BTC Dominance | Bitcoin Dominance Nedir? |2023

BTC Dominance Nedir?

Bitcoin, kripto paraların ilkidir. Bu yüzden kripto paraların öncüsü ve lideri olarak düşünülebilir. İngilizce Dominance ise Türkçe’ye hakimiyet,nüfuz, egemenlik şeklinde çevrilebilir. Bu iki kelimenin bir araya gelmesi yani BTC dominance ise BTC’nin tüm kripto paralar içindeki oranını/ piyasadaki hakimiyetini gösterir. Piyasada 5000 civarı alt-coin ya da alternatif kripto para bulunmaktadır. Dolayısı ile her kripto para bir bakıma diğerinin alternatifi de (rakibi de ) olmaktadır. İlk çıkan kripto para olması nedeniyle kripto paralar arasında en çok satın alınmış – en değerli kripto para da BTC’dir. Bu yüzden diğer paraların kripto paralar içindeki gücü de BTC’ye oranlanmaktadır. BTC bir çeşit lider kripto paradır. Makalenin devamında BTC Dominande Index nedir? Dominance bitcoin oranları nasıl yorumlanır? sorularına yanıt vermeye çalışıyoruz.

BTC Domiance Endeks Nedir?

Kripto paraları geleneksel yatırımlardan ayrılan bir piyasa olarak düşünün. Yani hisse senetlerinin alınıp-satıldığı borsalar, tahvil piyasaları; petrol doğalgaz, demir, bakır gibi emtia piyasaları ; altın,gümüş, platin gibi kıymetli madenler piyasası. Bu bahsettiklerimizin hepsi yarı piyasalardır. Bu piyasalar da hem toplam büyüklük hem de içindeki ürünlerin birbirleri oranı cinsinden incelenebilir. Örneklendirelim; kıymetli madenler piyasasında dört maden vardır: altın, platin, gümüş ve paladyum. İnsanlar bu piyasalarda yatırım yapacakları zaman bu dört madeni bir piyasa olarak görür. Riskine göre parasını bunlar arasında böler. Sırasıyla altın, gümüş, platin ve paladyum olarak pörtföy yapar. Önce altın çıkarsa altın/gümüş oranı yükselir. Yani kıymetli madenler içinde altının hakimiyeti artar. Eğer bu hakimiyet aşırı hale gelirse elinizde varsa altın satıp gümüşe geçmek mantıklı olacaktır.!

Endeks nasıl hesaplanır?

Diğer piyasalardan örneğimizi de verdiğimize göre BTC dominance’e geri dönelim. Kripto paralara yatırım yapan kişiler genellikle bu piyasayı bir bütün olarak görür. Yani 5000 kripto para aslında bir piyasadır. Bu kripto paraların market değerlerini toplayalım farz edelim 31 Aralık 2020’deki toplam market değeri 1 trilyon dolar olsun. Bu 1 trilyon doların ne kadarı BTC’de ne kadarı diğer kripto paralarda? Bunun için şöyle bir hesap yapılır. BTC’nin market değeri / Tüm kripto paraların market değeri’ne bölünür. Bu sayede BTC’nin piyasadaki hakimiyeti de ortaya çıkar.

Bitcoin Dominance Yükselirse ne demek?

Bitcoin Dominance yükselmesini üç farklı koşul altında yorumlamak gerekir. BTC dominance yükselişi nasıl yorumlanır?

İlki diğer altcoinler sabitken Bitcoin Dominance yükseliyorsa bunun sebebi insanların kripto para piyasasına girmesi ama özellikle BTC’ye yatırım yapmalarıdır. BTC’niz varsa da iyi altcoininiz varsa da iyi bir olaydır. Çünkü orta vadede BTC’den çıkıp alt coinlere geçme ihtimalleri yüksektir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Cardano Coin Nedir? Cardano Kripto Para Projesi |2023

İkinci durumda ise alt coinlerin değer kaybederken BTC dominance artıyorsa para BTC’ye geçiyor demek. Burada BTC için güzel bir durum söz konusu iken diğer kripto paralar için nötr ya da olumsuz bir durumdur.

Üçüncü durumda ise hem BTC’den hem de alt kripto paralardan para çıkarken; fiyatlar düşerken endeks değeri yükseliyorsa insanlar BTC’den ziyade alt paralardan kaçıyor ya da alt paralardan kaçanların bir kısmı güvenli liman olarak BTC’ye geçiyor demektir.

Kripto para projelerinde iyi projeler hayatta kalacak; kötü projeler piyasadan silinecektir. Neden öğrenmek istiyorsanız makalemizi okuyabilirsiniz. Tıklayın

Bitcoin Dominance Düşüyorsa ne demek?

Bitcoin Dominace düşmesinin de yukarıdakine benzer üç farklı anlamı olabilir:

Kripto para piyasalarına para girişi varken BTC Dominance düşüyorsa bunu alt coinlerin değerlenmesi olarak düşünebiliriz. Özellikle alternatif paralar için güzel bir gelişmedir. BTC sahipleri için ise nört olabilir ya da iyi olabilir.

Piyasalarda tüm kripto paralar değer kaybederken BTC.D endeks değeri düşüyorsa insanlar tüm kripto paralarda satış yaparken BTC’de daha da çok satış yapıyor demektir. BTC sahipleri için kötü haber.

BTC Dominance Örnek Grafik

BTC dominance grafiği
BTC dominance grafiği