Hangi Bankada Gümüş Hesabı Var? GÜNCEL |2023

Hangi Bankada Gümüş Hesabı Açılabilir?

Gümüş binlerce yıldır hem süs eşyası hem de para yerine kullanılan değerli metallerden madenlerden biridir. Bu makalemizde sizlere gümüş hesabı olan bankalar ve hangi bankalarda gümüş hesabı açılır ve gram gümüş satan bankalar hakkında oldukça detaylı bilgiler vereceğiz

Ayrıca ek bilgi içeren kutucukları da okuyarak bankadan gümüş alıp satma yatırımı hakkında daha detaylı bilgileri de bulabilirsiniz.

Gümüş Yatırımı

Gram Gümüşe (TL) veya Ons gümüşe (Dolar) yatırım yapmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır.

 1. Fiziksel olarak gümüş satın almak
 2. Bankada gümüş hesabı açtırmak
 3. Forex üzerinden gümüş alıp satmak
 4. Borsadan gümüş alıp satmak
 5. Viop üzerinden gümüş almak şeklinde seçenekleriniz var.

1 ons gümüş 31 gram olup fiyatı 23 dolar civarındadır. Lakin gümüşü fiziki olarak satın almak depolamak sonra da satmak oldukça zordur. Satma Maliyeti ve zararı da yüksektir.

Bu nedenle gümüş nasıl alınır sorusuna verilen ilk cevap bankadan gümüş alınabilir. Günümüzde birçok bankadan  vadeli veya vadesiz gümüş mevduat hesabı açarak gümüş yatırımı yapabilirsiniz.

Makalenin sonuna doğru gümüş hesabı açabileceğiniz bankaların listesini veriyoruz.

Gümüş Hesabı Nedir?

Gümüş, ziynet eşyası olarak kullanıldığı gibi yatırım amaçlı da kullanılan değerli bir madendir. Dijital bankacılık işlemlerinde vadesiz gümüş hesabı açıp yatırım yapabilirsiniz. Alternatif yatırım araçlarından biri olduğu için pek bilinmese de altın ve döviz gibi size kazanç sağlayabilir. Bazı bankaların Gümüş madenine yatırım yapmak isteyen müşterilerine yönelik açtıkları vadeli veya vadesiz hesaba Gümüş Hesabı denir.

Gümüş Al-Sat Nereden Yapılır?

Gümüş al-sat yapabileceğiniz yerler Foreks firmaları, Denizbank, TEB (Geçiçi kapalı) gibi bankaların gümüş hesapları, Kuveyttürk katılım, Türkiye Finans ve Emlak Katılım Bankası ile Borsada GMSTR Borsa yatırım fonu şeklinde yapılabilir. GMSTR fon fiyatının 6.5 gram gümüşe eşit olduğundan emin olmayı unutmayınız

Gümüş mevduat hesabı açtığınızda gümüş madeni alıp satma işlemlerini yaparsınız. Uzun vadeli, yatırım olarak da görülen gümüş hesabı size takılardan veya ziynet eşyalarından daha fazla kazanç sağlamaktadır. Gümüş hesabı açtığınızda Türk Lirası veya Amerikan Doları ile gümüş alım satımı yapabilirsiniz. Dilediğinizde bankanıza 20 gün öncesinden söyleyip hesabınızda olan gümüşü fiziksel şekilde alabilirsiniz.

Gümüş hesabı açtıktan sonra takip işleminizi anlık olarak yapmanıza gerek yoktur. 100.000 TL’ye varan gümüş hesabı yatırımları TMSF tarafından güvence altına alınmaktadır. Herhangi bir kuşkuya yer vermeksizin yatırımınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Borsada gümüş alıp satmak ister misiniz? Finansbank’ın Gümüş Borsa Yatırım  Fonu, GMSTR ile hisse senedi alır-satar gibi gümüşe yatırım yapabilirsiniz. 1 GMSTR payı 6.5 gram fiziki gümüşe eşittir. GMSTR ile ilgili detaylı makalemizi okumak için tıklayınız

Gümüş Hesabı Açarken ne yapmalısınız?

 • Gümüş Hesabı oluşturduysanız kimi banka gümüşü fiziki olarak vermeyebilir,
 • Vadesiz Gümüşe dayanan hesabı üzerinde yer alan farklı hesaplarınıza anında havale işlemi yapabilirsiniz,
 • Gümüş Hesabı üzerinde yer alan gümüşlerin belli bir tutar kadarı mevduat güvencesi altındadır,
 • Birçok banka hesap için Türk Lirası ve Amerikan Doları üzerinden işlem kabul etmektedir,
 • Gümüş kurları çalışma saatleri içerisinde değişebilmektedir. Güncel kur üzerinden işlem yapmak isterseniz saat 09:00-17:30 arasını tercih edebilirsiniz. 17:30-09:00 saatleri arasında ise marjlı kur üzerinden işlem yapacağınızı unutmamanız gerekmektedir,
 • Gümüş alım satımlarınızı kolaylıkla yapabilmek için İnternet Bankacılığı, ATM, Çağrı Merkezleri ve Mobil Şube kullanabilirsiniz.
Hunt Biraderlerin müthiş Gümüş Spekülasyonu nedir biliyor musunuz? 80’li yıllarda Gümüş fiyatlarına ve altın fiyatlarına zirve yaptıran spekülasyon hikayesini okumak için tıklayınız

Gümüş Ne zaman artar?

Gümüş fiyatları tarihte altın fiyatları ile beraber hareket etmiştir. Tarihte her zaman ya altın ya gümüş ya da ikisi birden madeni para olarak kullanıldı. Her zaman birbirine belli bir oranı vardı. 1 altın sikke 10 gümüş sikkeye veya 1 altın penny, 8 gümüş penny’e eşitti. 20. yüzyılın başından itibaren “itibari para” adını verdiğimiz kağıt paralar piyasaya girdikçe para olarak altın ve gümüş talebi azaldı. Buna rağmen süs eşyasından, teknolojik aletlere kadar gümüş talebi devam ediyor.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Iyzico Nedir? Iyzico Sanal Pos / E-Cüzdan |2023

Finansal açıdan gümüş değerli madenlerle beraber yükselir. Bazen altın önce yükselir sonra gümüş yetişir. Bazen önce gümüş yükselir altın onu takip eder.

İlk önce değerli madenlerin değerini artıran şeyler gümüş fiyatlarını yükselir.

 • Piyasada çok para olması ve doların değersizleşmesi
 • Ekonomide talebin artması
 • İnsanların riskten kaçması

Gümüş fiyatları tarihte ne zaman 5’e veya 10’a katlandı?

 1. 1979 yılında 3 dolardan 49 dolara giderken HUNT biraderlerin spekülasyonu etkiliydi.
 2. 2011 yılında 49 dolara giderken de 2008 Finans krizi sonrası parasal genişleme, talebin artması fiyatları yükseltti.
 3. 2020 yılında da uzun yıllardır 16-18 seviyesinde dolaşan Gümüş’e özellikle FED’in para basması nedeni ile alım geldi.

Tarihi gumus fiyatlari
Tarihi gumus fiyatlari

Gümüş Hesabı Açılan Bankalar

Gümüş hesabı açarken nelere dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettikten sonra  gümüş hesabı olan bankaların listesi de aşağıdaki gibidir. Hangi bankada gümüş hesabı var sorusuna DenizBank, FinansBank, HSBC, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans FX olarak cevap verilebilir.

Kolaylıkla gümüş hesabı açılan bankalardan birinde gümüşe yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Lakin Gümüşe yatırım yapmanın farklı yolları ve seçenekleri olduğunu da unutmayın!

 • Sizce Faizsiz Katılım Bankaları mı?
 • Mevduat bankalarında Vadesiz Gümüş Hesabı mı?
 • Foreks Firmalarında Gümüş Alıp Satma mı? Daha uygun?
 • Sizce Katılım Bankaları mı?
 • Gümüş almak için Mevduat Bankaları mı?
 • Gümüş almak için Foreks Firmaları mı Daha İyidir?

Deneyiminizi bizimle paylaşır mısınız? Yorumlar kısmında hesabınızın olduğu bankayı ya da firmayı yazarak, gümüş al-sat  komisyonlarını yazarak diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

Deniz Bank

Gümüş satan bankalar arasında en çok tercih edilen bankaların başında DenizBank gelmektedir.  Deniz Bank Gümüş Hesabı kullanıcıları hesap ile yatırım işlemlerine hız kesmeden devam etmektedir. Gümüş madeni değer kazandıkça yatırımlarınız sayesinde güvenli ve keyifli kazanç elde edebilirsiniz. Deniz Bank Vadesiz Gümüş Hesabının özellikleri şunlardır;

 1. İnternet Bankacılığı üzerinden istediğini gün ve saatte işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Gümüş biriktirirken yaşanılabilecek riskleri ortadan kaldırırsınız. Örneğin kayıp ve çalıntıyı önler ayrıca alım-satım yaparken masraf ödemezsiniz.
 3. Gümüş üzerindeki işçiliği alım ve satım yaparken maddi kayıp olarak görmeyeceğiniz için zarara girmezsiniz.
 • Gümüş yatırımı yaparken gümüş altın rasyosuna da bakmayı unutmayın. XAU/XAG olarak foreks piyasalarında bulabilirsiniz.
 • Altın fiyatlarının kalıcı olarak yükselmesi için gümüş fiyatlarının da ona eşlik etmesi gerekmektedir.
 • Altın ve gümüş fiyatlarında -küresel ölçekte faizlerin düşük- olduğu durumda fiyat yükselişleri daha hızlı olur

Fibabanka Gümüş Mevduat Hesabı

Fibabank Gümüş Yatırımı yapmak isteyenler için hesap işletim ücreti olmayan Fibabank Vadesiz Gümüş Mevduat Hesabı hizmeti sunuyor. İster TL cinsinden isterseniz de Dolar cinsinden Gümüş yatırım yapabilirsiniz. Bu sayede hesabınızdaki kar ve zararları da daha rahat görürsünüz.

Aldığınız bir gram gümüş 99.9/100 saflık derecesindedir. Başka gümüş hesaplara gümüş cinsinden havale yapabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kaydi Para Nedir? Bankalar Nasıl Kaydi Para Yaratır? |2023

Fibabank müşterileri internet şubesi üzerinden, diğer müşteriler ise Fibabank şubeleri üzerinden hesap açarak Gümüş yatırımı yapmaya başlayabilir.

Odeaabank

Odebank, Gümüş Hesabı açılan bankalardan bir diğeri olarak hizmet vermektedir. Odebank’ta da düşük alım-satım farkı ile gümüş alım-satımı yapabilirsiniz. Odeabank’ta veya diğer tüm bankalarda açılan gümüş hesaplarının 150.000 TL’ye kadar olan kısımlarının mevduat garanti fonu tarafından sigortalı olduğunu unutmayın. Odebank Gümüş Mevduat Hesap Sayfası

Vakıfbank Gümüş Hesabı

Gümüş almak isteyenler için bir devlet bankası olarak Vakıfbank da alternatif sunmaya başladı. Vakıfbank müşterisi olanlar birkaç tuşlama sayesinde mobil bankacılık üzerinden Vakıfbank Gümüş Hesabı açabiliyor.

Gümüş Hesabının Özellikleri kısaca şöyle:

 • Vakıf Gümüş Hesabı,  vadesiz gümüş “depo” hesabıdır.
 • Hesap üzerinden 1 gram gümüş aldığınızda bu işlem 1000 üzerinden 1000 saflıktaki 1 gram gümüş değeri üzerinden yapılacak.
 • Birçok hesapotan farklı olarak 1 gram ve üzeri değil; 0.01 gram ve katları şeklinde döviz cinsinden de yapılabilecek.
 • Kısaca dolar, sterlin ve Euro üzerinden de gümüş alabileceksiniz.
 • Hesap işletim ücreti olmayacak.

Gümüş alım/satım işlemlerinizi tüm VakıfBank Şubeleri yanı sıra 7/24 VakıfBank İnternet Bankacılığı, VakıfBank Mobil Bankacılık Uygulaması ve 0850 222 0 724 Çağrı Merkezi’nden gerçekleştirebilirsiniz.

HSBC Gümüş Hesabı

Yakın zamanda Gümüş alım satımına rağbetin artması ile beraber HSBC Bankasın da gümüş hesabı açabiliyorsunuz HSBC Müşterileri gümüş hesabı ile beraber Gümüş alım satımı yapmak için şubeleri, telefon bankacılığı, internet ve mobil bankacılığı kullanabilir.

HSBC hesabınız ile Vadesiz Gümüş Hesabı açan müşteriler  en az 0,01 gram ve katları olacak şekilde alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Döviz, altın ve gümüş alım işlemleri % 0.2 oranında Kambiyo Muameleleri Vergisi’ne tabidir.

İletişim için: 0850 211 0 117’i arayabilirsiniz

Not: HSBC bankasında  Gümüş  hesabı işlemlerinde hem de Altın alım işlemlerinde ayrıca Gümüş / Altın satım foreks alım işlemlerinizde yüzde 1 oranında KMV (Kambiyo Muamele Vergisi) kesintisi olmaktadır.

Türk Ekonomi Bankası

Türkiye Ekonomi Bankası, Gümüş yatırımı Hesabı sayesinde yatırımcıların yüzünü güldüren bankalardan biridir. TEB Gümüş Hesabı, gümüş madeninden tasarruf etmek isteyenler için tercih edilen bir yatırım türüdür. Hesap açtığınızda 1000/1000 saflıkta yani altın madeninde bilindiği gibi 24 ayara sahip gümüşünüz olmaktadır. Saf oranda olan gümüşünüz sayesinde herhangi bir mali zarara uğramazsınız.

TEB, kullanıcılarının yatırım yapması için minimum işlem limitini 1 gr gümüş olarak belirlemektedir. Alım satım yaparken de 0.01 gr ve katları için işlem yapabilirsiniz. İşlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirmek için İnternet Bankacılığı, Çağrı Merkezi veya ATM kullanabilirsiniz.

Teb Bankası gümüş hesabından hesap işletim ücreti almamaktadır.

Gümüşe dayanan hesap üzerinde olan gümüşlerin 150.000 TL’ye kadar olan tutarı mevduat güvencesi altındadır. Dilediğiniz banka müşterisine hesabınızdan gram bazında gümüşü havale yapabilirsiniz. Ancak bankanın diğer bankalardan farkı gümüşleri fiziki olarak teslim almanıza olanak sağlamamasıdır.

GÜNCELLEME: 15 Ağustos itibari ile Türkiye Ekonomi Bankası, BDDK Aktif rasyosu sebebi ile Gümüş için mevduat hesabı açmayı durdurmuştur.

Platin Hesabı

Piyasada az bilinen diğer bir değerli maden ise platindir. Platine de altın ve gümüş gibi yatırım yapabileceğinizi biliyor musunuz? Hangi bankalarda platin hesabı açabilirsiniz makalemizi okumak için tıklayın

Gümüş Katılım Hesabı Açan Bankalar

Vadesiz gümüş hesabı açan bankaların yanında islâmi bankacılık hizmetleri sunan bankalar da müşterilerine gümüş katılım hesabı açma imkanı sunmaktadır. Gümüş Katılım hesabı açan bankalar aşağıdaki gibidir.

Türkiye Finans

Türkiye Finans Bankası şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden veya telefon bankacılığından gümüş yatırımı hesabı açma konusunda size yardımcı olmaktadır. Güvenli bir biçimde yatırım yapmak istiyorsanız bankanın sunmuş olduğu fırsatları değerlendirebilirsiniz. Gümüş hesabı açan bankalardan olan Türkiye Finans bankası üzerinden işlemler genellikle TFX üzerinden yapılmaktadır. Gümüş satan bankalar arasında katılım bankaları içinde en kullanılanı TFX’tir. Sonra da Kuveyttürk gelmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Döviz Kuru Rejimleri Nelerdir? |2023

Türkiye Finans’ın Gümüş Hesabının özellikleri şunlardır;

 • Al-sat işlemi yaptığınız gümüşlerin saflığı 999/1000’dir.
 • İşlem yapmanız için gerekli olan minimum tutar 0.01 gram olarak belirlenmiştir.
 • Gerçek kişilerin açmış olduğu Gümüş Hesabı’nın Tasarruf Mevduatı Sigortası’na tabi olan tutarı maksimum 150.000 TL olarak belirlenmiştir.
Türkiye  Finans Piyasa işlemlerini TFX platformu üzerinden gerçekleştirmektedir. Düşük spread oranlarına sahip TFX Target platformu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için TFX Target Nedir makalemizi okuyabilirsiniz. 

Türkiye Finans Bankası, müşterilerine Gümüş Katılım hesabı ile müşterilerine gümüş satın alma ve aldıkları gümüşten kar payı alma imkanı da sunmaktadır. Gümüş biriktirmek isteyen müşteriler sadece gümüşün değerlenmesinin yanı sıra gümüş kar payı ile elindeki gümüş miktarını da artırma imkanı bulmaktadır.

​​​​​​​​​Türkiye Finans açıklamasına göre Gümüş Katılma Hesabı; gram bazında ayrıca yatırımcının belirlediği vadelerde bankaya yatırdığı gümüşlerden hem kâr payı elde etmenizi hem de gümüşün değer kazanmasından elde edeceğiniz kazançtan yararlanmanızı sağlayan bir katılma hesabıdır. Banka Gümüş Katılma Hesabı asgari 92 gün kırık vadeli olarak açılabilir.

Kuveyt Türk

Kuveyt Türk, gümüşe yatırım yapmak isteyenler için fırsatlar sunan bankalardan biridir. Vadesiz olarak açılan hesap üzerinden gümüş alım satımı yapabilir ve yatırımınızı istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.

Kuveyt Türk, Katılım Gümüş Hesabı üzerinden işleminizi TL, EUR ve USD karşılığında yapabilirsiniz. Kuveyt Türk Gümüş yatırım Hesabı üzerinde yer alan gümüşler 1000 saflıktadır. Gerçek kişiler için açılmış olan gümüş yatırım hesabında 150.000 TL’ye kadar olan tutar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu güvencesine sahiptir. Fiziksel olarak gümüşünüzü almak istediğinizde bankanın belirlemiş olduğu miktarı teslim alabilirsiniz. Sorularınız veya işlem konusunda sorunlarınız olduğu zaman Kuveyt Türk’ün ATM, Mobil Bankacılık ve Telefon Bankacılığı üzerinden 7/24 bilgi alabilir, işlemlerinizi istediğiniz şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Petrol fonu ile petrole yatırım yapabileceğinizi biliyor musunuz? Petrol alım satımı ile ilgili makalemizi okumak için tıklayınız

Emlak Katılım

Emlak Katılım Bankası da müşterilerine cari hesap gibi kullanabilecekleri gümüş hesabı açma imkanı sunmaktadır. 1000 de 1000 saflıkta hesap açabileceğiniz Türkiye Emlak Katılım Bankası Kıymetli Maden Gümüş Hesabı için banka sizden hesap işletim ücreti de kesmemektedir.

Hesap ile yapabilecekleriniz şu şekildedir;

 • Para yatırma/çekme işlemi yapabilir, Havale ve EFT yollayabilirsiniz.
 • Kredinizi ve Kredi kartınızı ödeyebilirsiniz.
 • İsterseniz Gümüşü bozup altın, Altını bozup Platin satın alabilirsiniz.

Katılım Bankaları içerisinde Vakıf Katılım Gümüş Hesabı, Ziraat Katılım Bankacılığı ve Emlak Bankası Vadesiz Gümüş Hesabınız varsa; kısa bir süre sonra katılım bankaları birleştiğinde de bu hesaplarınız tek bir banka altında toplanacaktır.

Bu makalemizde gümüş hesabı olan bankalar? Hangi bankada gümüş hesabı var? Gümüş satan bankalar neler? Hangi bankada gümüş hesabı açılır? sorularına cevap vermeye çalıştık. Kısaca toparlayacak olursak değerli metallerden biri olan gümüş binlerce yıldır yatırım için kullanılıyor. Gümüşe yatırım yapmak isteyenler için fiziki gümüş almanın yanı sıra mevduat ve katılım bankaları üzerinde hesap açarak gümüş alma imkanı da var. Denizbank, ODEO Bank, HSBC Bank, Vakıfbank, TEB gibi mevduat bankaları; Kuveyt Türk ve Türkiye Finans, Vakıf Katılım gibi bankalarda da gümüş katılım hesabı açabilirsiniz. Gümüş hesabı açabileceğiniz birçok banka sizden hesap işletim ücreti de istememektedir.

 

9 yorumlar

 1. Paylaşım için teşekkürler

 2. Merhabalar, Teb maaş müşterisi olduğumdan dolayı bu kurum ile çalışıyorum. Biraz önce bankayla irtibata geçtim ve artık gümüş hesabı açmadıklarını ilettiler. Sizde sitenizdeki bilgiyi güncellerseniz bu site üzerinden ilgisiz kurumlara (verilmeyen hizmet) hatalı yönlendirmeler olmaz.

 3. Güncelleme yapıyoruz. Teşekkür ederiz bilgilendirdiğiniz için.

 4. Rica ederim. İyi çalışmalar dilerim.

 5. Ayrıca, siteniz vasıtasıyla dün Kuveyt Türk Bankası’ na gittim ve orada vadesiz gümüş hesabı açtırdım. Zaten sadece vadesiz olarak bu hesabı açtıklarını belirttiler. Sitenizdeki yönlendirmenin Kuveyt Türk Bankası için doğru olduğunu teyit ettim. Bilgi için teşekkür ederim. İyi çalışmalar.

 6. okan bey kuveyt türkün gümüş alım satımındaki makas aralığı nedir bankayı tavsiye edermisiniz

 7. gümüş hesabı açmak

  Sanırım teb bankasında artık gümüş hesabı açılmıyor. Gümüş hesabı iyi hoş bir yatırım ama son zamanlarda dibe düşmesiyle birlikte epey moral bozdu.

 8. Garanti vadeli gümüş hesabi açılıyor mu

 9. Evet. TEB te gümüş alımı yok.