Scalp Yapmak Ne demek? Scalp Stratejileri |2023

Scalp yapmak Nedir?

Bir hisse senedinin, emtianın veya finansal piyasada dolar ve altın fiyatındaki küçük fiyat değişikliklerinden kar elde etmeye yönelik al-sat yapmaya scalp yapmak denir . Scalp yapan borsacılar, foreksçiler, hisse senedi fiyatındaki küçük oynaklıkların büyük oynaklıklara veya trend değişimlerine göre daha kolay yakalandığını düşünür. Bu nedenle gün içinde 10 ile yüzlere varan sayıda al-sat yapar. Bu şekilde al-sat yapanlara scalper borsacı, scalpçı foreksçi denir. Bu stratejiyi uygulayan tüccarlar scalper olarak bilinir. İngilizcesi derisini yüzmek, kafa derisini yüzmek anlamına gelir. Kişinin büyük kayıpları önlemek için katı bir stoploss stratejisi varsa bu strateji çok fazla para kazanmanızı sağlayabilir. Borsamızda günlük al-sat yapanların bir kısmı bu statüdedir.

Scalp Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 • Traderların, Al-sat yapanların hisse senedi veya herhangi bir finans pozisyonu için küçük fiyat oynaklıklarından kazanç sağladığı bir ticaret stratejisidir.
 • Bu stratejiyi uygulayanlar genellikle mum grafiklerini ve MACD teknik analiz yöntemini kullanır.
 • En kısa sürede en yüksek parayı kazanmak için büyük poziyonlar almaya gerek duyulabilir. Kişi gün içi bu işi yapar. Ana amacı bir hisseyi hemen alıp çok kısa sürede çok ufak bir farkla yukarıdan satmak.
 • Pozisyonda bekleme süreleri kullanılan platforma göre saniyelerden dakikalara kadar sürer. Çok az sayıda pozisyonda saatler sürer.
 • Pozisyonlar gün bitmeden kapatılır. Geceye pozisyonsuz girilir.

Scalp Yapmanın İncelikleri

Scalping, çevik hareket eden borsacılar için yüksek tempolu bir iştir. Hassas zamanlama, odaklanma ve işlemleri gerçekleştirme becerisi gerektirir. En kısa sürede, ufak bir marjı kullanarak oldukça işlem yapıp para kazanmaya çalışılır.  Bir dakikalık, beş dakikalık mum bar çubuk grafiklerini kullananlar hızlıca karar verir. Bunun yanında bir çok borsacı MACD verisini de scalping yapmak için kullanır.

İhtiyaca göre

 • Bollinger Bantları
 • Pivot noktaları da hızlı şekilde al sat noktalarını tespit etmek için kullanılır.
 • Destek ve direnç seviyeleri öncesinden belirlenirse daha fazla kazanma imkanı vardır.

Küçük fiyat değişikliklerinde yüksek para kazanmak için bir-iki şey çok önemlidir:

 • Elinizdeki paranın miktarı. Düşük miktarlarla bu işlemden çok fazla para kazanmak mümkün değil. Aracı kurumlar için, düşük işlem komisyonu sağlamak adına orta büyük ölçekte para gerekir.
 • Düşük komisyon. Sizin forekste kaç pip içinde veya borsada kaç kademede işlem yapacağınızı belirler. Eğer yüksek komisyon öderseniz dakikalar içinde yaptığınız işlem size sadece zarar ettirir.
 • Hızlı emir ileten aracı kurum. İşlemleri, emirleri aracı kurum üzerinden vereceğiniz için hem platformunuzun hem de aracı kurumunuzun hızlı olması önemli.
 • Açığa satış işlem izni. Özellikle borsada işlem yapacak kişiler için hesaplarını açığa satış için açık hale getirmeleri önemlidir. Bu sayede dar bir aralıkta iki yönlü işlem ile daha çok al sat yapılabilir.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Borsa ve Forex Piyasalarına Davranışsal Yaklaşım |2023

Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler

En dikkat edilmesi gereken husus PSİKOLOJİNİZ. İnsan psikolojisi kayıptan kaçınır ama kayıp esnasında acı çeker. Acı çektiği için zarara girdiği pozisyondan çıkamaz. Stoploss’a uymak keskin sinir sistemi gerektirir. Psikolojinize çok da güvenemiyorsanız mutlaka algoritmik trade öğrenin. Bu sayede duygularınızdan bağımsız şekilde katı kurallara bağlı olarak işlem yapabilirsiniz.

İnsan zihni finansal piyasalar için türlü tuzaklarla doludur. Doğada hayatta kalmamız için gelişen beynimiz finansal piyasalarda bize oyunlar oynayabilir. Davranışsal finans yazı dizimizi okuyarak psikolojinizi daha iyi anlayabilirsiniz. Yazılarımızı okumak için tıklayınız
Stop-loss’a uyma. Odaklanma. Teknik analiz bilgisi. Düşük komisyon. İyi aracı kurum.

Scalping Örneği

Bir borsacının 10 $  fiyata bir ABC hisse al-sat yaparak scalp yapacağını varsayalım. Trader, 50.000 gibi büyük bir ABC hissesi alacaktır. Daha sonra küçük miktarlardaki uygun yükseliş sonrası bunu satacaktır. Örneğin, 0.05 $ ‘lık fiyat artışlarıyla alıp satmayı seçebilirler. 0.1 $ yüzde 1 demek ve 0.05 binde 5 oynaklık demektir. Gün içinde bu kadar oynaklığa ulaşan birçok hisse senedi bulunur. Bunları doğru tahmin edebilen kişiler para kazanacaktır. 50.000*0.05 gibi bir hareketi yakalarsa 2500 dolar kazanır. Yani 10 TL’lik bir hisse senedinde 500.000 TL’de bir işlemde 2500 TL kazanır. Bunu gün içinde üç dört defa yakalarsa 10.000 civarı yüzde ‘ gibi para yapabilir.