Doji Akşam Yıldızı Ayı Formasyonu |2023

Doji Akşam Yıldızı Ayı Formasyonu

Doji Akşam Yıldızı formasyonu, üç mum çubuğundan oluşan önemli bir trend dönüş formasyonudur. Üç mum çubuktan ilki beyaz gövdeli bir mum çubuktur. Ertesi gün bu çubuğu yukarıya doğru boşluk bırakarak oluşan bir doji mum çubuk takip eder. Böylece Doji Yıldız olarak bilinen şekil meydana gelir. Üçüncü oluşan mum, birinci oluşan mum çubuğun içine doğru gerileyen siyah mum çubuktur. Üç mum çubuk beraber tepeden dönüş sinyali üreten formasyonu haber verir.

Doji Akşam Yıldızı

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. Boğa piyasası geçerlidir.
2. İlk çubuk beyaz olmalıdır.
3. İkinci mum çubuk, yukarı doğru fırlamış, boşluk bırakmış Doji oluşmalıdır.
4. Üçüncü mum çubuk ise siyah olmalıdır..

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Doji Akşam Yıldızı Ayı formasyonu, beyaz mum çubukla başlar. Sonraki çubuk boluklu yukarı açılan bir Doji’den oluşur. Üçüncü çubuk ise düşüş gösteren siyah bir mum çubuktur. Bu mum çubuk ilk beyaz çubuğun ortalarına kadar düşüş göstermelidir. Düşüşün büyüklüğü ilk mum çubuk ve Doji çubuğa bakarak belirlenebilir. Doji’nin en düşük seviyesi ile ilk beyaz mum çubuğun en düşük seviyesinin ortasına gelmelidir.

Yatırımcı Psikolojisi

Bir yükseliş trendi yani Boğa piyasası içinde ortaya çıkan bu formasyonda ilk beyaz çubuk yükseliş trendinin sürdüğünü onaylar. İkinci gün fiyatlar irrasyonel şekilde boşluklar bırakarak oluşur. Sonra piyasada bir noktada satış gelir. Mum kapanışına kadar alıcılar tekrar alışlarını hızlandırır ve Doji şeklinde bir mum çubuk oluşur. Üçüncü mum çubukta ise artık ayıların piyasaya hakimiyeti söz konusudur. Panik hali ile satışlar hızlanabilir.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Doji Akşam Yıldızı Ayı formasyonu teyit seviyesi, üçüncü barın kapanış fiyatıdır. Formasyonun teyidi için, fiyatların bu seviyeyi yukarı yönde kırması gerekir..

Bu makale ilginizi çekebilir:   VORTEX İndikatörü Nedir? Nasıl Kullanılır?

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Zarar kes seviyesi son iki günün en yüksek fiyatından, yani doji veya siyah mum çubuktan hangisi daha yüksek ise o olarak belirlenir. Eğer fiyatlar aşağı gitmek yerine zarar kes seviyesini aşarak yükseliyorsa pozisyonunuzu kapamanız gerekir.

Formasyonun Güvenilirliği

Bir yorum

  1. Kripto Borsasında Hamsi

    merhabalar hocam 4s grafikte morning star gördük, diğer saat birimlerindede görmemiz şartmı, yoksa herhangi bir zaman diliminde görmemiz yeterli mi ?