CDS Nedir? Cds Turkey Kaç Oldu? Güncel |2023

CDS Nedir?

CDS nedir veya CDS primi ne demek sorusuna İngilizcesi Credit Default Swap olan Türkçesi ise kredi temerrüt riski anlamına gelen çok basit anlamda bir sigorta satın alma işlemi diyebiliriz. Bir ülkenin hazinesinin veya özel bir şirketin yurt dışına yapmış olduğu borçlanma senedine karşılık satın alacağınız sigortadır. Örneğin Türkiye bir dış borçlanmaya gitti ve vadesi geldiğinde herhangi bir sebeple ödemedi ve bunu satın aldığınız şirket, yatırım bankası size Türkiye yatırım bankası ödemese de bunu ödemekle yükümlüdür. Credit Default Swap’ın yüksek olması yatırımcının o kadar riske girmesi demektir. Riskiniz ne kadar düşükse Credit Default Swap seviyesi o kadar aşağıda ,riskinizin seviyesi yükseldiğinde Kredi Temerrüt Risk Primi yükseldiğini görürsünüz.

Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

  • Cds sözleşmeleri, yatırımcıların başka bir yatırımcıyla kredi riskini takas etmelerini sağlayan türev sözleşmelerdir.
  • Kredi Temerrüt Risk sözleşmeleri, kredi piyasalarında en çok kullanılan türev ürünlerdir. Genellikle sabit getiriye sahip ürünlerin risklerini azaltmak için kullanılır. en yaygın kullanılan kredi türevleridir ve genellikle sabit gelirli ürünlerdeki kredi riskini aktarmak için kullanılır
  • Kredi Temerrüt Risk sözleşmeleri tezgah üstü piyasalarda işlem görür.

CDS ne demek ve nasıl fiyatlanır?

Sigorta kontratı eğer bu tahvili ihraç eden devlet veya kurum vadesinde söz verdiği şekilde kontratı ödemezse bankalardan bu kontratın sahibini tamamen tazmin etmeyi garanti ediyorum diyerek, kontrat alırsın bunun içinde bir bedel ödenir, buna ise Credit Default Swap primi veya fiyatı denir.

Örneğin, Credit Default Swap primleri algıyla belirlenir ve bazen de temel faktörlerden kopuk olarak da etkilenebilmektedir. Özellikle kredi notlarından indirilmesinden sonra Kredi Temerrüt Risk Primi yükseldiğini gördük ve ikincisi ise ABD ile itilaf çünkü ABD’nin bazı bankalarımıza yaptırım uygulama ihtimali var ve Amerika’nın Rusya ve İran’a yaptıklarından sonra o ülkelerin para birimlerinde değer kaybı herkesin gördüğü bir sonuç olmuştur. Üçüncü olarak ise milli gelirimizin 100 lirasından 6 lirasını borçlanmak zorundayız ve biz bu borçları ödeyemeyeceğimiz gibi bir ihtimalide doğurmuş oluyor ve bize karşı olan güveni de azaltmış oluyoruz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Enflasyon Endeksli Tahvil Nedir? |2023

Buna bakarak da Türkiye’nin Kredi Temerrüt Risk Primi yüksektir. Bu da ülkemiz için o kadar iyi bir sonuç olmamaktadır. Credit Default Swap priminin çok yüksek olması demek yabancı yatırımcıların bizim ülkemizi değil Credit Default Swap primi aşağılarda olan ve daha güvenilir olan diğer kurum veya devletler de yatırım yapacaklardır.

Ücretsiz 100 Bin TL ile Yabancı Borsada ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

CDS Nasıl Hesaplanır?

CDS’in hesaplanması sırasında iki şey dikkate alınır:

1.Batma ihtimali (Şirket, tahvil, ülke, banka vs.)

2.Batıklarda anaparayı kurtarma oranı (Batan paranızda ne kadar vazgeçiyorsunuz)

Ana Parayı kurtarma oranı tahvil, şirket, ülke açısından her ne kadar farklı olsa da hesaplama yapabilmek adına sabit kabul ediliyor. Her şey için aynı oran.

Türkiye’nin batma ihtimalinin hesaplandığı örnek tablo ve grafiği aşağıda görebilirsiniz. Türkiye’nin uzun vadede batma ihtimali artarken CDS oranı da yükselmektedir. (Risk oranlarını hesaplanması ise poisson dağılımlarının da sürece dahil olduğu daha karmaşık bir olay)

Örnek: Turkiye'nin batma ihtimali ve cds rakamları ilişkisi
Örnek: Türkiye’nin batma ihtimali ve cds rakamları ilişkisi

Batıklarda ana parayı kurtarma oranının hesaplanması için de belirli oranlar kullanılmakta. Örneğin Türkiye’nin batma durumunda ana parayı kurtarma oranı yüzde 25 olarak hesaplanırken, Amerikalı bir şirket için bu oran yüzde 40. Yani Türkiye’de batan 100 birimin sadece 25’inı kurtarabilirsin. Amerika’daki şirkette ise 40’ını kurtarırsın.

CDS kurtarma oranı hesaplaması
CDS kurtarma oranı hesaplaması

Kredi Temerrüt Risk Sözleşmeleri Nasıl Kullanılır?

cds default ödenmeme durumunda ne olur?
cds default ödenmeme durumunda ne olur?

Kredi temerrüt risk sözleşmeleri, 2010 yılında başlayan Avrupa Devletleri Borç krizi sırasında yaygın olarak kullanıldı. Örneğin 2011 yılının Eylül ayında Yunanistan devlet tahvillerinin temerrüte düşme ihtimali yüzde 94’e yükselmişti. Ellerinde Yunanistan DİBS ve Bonoları tutan yatırımcılar, beş yıl vadeli 10 milyon dolarlık devlet tahvili almak istediklerinde her yıl beş milyon dolar CDS bedeli ödemek zorunda kalmaktaydı. Bu açıdan bakıldığında kredi temerrüt risk sözleşmeleri ülkelerin batma ihtimalini tahmin etmek için de oldukça kullanılan bir yöntemdir.

Vix endeksi, piyasalarda aşırı oynaklık olduğu durumda oynaklığı gösteren endekstir. Piyasalarda aşırı oynaklık genellikle korku güdüsü ile yapılan alım satım işlemlerinden kaynaklandığından korku endeksi olarak da bilinir. Volality Index veya Vix endeksi nedir? makalemizi okumak için tıklayınız

CDS’in İşleyişi ile ilgili aşağıdaki görsel de size katkıda bulunabilir:

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ceviz Kredisi Nedir? Cevize Hibe ve Destekler |2023
CDS Çalışma Prensibi
CDS Çalışma Prensibi

CDS Primi Nedir?

Cds primi, siyasal ve ekonomik risk yönetimine göre şekil almaktadır. Bu da Kredi Temerrüt Risk primlerin her saat değişim göstermektedir. Her ülkenin kredi notlarından sürükleyici bir kaynak olarak görmekteyiz. Ülkemizde etkisini gördüğümüz 2008 küresel krizin devamında kredi derecelendiren kuruluşlar ile Credit Default Swap endeksleri daha fazla markaj altına alınarak çok yakından incelemeye alınmıştır.

Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

CDS Turkey – Türkiye CDS’i Kaç?

Türkiye’nin Kredi Temerrüt Risk oranlarına iki-üç farklı kanaldan ulaşabilmek mümkündür. Bunlardan bir tanesi Garanti Bankası yatırım departmanının sunduğu CDS verisidir. Diğeri ise Investing.com verisidir. Aşağıdaki linkler ile CDS Türkiye verilerine ulaşabilirsiniz.

CDS, Borsa ve Faiz İlişkisi Nedir?

CDS priminde ki farklılıklarla doğru orantılı olarak İstanbul Borsasındaki endeks farklılıkları yol açmaktadır. Kredi Temerrüt Risk primlerinin düşmesi durumunda bütün endeksler buna bağlı olaraktan yükselişe geçiyor ve bunların arasında borsa İstanbul endeksleri de yer almaktadır.

Ülkemiz de CDS priminin yükselmesi durumunda borsa ve faiz oranları etkileniyor. Bu durumda borsa İstanbul düşüşüyle beraber faiz oranlarında da bir yükseliş gözükmektedir. Kredi Temerrüt Risk primleriyle alakalı olarak borsa İstanbul ile ters bir ilişki oluşurken Faiz oranlarıyla ilgili olarak da doğru orantılı bir ilişki olduğunu söyleyebiliriz. Kredi Temerrüt Risk primlerinin yükselmesi durumunda ülke hazinesi hem yurt dışında hem de yurt içinde çok daha fazla faizle borçlanmak durumunda kalacaktır. Bütün ülkelerin risk durumuna göre değişiklikler görmek mümkündür.

Bir kurumun veya ülkenin Kredi Temerrüt Risk Primi yüksek olması onların o kadar yüksek seviyede borç alacaklarına işarettir. Kredi Temerrüt Risk Primi bu doğrultu da faize yansır. Gelişmekte olan ülkeler arasın da para birimi olarak dolara karşı en çok değer kaybeden ülkelerden birinci olan ARJANTİN ve de üzülerek söylüyorum ki ikinci sırada i ülkemiz yer almaktadır. Bunlara sebep olanların arasında da siyasal iktidarsızlık yanlış politikalar ve devlet içindeki fikir çatışmaları yatırım yapacak şirketleri kararsız bırakarak bizim ülkemizde yatırımlarını sürmek yerine daha güvenilir ve CDS primi düşük olan ülkeleri tercih sıralamalarının önlerinde yer almaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Boston Çay Partisi Olayı: Amerikanın Bağımsızlığı |2023

CDS Faizleri ve Politika Faizi İlişkisi

Yabancı yatırımcılar bir ülkeye yatırım yaparken, o ülkenin sadece tahvil faizini değil rasyonel olarak o borcu geri ödeyip ödeyemeyeceğini de hesaba katar. Yabancı yatırımcıların bu yüzden bir gözü de merkez bankaların politika faizi üzerindedir. Politika faizi yabancı yatırımcılar için işaret, para politikası için önemli bir göstergedir. Bu yüzden yabancı portföy yatırımcıları bir ülkenin yatırım yapılabilir faizini hesaplarken şu şekilde hesap yapar.

  • Ülkenin tahvil faizi
  • Ülkenin kredi temerrüt risk sigorta primi
  • Gelişmekte olan ülkeler için de yüzde 1 kadar (100 baz puan) belirsizlik bedeli

Hesabı şu şekilde yapabiliriz 3 Eylül 2019 tarihinde ülkede enflasyon oranı yüzde 17 olsun. Buna 390 Kredi Temerrüt Risk Primi rakamını eklersek (3.9) ve 100 baz puan belirsizlik puanı (1) 17 artı 3.9 art 1 puan yani 21.9 politika faizi belirlenmiş olmalıdır.

Kredi Temerrüt Risk Sigortası Riski Sıfırlar mı?

Kredi Temerrüt Risk Primi olan CDS, aldığınız bir ürün için riski tamamen sıfırlamaz. Bu aslında bir uç durum olmakla beraber 2008 yılında maalesef kredilerini sigorta ettirmelerine rağmen birçok kredi batmıştır. Bunun en büyük nedeni size kredi risk sigortası satan firmanın da kredinin de aynı anda batmasından dolayıdır. 2008 Dünya Finans Krizi’nde Lehman Brother’stan kredi ve sigorta alanlar, bankanın batmasından dolayı yatırımlarını sıfırlamıştır. Bu nedenle hem kredileri hem de sigortaları aynı bankada tutmamak gerekmektedir.

Ücretsiz 100 Bin TL ile BORSADA ALIP SATMAYA BAŞLAYABİLİRSİNİZ. Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Yazar: Onur CAN ACAR

KAYNAKÇA