Üç Yukarı Boşluk Ayı Formasyonu |2023

Üç Yukarı Boşluk Ayı Formasyonu

Bu formasyon dört gün süren bir ayı ya da düşüş formasyonuna verilen isimdir. Her bir mum çubuk bir gün önceki mum çubukla arasında boşluk bırakarak yükselir. Daha önce de bahsettiğimiz üzere boşluklu açılışlar yatırımcıların irrasyonel hareket etmesinden kaynaklanır. Üç yukarı boşluk oluşurken yatırımcılar alım çılgınlığı yaşıyordur. Formasyonun teyidi ile olaylar başlar.
Üç Yukarı Boşluk Ayı Formasyonu
Üç Yukarı Boşluk Ayı Formasyonu Grafiği

Tanınma Kriterleri Nelerdir?

1. İlk oluşan bar siyah veya beyaz olabilir.
2. İkinci oluşan mum çubuk da ilk günkü mum çubuktan yukarı kapanan siyah veya beyaz mum çubuk olabilir.
3. Son iki mum çubuk ise yükselişi teyit edecek şekilde beyaz renktedir. Beyaz çubuklar arasında da boşluklar bulunmalıdır.

Formasyonun Özel Şartları Nelerdir?

Üç Yukarı Boşluk Ayı formasyonunda ilk iki gün oluşan barların renkleri önemsiz olmakla beraber son iki bar kesinlikle BEYAZ olmalıdır. Ayrıca son üç mum çubuk arasında kesinlikle BOŞLUK bulunmalıdır.

Yatırımcı Psikolojisi

Piyasa üç defa art arda yukarı yönlü boşluk bırakır. Yatırımcılar alım çılgınlığı yaşamakta pozisyon kapanın elinde kalmaktadır. İnsanlar treni kaçırıyorum dürtüsü ile trene atlamaya çalışır ve alım yapar. Bu alımlar trene ilk binenler için kar realizasyonu için fırsat verir.

Yatırımcı psikolojisi için davranışsal finans makale serilerini okuyabilirsiniz. 

Formasyon Teyidi

Düşüş formasyonunun teyit seviyesi son oluşan beyaz gövdeli mum çubuğun orta noktasıdır. Formasyonun teyidi için, kapanış fiyatlarının bu seviyeyi aşağı yönde kırması gereklidir.

Stoploss (Zarar kesme) Noktası

Formasyonun Stoploss seviyesi ise son iki günün en yüksek fiyatından daha yüksek olanıdır. Sinyal teyidinden sonra aşağı hareketin başlanması beklenirken fiyatlar zig zag çizerek bile olsa yukarı gidiyorsa stoploss yapmak gereklidir.

Formasyonun Güvenilirliği

Bu makale ilginizi çekebilir:   Uzun Doji Mum Çubuğu