Hangi Bankada Platin Hesabı Açılabilir? |2023

Hangi Bankada Platin Hesabı Açılabilir?

Platin, İspanyolların Güney Amerika’yı keşfinden sonra gümüşe benzediği için küçük gümüş olarak da isimlendirilen kıymetli metaldir. Bu makalemizde değerli metaller arasında bulunan altın ve gümüş yerine platine yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için “hangi bankalarda platin hesabı açılır?“sorusuna yanıt vereceğiz. Platin ve platin hesabı ile ilgili makalemizi okurken makale içinde sizler için verdiğimiz ek bilgiler ile yatırım bilginizi de geliştirebilirsiniz.

Platin’e yatırım yapmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunların en başında foreks piyasalarında pozisyon açmak gelmektedir. Bunun haricinde fiziksel olarak da piyasadan platin satın alınabilmektedir. Sadece fiziksel (spot) platine yatırım yapmak istiyor bunu da banka platin hesapları üzerinden yapmak istiyorsanız makalemizi okumaya devam edebilirsiniz.

Platin işlemlerinizi artık Viop üzerinden Borsa istanbul’da kaldıraçlı şekilde de yapabileceğinizi biliyor musunuz? 17 Eylül 2021 tarihinden itibaren 10 katı kaldıraca kadar Platin alıp satabilirsiniz

Ücretsiz 100 Bin TL ile PLATİN ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Platin, Latincesi “Platinium” kolay bulunan bir metal değildir. İspanyolların Güney Amerika’yı keşfinden sonra haberdar olunan bir metaldir. İyi bir ısı ve elektrik iletkenidir. Periyodik cetvelde “Pt” kısaltması ile gösterilir. Paslanmaz. Fransa kralı 15. Louiz tarafından “krallara layık metal” olarak adlandırılmıştır. Platin fiyatları da genellikle diğer kıymetli madenlerle eş anlı şekilde hareket eder.

Platin Hesabı Nedir?

Platin hesabı, son günlerde oldukça merak edilen yatırım madenlerinden biridir. Altın ve gümüş hesaplarından sonra platin de dikkate değer bir yatırım aracı oldu. Geniş portföy ile yatırım dünyasında yer almak isteyenler için platin son derece uygun seçeneklerden biri haline geldi. Kıymetli maden, alım ve satımlarınızda size zorluk çıkarmadan kazandırabilir.

Platin alırken döviz veya Türk Lira’sı kullanabilirsiniz. Daha önce altın veya gümüş hesabı kullandıysanız işlemleriniz sizin için oldukça kolay olacaktır. Alım veya satım talimatlarınızı kolaylıkla verebilirsiniz. Ancak platin yeni yeni bilindiği için bu maden hakkında getirilerine dair bilgi edinmenizde fayda vardır.

Platin, “küçük gümüş” olarak bilinmektedir. Kıymetli madenlerden gümüş alım satım yapabileceğiniz bankaları biliyor musunuz? Hangi Bankada Gümüş Hesabı Açılabilir? makalemizi okumak için tıklayın

Platin, ender şekilde üretimi yapılan bir maden olduğu için altın ve gümüş gibi fiyatlandırması kolaylıkla yapılmamaktadır. Dünya’da platin üreticiliğinin öncü ülkeleri Güney Afrika Cumhuriyeti, Rusya ve Kanada’dır. Paladyumun ikamesi olarak görülen Platin, değerli metaller olarak birbirlerinin fiyat dalgalanmasından da etkilenmektedir. Platin madenine talebin çok olduğu da bilinmesi gereken bir başka noktadır. Arzın belirli olması ama zaman içinde talebin artması fiyatların yukarı doğru gitmesine neden olabilmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Manipülasyon Nedir? Manipüle Teknikleri Neler? |2023

Platin Yatırımı Güvenli Mi?

Platin hesabı, altın ve gümüş hesaplarında olduğu gibi devlet güvencesiyle korumadadır. 100.000 TL’ye kadarki yatırımlarınız için devlet tarafından Tasarruf Mevduatı Katılım Fonu güvencesi verilmektedir. Ayrıca işlem yapmayı istediğiniz platinin saflığı 1000 (bin) olarak belirlenmiştir. Değerli madeniniz sizi kâra geçirecek yapıdadır.

Platin doğada diğer kıymetli madenlere göre daha ender bulunan bir kıymetli madendir. Yer yüzünde 7000 yıldır altın kullanılmaktadır. Yeryüzüne çıkarılan altın miktarı 150.000 ton civarında iken platin miktarı ise sadece 4200 ton civarındadır. Endüstriyel ve takı/kozmetik amaçlı talep arttıkça fiyatı altına göre daha hızlı artma potansiyeli taşımaktadır.

Platin, Paladyum, Gümüş ve Altın kıymetli madenlerdir. Birbirleri ile korele şekilde hareket ederler. Paladyum hesabını açabileceğiniz bankaları öğrenmek için lütfen makalemize göz atın!

Hangi Bankada Platin Hesabı Açılır?

Platin hesabınızı açmak istiyorsanız bunu 2 banka aracılığıyla yapabilirsiniz. Bu bankalar ise;

Kuveyt Türk, Emlak Katılım Bankası’dır.

Borsada gümüş alıp satmak ister misiniz? Finansbank’ın Gümüş Borsa Yatırım  Fonu, GMSTR ile hisse senedi alır-satar gibi gümüşe yatırım yapabilirsiniz. 1 GMSTR payı 6.5 gram fiziki gümüşe eşittir. GMSTR ile ilgili detaylı makalemizi okumak için tıklayınız

Bankaların müşteri yaklaşımları ve getiri durumunuzu göz önünde bulundurarak banka seçimi yapabilirsiniz. Sizin için iki bankanın değerli maden olan Platin hakkında bilgi derledik.

Kuveyt Türk Platin Hesap

Kuveyt Türk bankasında Platin madenine yatırım yapmak isteyenler için vadesiz hesap açma imkanı bulunmaktadır. Madeni alıp satarken USD, EUR veya TL kullanabilirsiniz. Aldığınız platin için saflık derecesi 1000 olarak belirtilmiştir. Yatırım portföyünüze eklemek için 1 TL’ye dahi platin alımı yapabilirsiniz.

Platin, size getiri sağlayacak olan madenlerden biridir. Platine dair tüm yatırım işlemlerinizi bankanızda yapabilirsiniz. Kuveyt Türk’ün çalışma saatleri 08:30-17:30 arasındadır. Dilerseniz detaylı bilgi almak için internet bankacılığı veya telefon bankacılığını da tercih edebilirsiniz.

Kuveyt Türk Platin Hesabı özellikleri şunlardır;

  • Birden çok platin hesabınız varsa hesaplar arası havale yapabilirsiniz,
  • Düzenli alım satım talimatları verilebilir,
  • İstediğiniz fiyata geldiğinde al-sat yapabilirsiniz,

Platin hesabı gerçek kişi üzerine tanımlı ise hesaptaki paranın 150.000 TL’ye kadarlık kısmı TL mevduat gibi Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu tarafından güvence altındadır.

Türkiye  Finans Piyasa işlemlerini TFX platformu üzerinden gerçekleştirmektedir. Düşük spread oranlarına sahip TFX Target platformu hakkında daha detaylı bilgiye sahip olmak için TFX Target Nedir makalemizi okuyabilirsiniz. 

Emlak Katılım Bankası Platin Hesabı

Emlak Katılım bankası, Cari hesap şeklinde platin hesabı açabileceğiniz bankadır. Emlak Katılım Bankası ile binde 1000 saflıkta platin satın alabilirsiniz. Cari hesap özelliği sayesinde platin hesabınızdaki platini gümüş ve altına çevirebilirsiniz. Kredi kartı veya kredi borcunu ödeyebilirsiniz. Fatura ve diğer ödemeler için de Platin hesabını kullanabilirsiniz.Herhangi bir masraf veya vergi ödemeden platin madenini hesabınızda tutabilirsiniz. Almayı planladığınız platin 1000 saflıktadır. Siz de Emlak Katılım aracılığı ile platin hesabı oluşturmak istiyorsanız internet şubesi veya müşteri hizmetleri üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   İnterbank Nedir? İnterbank Faiz Oranı |2023

İş Yatırım Trademaster Platin Türev Ürünler

İş Bankası Trademaster ile platinium kontratları alıp satarak fiziki platin karşılığı olan yatırım yapabilirsiniz.

Ücretsiz 100 Bin TL ile PLATİN ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın