş, ziynet eşyası olarak kullanıldığı gibi yatırım amaçlı da kullanılan değerli bir madendir. Dijital bankacılık işlemlerinde vadesiz gümüş hesabı açıp yatırım yapabilirsiniz. Alternatif yatırım araçlarından biri olduğu için pek bilinmese de altın ve döviz gibi size kazanç sağlayabilir. Bazı bankaların Gümüş madenine yatırım yapmak isteyen müşterilerine yönelik açtıkları vadeli veya vadesiz hesaba Gümüş Hesabı denir.

Gümüş Al-Sat Nereden Yapılır?

Gümüş al-sat yapabileceğiniz yerler Foreks firmaları, Denizbank, TEB (Geçiçi kapalı) gibi bankaların gümüş hesapları, Kuveyttürk katılım, Türkiye Finans ve Emlak Katılım Bankası ile Borsada GMSTR Borsa yatırım fonu şeklinde yapılabilir. GMSTR fon fiyatının 6.5 gram gümüşe eşit olduğundan emin olmayı unutmayınız

Gümüş mevduat hesabı açtığınızda gümüş madeni alıp satma işlemlerini yaparsınız. Uzun vadeli, yatırım olarak da görülen gümüş hesabı size takılardan veya ziynet eşyalarından daha fazla kazanç sağlamaktadır. Gümüş hesabı açtığınızda Türk Lirası veya Amerikan Doları ile gümüş alım satımı yapabilirsiniz. Dilediğinizde bankanıza 20 gün öncesinden söyleyip hesabınızda olan gümüşü fiziksel şekilde alabilirsiniz.

Gümüş hesabı açtıktan sonra takip işleminizi anlık olarak yapmanıza gerek yoktur. 100.000 TL’ye varan gümüş hesabı yatırımları TMSF tarafından güvence altına alınmaktadır. Herhangi bir kuşkuya yer vermeksizin yatırımınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Borsada gümüş alıp satmak ister misiniz? Finansbank’ın Gümüş Borsa Yatırım  Fonu, GMSTR ile hisse senedi alır-satar gibi gümüşe yatırım yapabilirsiniz. 1 GMSTR payı 6.5 gram fiziki gümüşe eşittir. GMSTR ile ilgili detaylı makalemizi okumak için tıklayınız

Gümüş Hesabı Açarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Gümüş Hesabı oluşturduysanız kimi banka gümüşü fiziki olarak vermeyebilir,
 • Vadesiz Gümüşe dayanan hesabı üzerinde yer alan farklı hesaplarınıza anında havale işlemi yapabilirsiniz,
 • Gümüş Hesabı üzerinde yer alan gümüşlerin belli bir tutar kadarı mevduat güvencesi altındadır,
 • Birçok banka hesap için Türk Lirası ve Amerikan Doları üzerinden işlem kabul etmektedir,
 • Gümüş kurları çalışma saatleri içerisinde değişebilmektedir. Güncel kur üzerinden işlem yapmak isterseniz saat 09:00-17:30 arasını tercih edebilirsiniz. 17:30-09:00 saatleri arasında ise marjlı kur üzerinden işlem yapacağınızı unutmamanız gerekmektedir,
 • Gümüş alım satımlarınızı kolaylıkla yapabilmek için İnternet Bankacılığı, ATM, Çağrı Merkezleri ve Mobil Şube kullanabilirsiniz.

Ücretsiz 100 Bin TL ile GÜMÜŞ ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Hunt Biraderlerin müthiş Gümüş Spekülasyonu nedir biliyor musunuz? 80’li yıllarda Gümüş fiyatlarına ve altın fiyatlarına zirve yaptıran spekülasyon hikayesini okumak için tıklayınız

Gümüş Hesabı Açılan Bankalar

Gümüş hesabı açarken nelere dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettikten sonra  gümüş hesabı olan bankaların listesi de aşağıdaki gibidir. Hangi bankada gümüş hesabı var sorusuna DenizBank, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans FX olarak cevap verilebilir

Türk Ekonomi Bankası

Türkiye Ekonomi Bankası, Gümüş yatırımı Hesabı sayesinde yatırımcıların yüzünü güldüren bankalardan biridir. TEB Gümüş Hesabı, gümüş madeninden tasarruf etmek isteyenler için tercih edilen bir yatırım türüdür. Hesap açtığınızda 1000/1000 saflıkta yani altın madeninde bilindiği gibi 24 ayara sahip gümüşünüz olmaktadır. Saf oranda olan gümüşünüz sayesinde herhangi bir mali zarara uğramazsınız.

TEB, kullanıcılarının yatırım yapması için minimum işlem limitini 1 gr gümüş olarak belirlemektedir. Alım satım yaparken de 0.01 gr ve katları için işlem yapabilirsiniz. İşlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirmek için İnternet Bankacılığı, Çağrı Merkezi veya ATM kullanabilirsiniz.

Teb Bankası gümüş hesabından hesap işletim ücreti almamaktadır.

Gümüşe dayanan hesap üzerinde olan gümüşlerin 150.000 TL’ye kadar olan tutarı mevduat güvencesi altındadır. Dilediğiniz banka müşerisine hesabınızdan gram bazında gümüşü havale yapabilirsiniz. Ancak bankanın diğer bankalardan farkı gümüşleri fiziki olarak teslim almanıza olanak sağlamamasıdır.

GÜNCELLEME: 15 Ağustos itibari ile Türkiye Ekonomi Bankası, BDDK Aktif rasyosu sebebi ile Gümüş için mevduat hesabı açmayı durdurmuştur.

Platin Hesabı

Piyasada az bilinen diğer bir değerli maden ise platindir. Platin’e de altın ve gümüş gibi yatırım yapabileceğinizi biliyor musunuz? Hangi bankalarda platin hesabı açabilirsiniz makalemizi okumak için tıklayın

Deniz Bank

Gümüş hesabı açan bankalar arasında en çok tercih edilen bankaların başında DenizBank gelmektedir.  Deniz Bank kullanıcıları hesap ile yatırım işlemlerine hız kesmeden devam etmektedir. Gümüş madeni değer kazandıkça yatırımlarınız sayesinde güvenli ve keyifli kazanç elde edebilirsiniz. Deniz Bank Gümüş Hesap özellikleri şunlardır;

 1. İnternet Bankacılığı üzerinden istediğini gün ve saatte işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Gümüş biriktirirken yaşanılabilecek riskleri ortadan kaldırırsınız. Örneğin kayıp ve çalıntıyı önler ayrıca alım-satım yaparken masraf ödemezsiniz.
 3. Gümüş üzerindeki işçiliği alım ve satım yaparken maddi kayıp olarak görmeyeceğiniz için zarara girmezsiniz.
 • Gümüş yatırımı yaparken gümüş altın rasyosuna da bakmayı unutmayın. XAU/XAG olarak foreks piyasalarında bulabilirsiniz.
 • Altın fiyatlarının kalıcı olarak yükselmesi için gümüş fiyatlarının da ona eşlik etmesi gerekmektedir.
 • Altın ve gümüş fiyatlarında -küresel ölçekte faizlerin düşük- olduğu durumda fiyat yükselişleri daha hızlı olur

HSBC Gümüş Hesabı

Yakın zamanda Gümüş alım satımına rağbetin artması ile beraber HSBC Bankası da ggümüş hesabı ile alım satım yapma imkanı tanımaya başlamıştır.  HSBC Müşterileri ggümüş hesabı ile beraber Gümüş alım satımı yapmak için şubeleri, telefon bankacılığı, internet vev mobil bankacılığı kullanabilir.

HSBC hesabınız ile Vadesiz Gümüş Hesabı açan müşteriler  en az 0,01 gram ve katları olacak şekilde alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Not: HSBC bankasında da diğer bankalardaki gibi Hem Gümüş  hem de Altın alım işlemlerinde ayrıca Gümüş / Altın satım foreks alım işlemlerinizde yüzde 1 oranında KMV (Kambiyo Muamele Vergisi) kesintisi olmaktadır.

İletişim için: 0850 211 0 117’i arayabilirsiniz

Ücretsiz 100 Bin TL ile GÜMÜŞ ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Gümüş Katılım Hesabı Açan Bankalar

Vadesiz gümüş hesabı açan bankaların yanında islami bankacılık hizmetleri sunan bankalar da müşterilerine gümüş katılım hesabı aöma imkanı sunmaktadır. Gümüş Katılım hesabı açan bankalar aşağıdaki gibidir.

Türkiye Finans

Türkiye Finans Bankası şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden veya telefon bankacılığından gümüş yatırımı hesabı açma konusunda size yardımcı olmaktadır. Güvenli bir biçimde yatırım yapmak istiyorsanız bankanın sunmuş olduğu fırsatları değerlendirebilirsiniz. Gümüş hesabı açan bankalardan olan Türkiye Finans bankası üzerinden işlemler genellikle TFX üzerinden yapılmaktadır

Türkiye Finans’ın Gümüş Hesap özellikleri şunlardır;

 • Al-sat işlemi yaptığınız gümüşlerin saflığı 999/1000’dir.
 • İşlem yapmanız için gerekli olan minimum tutar 0.01 gram olarak belirlenmiştir.
 • Gerçek kişilerin açmış olduğu Gümüş Hesabı’nın Tasarruf Mevduatı Sigortası’na tabi olan tutarı maksimum 150.000 TL olarak belirlenmiştir.
Türkiye  Finans Piyasa işlemlerini TFX platformu üzerinden gerçekleştirmektedir. Düşük spread oranlarına sahip TFX Target platformu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için TFX Target Nedir makalemizi okuyabilirsiniz. 

Türkiye Finans Bankası, müşterilerine Gümüş Katılım hesabı ile müşterilerine gümüş satın alma ve aldıkları gümüşten kar payı alma imkanı da sunmaktadır. Gümüş biriktirmek isteyen müşteriler sadece gümüşün değerlenmesinin yanı sıra gümüş kar payı ile elindeki gümüş miktarını da artırma imkanı bulmaktadır.

​​​​​​​​​Türkiye Finans açıklamasına göre Gümüş Katılma Hesabı; gram bazında ayrıca yatırımcının belirlediği vadelerde bankaya yatırdığı gümüşlerden hem kâr payı elde etmenizi hem de gümüşün değer kazanmasından elde edeceğiniz kazançtan yararlanmanızı sağlayan bir katılma hesabıdır. Gümüş Katılma Hesabı asgari 92 gün kırık vadeli olarak açılabilir.

Kuveyt Türk

Kuveyt türk, gümüşe yatırım yapmak isteyenler için fırsatlar sunan bankalardan biridir. Vadesiz olarak açılan hesap üzerinden gümüş alım satımı yapabilir ve yatırımınızı istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.

Kuveyt Türk, Gümüş Hesap üzerinden işleminizi TL, EUR ve USD karşılığında yapabilirsiniz. Gümüş yatırım Hesabı üzerinde yer alan gümüşler 1000 saflıktadır. Gerçek kişiler için açılmış olan gümüş yatırım hesabında 150.000 TL’ye kadar olan tutar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu güvencesine sahiptir. Fiziksel olarak gümüşünüzü almak istediğinizde bankanın belirlemiş olduğu miktarı teslim alabilirsiniz. Sorularınız veya işlem konusunda sorunlarınız olduğu zaman Kuvet Türk’ün ATM, Mobil Bankacılık ve Telefon Bankacılığı üzerinden 7/24 bilgi alabilir, işlemlerinizi istediğiniz şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz 100 Bin TL ile GÜMÜŞ ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Petrol fonu ile petrole yatırım yapabileceğinizi biliyor musunuz? Petrol alım satımı ile ilgili makalemizi okumak için tıklayınız

Emlak Katılım

Emlak Katılım Bankası da müşterilerine cari hesap gibi kullanabilecekleri gümüş hesabı açma imkanı sunmaktadır. 1000 de 1000 saflıkta hesap açabileceğiniz Türkiye Emlak Katılım Bankası Kıymetli Maden Gümüş Hesabı için banka sizden hesap işletim ücreti de kesmemektedir.

Hesap ile yapabilecekleriniz şu şekildedir;

 • Para yatırma/çekme işlemi yapabilir, Havale ve EFT yollayabilirsiniz.
 • Kredinizi ve Kredi kartınızı ödeyebilirsiniz.
 • İsterseniz Gümüşü bozup altın, Altını bozup Platin satın alabilirsiniz.
Sıkça Sorulan Sorular

Bazı bankaların Gümüş madenine yatırım yapmak isteyen müşterilerine yönelik açtıkları vadeli veya vadesiz hesaba Gümüş Hesabı denir. (devamı için tıklayın)

Gümüş binlerce yıldır hem süs eşyası hem de para yerine kullanılan değerli metallerden madenlerden biridir.(devamı için tıklayın)

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Deniz Bank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk (devamı için tıklayın)

Gümüş Hesabı oluşturduysanız kimi banka gümüşü fiziki olarak vermeyebilir, Vadesiz Gümüşe dayanan hesabı üzerinde yer alan farklı hesaplarınıza anında havale işlemi yapabilirsiniz, Gümüş Hesabı üzerinde yer alan gümüşlerin belli bir tutar kadarı mevduat güvencesi altındadır, Birçok banka hesap için Türk Lirası ve Amerikan Doları üzerinden işlem kabul etmektedir. Daha fazla madde için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. (devamı için tıklayın)

6 yorumlar

 1. Paylaşım için teşekkürler

 2. Merhabalar, Teb maaş müşterisi olduğumdan dolayı bu kurum ile çalışıyorum. Biraz önce bankayla irtibata geçtim ve artık gümüş hesabı açmadıklarını ilettiler. Sizde sitenizdeki bilgiyi güncellerseniz bu site üzerinden ilgisiz kurumlara (verilmeyen hizmet) hatalı yönlendirmeler olmaz.

 3. Ayrıca, siteniz vasıtasıyla dün Kuveyt Türk Bankası’ na gittim ve orada vadesiz gümüş hesabı açtırdım. Zaten sadece vadesiz olarak bu hesabı açtıklarını belirttiler. Sitenizdeki yönlendirmenin Kuveyt Türk Bankası için doğru olduğunu teyit ettim. Bilgi için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir