GMSTR – Gümüş Borsa Yatırım Fonu Nedir? |2023

GMSTR Nedir?

Bu makalemizde sizlere Borsa İstanbul üzerinden hisse senedi gibi gümüş alıp satabileceğiniz, QNB Finansbank tarafından ihraç edilen bir borsa yatırım fonu Gümüş Türk Lirası Borsa Yatırım Fonu GMSTR hakkında bilgi vereceğiz. GMSTR Nedir? GMSTRf fiyatlarını ne etkilemektedir? Yazımızda cevap vermeye çalışacağımız diğer konulardır. Gümüş Yatırım fonu fiziksel gümüşe endekslenmiş bir borsa yatırım fonudur.

Gümüş Borsa yatırım fonu 6.5 gram fiziki gümüş yatırımına eşittir. Siz GMSTR hissesi aldığınızda fon yönetimi sizin adınıza gidip gümüş alır. Siz elinizdekini satınca da fiziki olarak bunu satmaktadır. Bu yatırımı yaparken 6.5 gram gümüş/TL fiyatı ile Gümüş hisse fiyatının çok yakın olmasına dikkat ediniz.

Gümüş’e yatırım  yapmak isteyenler için ilk önce gümüş hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Diğer bir konu da borsa yatırım fonunun işlemesine yöneliktir. Bunlar hakkında bilgi sahibi olduktan sonra yapmanız gereken ek şey bir borsa hesabı üzerinden hisse senedi alır-satar gibi GMTSR Borsa yatırım fonu ile yani gümüş almak ve satmak.

Ons nedir? Ons altın ve Ons gümüş arasında ilişki nedir? Bu konu ile ilgili geniş makalemizi okumak için lütfen tıklayınız

 

Gümüş Nedir?

Gümüş, geçmişi altın kadar önceye giden değerli madenlerden bir tanesidir. Binlerce yıldır, takı, para ve daha birçok farklı alanda kullanılan Gümüş tarih boyunca Altın ile beraber anılmaktadır. Altından daha fazla bulunabilen gümüş madeni yine altından daha düşük ısılarda şekil değiştirebilen bir kimyasal yapıya da sahiptir.

Bir para birimi olarak binlerce yıl boyunca altın ile beraber kullanılmış. Tek başına da para olarak sık sık kullanılmıştır. 1980’li yıllarda altın fiyatlarının oldukça yükselmesine sebep olan Hunt Biraderlerin Gümüş Spekülasyonu, Gümüş’ün finansal piyasalardaki yeri hakkında size bilgi verebilir.

Hunt Biraderler, Altın alıp satmanın yasak olduğu Amerika’da altın fiyatları ile korele hareket eden gümüş fiyatları üzerinden bir spekülasyon yaparak, servetlerine servet katmaya çalışan iki biraderdir. Bu konu ile ilgili makalemizi okumak için lütfen tıklayınız

Ücretsiz 100 Bin TL ile GÜMÜŞ ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Gümüş fiyatlarının TL cinsinden beş yıllık grafiği.

Borsa Yatırım Fonu Nedir?

Borsa yatırım fonu kısaca bir endeksi kendisine baz alan, kendisine baz aldığı endeksin performansını, yatırımcılara yansıtmayı amaçlayan (pozitif veya negatif olabilir) ve payları borsada işlem gören yatırım fonlarıdır. Borsa yatırım fonları sıkça BYF ile de kısaltılabilir. Örneğin BIST30 üzerine inşa edilmiş bir borsa yatırım fonu için kişi doğrudan BIST 30 hisselerini satın almak yerine onların getirisi ile paralel şekilde BIST30 BYF satın alabilir. Bu sayede yatırımcı endeksteki hisseleri ayrı ayrı almak yerine endekse dayalı borsa yatırım fonuna yatırım yaparak, söz konusu endekse yatırım yapma imkânı bulmaktadır. Endeks değer kazandıkça da endeksin getirisinden yararlanabilmektedir.

Hangi Bankalarda Gümüş Alınır? Hangi bankalarda gümüş satılır? Makalemizi okumak için tıklayınız

Burada söz konusu olan endeks herhangi bir hisse senedi olabileceği gibi, altın,gümüş, petrol, emtia veya birçok farklı türde olabilir. Burada önemli olan borsa yatırım fonunun bir endekse bağımlı olmasıdır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Bedelli Sermaye Artırımı Nedir? |2023

GMSTR Borsa Yatırın Fonu Nedir?

GMSTR BYF veya GMSTRF Borsa Yatırım fonu, QNB Finansbank tarafından çıkarılan Gümüş fiyatlarına/ Gümüş fiyat endeksine dayalı bir borsa yatırım fonudur. Fon adı Gümüş’ün kısaltması olan GMS ve işlem para birimi olan Türk Lirasından dolayı TR adını almaktadır. Borsada bazen GMSTR(F) denilmesinde F harfi de Finansbank’ın F’sidir.

Gümüş Fonunun Fon bigileri kısaca sayfanın en altında yer alan tablodaki gibidir. Tablonun yorumu kısaca şöyledir:

Fon ismi Finans Portföy Borsa Yatırım Fonu olup, Borsa Yatırım Fonu Endeksi baz alınarak her 15 saniyede bir hesaplanmaktadır. Bu Gümüş Fonu ilk defa 2012 yılında işleme girmiştir. Fonu elinde tutarsanız yıllık Binde 47 ya da % 0.47 gibi bir fon yönetim maliyeti kesilmektedir (Qnb Finansban’a). toplam 20 milyon alınıp satılabilecek pay bulunmaktadır. T+2 işlem süresi ifadesine göre Gümüş hissesi alırsanız hemen ama ürünü satarsanız sattığınız günden 2 gün sonra nakit para hesabınıza/bakiyenize geçecektir

GMSTR Borsa Yatırım Fonu Yıllık getirisi aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Gümüş Fon Getirisi (Yıllık % )
Haziran 2020 13.46% 13.92%
2019 29.51% 30.68%
2018 25.77% 26.97%
2017 11.54% 12.41%
2016 40.07% 41.33%
2015 8.64% 9.42%
Gümüş yatırım fonu GMSTR siz fon aldığınızda sizin adınıza fiziksel olarak 6.5 gram Gümüş satın almaktadır. Yani bir GMSTR fonu 6.5 gram gümüşe eşittir.
GMSTR Nereden Alınır?
Gümüş fonu 6.5 gram fiziki gümüşe eşit bir borsa yatırım fonudur. Borsada hisse senedi gibi alınabilmektedir. Bu sayede borsaya açık herhangi bir yatırım hesabı üzerinden GMSTR alınabilir. Her banka üzerinden GMSTR alabilirsiniz.

Gümüş Borsa Yatırım Fonuna Yatırım Yapmanın Avantajları Nelerdir?

  • Altın fiyatları ile gümüş fiyatlarının tarih boyunca belirli oranlarda yükselip düştüğü bilinmektedir. Birbirlerini ikame eden bu iki emtia arasında fiyat farkı XAU/XAG, Altın/Gümüş Fiyat oranı grafiği ile takip edilir. Birçok ünlü finansçı altında kalıcı bir yükseliş için gümüş fiyatlarının da onunla beraber hareket etmesi gerektiğini söyler. 1980 yıllarında Hunt Biraderler spekülasyon ile gümüş fiyatlarını yükseltirken, altın fiyatlarının da tavana gitmesini sağlamışlardı. Bu nedenle altın çok düştüğünde veya altın çok yükseldiğinde gümüş fiyatları ile arbtiraj yapma imkanı doğmaktadır.
  • Gümüş, ithal edilen bir emtia olup, uluslararası değeri dolar üzerinden belirlenmektedir. Bu nedenle gümüşe yapılan bir yatırım (DOLAR) cinsinden bir yatırım gibi algılanmalıdır. Gümüş fonu yatırım TL üzerinden hesaplansa da Gümüş Borsa Yatırım Fonu endeksi dolar arttıkça yükselmektedir. Bu nedenle bu BYF’ye yatırım yapanlar dolar yükselişine de yatırım yapmış olur.
GMSTR Kolay Alıp Satılabilir
GMSTR Kolay Alıp Satılabilir

GMSTR Nereden Alınır-Satılır?

Borsada gümüş kodu GMSTR demiştik. Herhangi bir bankada hisse senedi alım-satım hesabınız ya da aracı kurumda yatırım hesabınız varsa kolayca gümüş borsa yatırım fonunu alıp satabilirsiniz. Komisyonlar hisse senedi komisyonu gibidir. Komisyonlar bu nedenle bankanıza bağlıdır. Hisse al veya sat kısmına girin. GMSTR veya -f eklenmiş Bist kodu ile gümüş almaya ve satmaya hemen başlayabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Hisse Defter Değeri Nedir? |2023

Ücretsiz 100 Bin TL ile GÜMÜŞ ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

 

Fonun İsmi Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu
Fonun Baz Alındığı Endeks Finans Portföy Gümüş Borsa Yatırım Fonu Endeksi
Fonun İlk İşlem Tarihi 02.05.2012
BIST Kodu GMSTR
Gösterge Niteliğindeki Net Aktif Değer Kodu Bloomberg : GMSTR TI
Matriks : GMSTRI
Foreks : GMSTR
Gösterge Niteliğindeki Net Aktif Değer Yayın Sıklığı 15 Saniye
Fonun Yıllık Alınan Yönetim Ücreti 0.47% (yıllık)

Binde 47

Toplam Pay Sayısı 20000000
Güncel Satılabilir Büyüklük (TL) 397.062.289,40
Satılabilir Büyüklük (Dolar) 74.078.785,34
Asgari KBO** Birimi 100,000 Pay
ISIN TRYFNBK00030
 
İşlem Bilgileri
Asgari KBO Birimi 100,000 Pay
İşlem Pazarı Borsa İstanbul Kolektif Yatırım Ürünleri ve Yapılandırılmış Ürünler Pazarı
İşlem Saatleri Değişebilir.

10:00 -13:00/14:00-18:00

Lot Büyüklüğü 1 pay
Takas Süresi (Satış sonrası hesaba geçme) T+2
Fiyat Marjı BIST Pay Piyasası ile aynı

GNAD: Gösterge Niteliğindeki Net Aktif Değer
** KBO: Katılma Belgesi Oluşturma

6 yorumlar

  1. 35 gunde yuzde 22 zararım oldu. Bunun neresi spot piyasaya bağlı. Bu arada Abd slvhissesinden yüzde 12 kazandım. Siz üç kagıtcılık yapıyorsunuz.

  2. Merhaba Burhan Bey. Siz yapı kredi bankası ile sitemizi karıştırmış olabilirsiniz. Sitemiz yatırımcılara bilgi veren makaleler sunmaktadır. GMSTR 6.5 gram gümüşe eş değerdir. Siz bir GMSTR hissesi aldığınızda GMSTR BYF fon yöneticisi gidip 6.5 gram gümüş alır. Siz satınca da fiziksel olarak onu satar. Bu açıklama Borsa yatırım fonunu üreten Finansbank açıklamasıdır. Makalenin girişinde de spot fiyat ve gmstr fiyat arasındaki farka dikkat çeken bir “EKSTRA” uyarı kutucuğu da koymuştuk. Saygılarımızla

  3. 8 ağustos 2020 tarihinden 07.09.2020 tarihi arasında % 33 düşmüş bu fon. Aynı tarihten bu güne kadar gümüş gram sadece % 5 düşmüş.. bu finansbankın küçük yatırımcıya attığı kazıktır başka bi şey değil. Sakın almayın herkesi uyarın

  4. Finans bank burada yatırımcıyı açıkça çarpmaktadır neden bukadar düştü spk ne iş yapar bilmiyorum gümüş yükseldi halen yerinde sayıyor kimse bence almasın tam bir bubi tuzağı kınıyorum ytd değildir

  5. Artık bu bankaya para dahi yatırmayacam böyle şeymi olurherkesi mağdur ettiler kafaya göre yapıyorlar gümüşün değerine göre değil yedi TL iken 63 şimdi yine yedi kağıt 44 bunu nasıl izah edebilirler

  6. bu fonu aldık, ons altına göre mi düşüp yükselecek. ölçüsü nedir.