Hangi Bankada Gümüş Hesabı Açılabilir? | 2020

Hangi Bankada Gümüş Hesabı Açılabilir?

Gümüş binlerce yıldır hem süs eşyası hem de para yerine kullanılan değerli metallerden madenlerden biridir. Bu makalemizde altın yerine gümüşe yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için hangi bankalarda gümüş hesabı açılır sorusuna yönelik bilgileri derledik. Gümüş hesabı olan bankalar, gümüş hesabı açmak için gerekli belgeler nelerdir gibi soruları cevaplamaya uğraştık. Dilerseniz makale içindeki ek bilgi içeren kutucukları da okuyarak gümüş yatırım hakkında daha detaylı bilgileri de bulabilirsiniz.

Gümüş’e yatırım yapmanın birçok farklı yolu bulunmaktadır. Fiziksel olarak gümüş satın almak, gümüş hesabı açtırmak, forex üzerinden gümüş kontratı alıp satmak ve borsa yatırım fonu üzerinden alım satım yapmak şeklinde liste uzamaktadır. Fiziksek gümüş alıp satmak maliyeti yükselttiğinden dolayı, gümüşe yatırım yapmayı düşünenlerin ilk merak ettiği şeylerden biri vadeli veya vadesiz gümüş mevduat hesabı açan bankalar olup olmadığıdır.

Gümüş Hesabı Nedir?

Gümüş, ziynet eşyası olarak kullanıldığı gibi yatırım amaçlı da kullanılan değerli bir madendir. Dijital bankacılık işlemlerinde vadesiz gümüş hesabı açıp yatırım yapabilirsiniz. Alternatif yatırım araçlarından biri olduğu için pek bilinmese de altın ve döviz gibi size kazanç sağlayabilir. Bazı bankaların Gümüş madenine yatırım yapmak isteyen müşterilerine yönelik açtıkları vadeli veya vadesiz hesaba Gümüş Hesabı denir.

Gümüş mevduat hesabı açtığınızda gümüş madeni alıp satma işlemlerini yaparsınız. Uzun vadeli, yatırım olarak da görülen gümüş hesabı size takılardan veya ziynet eşyalarından daha fazla kazanç sağlamaktadır. Gümüş hesabı açtığınızda Türk Lirası veya Amerikan Doları ile gümüş alım satımı yapabilirsiniz. Dilediğinizde bankanıza 20 gün öncesinden söyleyip hesabınızda olan gümüşü fiziksel şekilde alabilirsiniz.

Gümüş hesabı açtıktan sonra takip işleminizi anlık olarak yapmanıza gerek yoktur. 100.000 TL’ye varan gümüş hesabı yatırımları TMSF tarafından güvence altına alınmaktadır. Herhangi bir kuşkuya yer vermeksizin yatırımınızı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Borsada gümüş alıp satmak ister misiniz? Finansbank’ın Gümüş Borsa Yatırım  Fonu, GMSTR ile hisse senedi alır-satar gibi gümüşe yatırım yapabilirsiniz. GMSTR ile ilgili detaylı makalemizi okumak için tıklayınız

Gümüş Hesabı Açarken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Gümüş Hesabı oluşturduysanız kimi banka gümüşü fiziki olarak vermeyebilir,
 • Vadesiz Gümüşe dayanan hesabı üzerinde yer alan farklı hesaplarınıza anında havale işlemi yapabilirsiniz,
 • Gümüş Hesabı üzerinde yer alan gümüşlerin belli bir tutar kadarı mevduat güvencesi altındadır,
 • Birçok banka hesap için Türk Lirası ve Amerikan Doları üzerinden işlem kabul etmektedir,
 • Gümüş kurları çalışma saatleri içerisinde değişebilmektedir. Güncel kur üzerinden işlem yapmak isterseniz saat 09:00-17:30 arasını tercih edebilirsiniz. 17:30-09:00 saatleri arasında ise marjlı kur üzerinden işlem yapacağınızı unutmamanız gerekmektedir,
 • Gümüş alım satımlarınızı kolaylıkla yapabilmek için İnternet Bankacılığı, ATM, Çağrı Merkezleri ve Mobil Şube kullanabilirsiniz.
Hunt Biraderlerin müthiş Gümüş Spekülasyonu nedir biliyor musunuz? 80’li yıllarda Gümüş fiyatlarına ve altın fiyatlarına zirve yaptıran spekülasyon hikayesini okumak için tıklayınız

Gümüş Hesabı Açılan Bankalar

Gümüş hesabı açarken nelere dikkat etmeniz gerekenlerden bahsettikten sonra  gümüş mevduat hesabı konusunda en sık kullanılan bankalar listesi de aşağıdaki gibidier.

Türk Ekonomi Bankası

Türkiye Ekonomi Bankası, Gümüş yatırımı Hesabı sayesinde yatırımcıların yüzünü güldüren bankalardan biridir. TEB Gümüş Hesabı, gümüş madeninden tasarruf etmek isteyenler için tercih edilen bir yatırım türüdür. Hesap açtığınızda 1000/1000 saflıkta yani altın madeninde bilindiği gibi 24 ayara sahip gümüşünüz olmaktadır. Saf oranda olan gümüşünüz sayesinde herhangi bir mali zarara uğramazsınız.

TEB, kullanıcılarının yatırım yapması için minimum işlem limitini 1 gr gümüş olarak belirlemektedir. Alım satım yaparken de 0.01 gr ve katları için işlem yapabilirsiniz. İşlemlerinizi kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirmek için İnternet Bankacılığı, Çağrı Merkezi veya ATM kullanabilirsiniz.

Gümüşe dayanan hesap üzerinde olan gümüşlerin 150.000 TL’ye kadar olan tutarı mevduat güvencesi altındadır. Dilediğiniz banka müşerisine hesabınızdan gram bazında gümüşü havale yapabilirsiniz. Ancak bankanın diğer bankalardan farkı gümüşleri fiziki olarak teslim almanıza olanak sağlamamasıdır.

Deniz Bank

Deniz Bank kullanıcıları hesap ile yatırım işlemlerine hız kesmeden devam etmektedir. Gümüş madeni değer kazandıkça yatırımlarınız sayesinde güvenli ve keyifli kazanç elde edebilirsiniz. Deniz Bank Gümüş Hesap özellikleri şunlardır;

 1. İnternet Bankacılığı üzerinden istediğini gün ve saatte işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 2. Gümüş biriktirirken yaşanılabilecek riskleri ortadan kaldırırsınız. Örneğin kayıp ve çalıntıyı önler ayrıca alım-satım yaparken masraf ödemezsiniz.
 3. Gümüş üzerindeki işçiliği alım ve satım yaparken maddi kayıp olarak görmeyeceğiniz için zarara girmezsiniz.

Türkiye Finans

Türkiye Finans Bankası şubelerinden, internet bankacılığı üzerinden veya telefon bankacılığından gümüş yatırımı hesabı açma konusunda size yardımcı olmaktadır. Güvenli bir biçimde yatırım yapmak istiyorsanız bankanın sunmuş olduğu fırsatları değerlendirebilirsiniz.

Türkiye Finans’ın Gümüş Hesap özellikleri şunlardır;

 • Al-sat işlemi yaptığınız gümüşlerin saflığı 999/1000’dir.
 • İşlem yapmanız için gerekli olan minimum tutar 0.01 gram olarak belirlenmiştir.
 • Gerçek kişilerin açmış olduğu Gümüş Hesabı’nın Tasarruf Mevduatı Sigortası’na tabi olan tutarı maksimum 150.000 TL olarak belirlenmiştir.
Türkiye  Finans Piyasa işlemlerini TFX platformu üzerinden gerçekleştirmektedir. Düşük spread oranlarına sahip TFX Target platformu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için TFX Target Nedir makalemizi okuyabilirsiniz. 

Türkiye Finans Bankası, müşterilerine Gümüş Katılım hesabı ile müşterilerine gümüş satın alma ve aldıkları gümüşten kar payı alma imkanı da sunmaktadır. Gümüş biriktirmek isteyen müşteriler sadece gümüşün değerlenmesinin yanı sıra gümüş kar payı ile elindeki gümüş miktarını da artırma imkanı bulmaktadır.

​​​​​​​​​Türkiye Finans açıklamasına göre Gümüş Katılma Hesabı; gram bazında ayrıca yatırımcının belirlediği vadelerde bankaya yatırdığı gümüşlerden hem kâr payı elde etmenizi hem de gümüşün değer kazanmasından elde edeceğiniz kazançtan yararlanmanızı sağlayan bir katılma hesabıdır. Gümüş Katılma Hesabı asgari 92 gün kırık vadeli olarak açılabilir.

Kuveyt Türk

Kuveyt türk, gümüşe yatırım yapmak isteyenler için fırsatlar sunan bankalardan biridir. Vadesiz olarak açılan hesap üzerinden gümüş alım satımı yapabilir ve yatırımınızı istediğiniz şekilde oluşturabilirsiniz.

Kuveyt Türk, Gümüş Hesap üzerinden işleminizi TL, EUR ve USD karşılığında yapabilirsiniz. Gümüş yatırım Hesabı üzerinde yer alan gümüşler 1000 saflıktadır. Gerçek kişiler için açılmış olan gümüş yatırım hesabında 150.000 TL’ye kadar olan tutar, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu güvencesine sahiptir. Fiziksel olarak gümüşünüzü almak istediğinizde bankanın belirlemiş olduğu miktarı teslim alabilirsiniz. Sorularınız veya işlem konusunda sorunlarınız olduğu zaman Kuvet Türk’ün ATM, Mobil Bankacılık ve Telefon Bankacılığı üzerinden 7/24 bilgi alabilir, işlemlerinizi istediğiniz şekilde kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bazı bankaların Gümüş madenine yatırım yapmak isteyen müşterilerine yönelik açtıkları vadeli veya vadesiz hesaba Gümüş Hesabı denir.

Gümüş binlerce yıldır hem süs eşyası hem de para yerine kullanılan değerli metallerden madenlerden biridir.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Deniz Bank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk

Gümüş Hesabı oluşturduysanız kimi banka gümüşü fiziki olarak vermeyebilir, Vadesiz Gümüşe dayanan hesabı üzerinde yer alan farklı hesaplarınıza anında havale işlemi yapabilirsiniz, Gümüş Hesabı üzerinde yer alan gümüşlerin belli bir tutar kadarı mevduat güvencesi altındadır, Birçok banka hesap için Türk Lirası ve Amerikan Doları üzerinden işlem kabul etmektedir. Daha fazla madde için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bazı bankaların Gümüş madenine yatırım yapmak isteyen müşterilerine yönelik açtıkları vadeli veya vadesiz hesaba Gümüş Hesabı denir.

Gümüş binlerce yıldır hem süs eşyası hem de para yerine kullanılan değerli metallerden madenlerden biridir.

Türk Ekonomi Bankası (TEB), Deniz Bank, Türkiye Finans, Kuveyt Türk

Gümüş Hesabı oluşturduysanız kimi banka gümüşü fiziki olarak vermeyebilir, Vadesiz Gümüşe dayanan hesabı üzerinde yer alan farklı hesaplarınıza anında havale işlemi yapabilirsiniz, Gümüş Hesabı üzerinde yer alan gümüşlerin belli bir tutar kadarı mevduat güvencesi altındadır, Birçok banka hesap için Türk Lirası ve Amerikan Doları üzerinden işlem kabul etmektedir. Daha fazla madde için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir