Brent Petrol ve Teksas Petrolü Nedir? Farkı Ne? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Brent Petrol Nedir?

Brent petrol ve Teksas petrolün ne olduğunu anlamak ve de önemini kavramak için petrolün ne olduğunu türlerini ve alım satım hacmini nelerin etkilediğini bilmek gerekir.

Petrol, etan, metan, propan, bütan gibi çeşitli hidrokarbonların bileşiminden oluşan yenilenemeyen ve tam ikamesi bulunmayan bir enerji kaynağıdır. Petrolün sınıflandırılmasında viskozite, kükürt ve sülfür miktarı ve de ağırlığı gözetilir. Yoğunluğu azaldıkç kalitesi yükselir ve bu nedenle kolay üretim, taşıma ve işlem maliyeti tasarrufu sayesinde hafif petroller en kaliteli olanlardır. Bu nedenle dünya petrol ticaretinin neredeyse tamamını hafif petroller oluşturur.

Yakıt ihitiyacının giderilmesiyle beraber petrol birçok ana girdi malın ham maddesi olduğu için, üretimde ucuz ve az maliyetli olması oldukça önemlidir ve bu nedenle bazı petrol türleri piyasa fiyatlarını belirler (Umman,Brent,Teksas WTI gibi). Günümüzde petrol rezervine sahip ülkeler Kuzey Amerika, Güney-Orta Amerika, Avrupa-Avrasya, Afrika, Asya-Pasifik olmakla beraber petrolde lider bölgeler Kuzey Amerika, Ortadoğu ve Avrupa’dır.

Dünyada petrol fiyatlarını belirleyen çok sayıda kuruluş vardır. Bu kuruluşlardan en önemlileri sırasıyla; OPEC(Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü), Rusya Federasyonu, Meksika, OECD,IEA(Uluslararası Enerji Ajansı, ABD, Shell, Aramco gibi büyük petrol şirketleri, NYMEX, ICE gibi borsalar ve enerji konusunda uluslararası yayın ve düşüncelerdir.

Brent Petrol Kimin?

İngiltere ve Norveç ülkelerinin arasında kalan Kuzey Denizi’nden çıkarılan ham petrol türüdür. İsmini çıkarılan bölgelerdeki deniz kuşu adlarından alır. Aynı zamanda ismini Brent petrolünün çıkarıldığı bölgelerin (Broom, Rannoch, Etieve, Ness, Tarbat) baş harflerinden alır ve Shell firması tarafından bu isim verilmiştir. İngiltere kökenli olduğundan İngiliz tipi petrol de denir.

Brent petrol, yakıt piyasasında iki önemli özelliğe sahiptir. Hafif ve tatlıdır. Hafif olması yoğunluğunun düşük olmasını, tatlı olması ise sülfür oranının düşük olmasını ifade eder. Brent petrolü %0.37 oranında sülfür içerir. Aynı zamanda ucuz maliyeti ve yüksek kalitesi sayesinde menkul kıymet piyasasında çok fazla alım satım işlemi gören bir emtiadır.

Brent Petrol Rezervleri

Brent, Kuzey Denizi’ne bağlı İskoçya Shetland Havzası’ndan çıkarılır. Shetland Havzası Brent petrol sahasının işletimi Shell firmasına aittir. Dizel ve benzin gibi sık kullanılan yakıtlar bu petrolden üretilir. Denizden çıkarılıyor olması ve denizden ulaşımın daha ucuz olması maliyetleri minimize ettiğinden lider bir petrol türüdür.

Brent Petrol Fiyatları

Brent petrol fiyatları 2019 yılı son üç aylık verilere göre Eylül ayında 55 ve üzeri puanda seyretmiş Ekim ayına kadar düşüş yaşamış ve Ekim ayı sonunda artış göstererek 60 puanlık değer almıştır. Kasım ayı boyunca 60 ve 66 puan arasında seyretmiştir. Brent petrolün büyük konjonktürlü bir piyasası yoktur. Fiyatlar genel itibariyle birbirine yakın(50-60) seyreder. ICE üzerinde işlem görür.

Teksas WTI

Western Texas Intermediate (WTI) Batı Teksas’tan çıkarılan hafif ve tatlı ham petrol türüdür. Global anlamda çok fazla ilgi görür çünkü diğer petrollere göre (Brent hariç) daha hafif, daha tatlı ve daha kalitelidir. Karadan çıkarıldığı için maliyetleri yüksektir ve bu nedenle fiyatları her zaman yüksekte seyreder. Amerika kökenli olduğu için Amerikan tipi petrol de denir.

 WTI Çıkarımı

ABD’den çıkarılır ve ülkede kurulan boru hatları sayesinde Oklahoma ve Cushing’e gönderilir. ABD’nin petrol ihtiyacının %40’ını karşılar. Hafif ve tatlı yapısı sayesinde dizel ve benzin yakıtlarının üretimi açısından önemli ve ideal bir petrol türüdür.

WTI petrolün sülfür oranı %0.24’tür. Bu sayede kolay rafine edilir ve en kaliteli petroldür. Kısa adı NYMEX olan New York Ticaret Borsası’nda vadeli işlem gören değerli bir emtiadır.

WTI Petrol Fiyatları

2019 yılı son altı aylık verilere bakıldığında Haziran ayından Eylül ayına kadar 60 ile 66 arasındaki değerini korumuş Eylül ayında 57 puana kadar inmiştir. Eylül ayı sonuna doğru piyasası toparlanmış ve 65 üstü fiyatlarda seyretmiştir. Güncel olarak yüksekliğini korumaktadır.

Brent Petrol ve Teksas WTI Arasındaki FarK nedir?

 Benzerlikler

 • İkisi de ham petroldür.
 • Liderliği paylaşırlar ve petrol fiyatlarını belirtirler.
 • Menkul kıymet piyasasında işlem gören emtialardır.
 • Hafif ve tatlı petrol grubuna dahildirler.
 • Forex’te işlem görebilirler

Farklılıklar

 • Brent petrol WTI petrole göre daha yoğundur.
 • Bren global olarak petrol fiyatlarını yansıtır, WTI ABD petrol fiyatlarını yansıtır.
 • Brent denizden çıkarılırken, WTI petrol karadan çıkarılır
 • Brent petrolün maliyeti WTI’ye göre daha yüksektir.
 • Brent %0.37 sülfür oranınai WTI %0.24 sülfür oranına sahiptir.
 • WTI, Brent petrole göre daha kaliteli olmasına rağmen maliyet farkından dolayı Brent daha çok rağbet görür.
 • WTI daha kolay rafine edilir.
 • Brent dünyada en çok kullanılan petroldür,WTI ABD’de en çok kullanılan petroldür.
 • WTI New York Ticaret Borsası’nda(NYMEX) işlem görürken, Brent İntercontinental Commodity Exchange (ICE)’de işlem görür.

Yazar: SERAY İŞERİ

KAYNAKÇA

 • Yrd. Doç. Dr. H. Naci BAYRAÇ, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, ULUSLARARASI PETROL PİYASASININ EKONOMİK ANALİZİ
 • Hüseyin Naci BAYRAÇ, Yalova Sosyal Bilimler Dergisi, Küresel Petrol Piyasasındaki Fiyat Dalgalanmalarının Ekonomik Etkileri
 • Rafet ERTEKİN, Gümrük Ticaret Dergisi, Akaryakıt Ekonomisi
 • www.bloomberght.com
 • www.investing.com
 • www.opec.org
0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!