Solana SOL Coin Nedir? Nereden Alınır? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Solana (SOL) Coin Nedir?

Solana (SOL) Coin, izne ihtiyaç duymayan bir blockchain uygulayan, performans konusunda diğer coinlerden bir adım önde olan açık kaynaklı bir kripto para projesidir. Yüksek hız ve performans konusunda ciddi manada yol almıştır. Öyle ki yapılacak işlemlerin boyutu 176 Bayttan azsa, merkezi bir veri tabanında bulunan ortalama bir ağda yaklaşık olarak 710.000 tane işlemi yalnızca 1 saniyede gerçekleştirebilirsiniz. Solana (SOL) Coin projesinde kullanılan merkezi veri tabanı, Optimistic Concurrency Control (İyimser Eşzamanlılık Kontrolü) olarak da bilinen dağıtılmış sistem metodunu kullanmaktadır. Bu metodun kullanılması esnasında işlem hızından feragat etmeden yüksek bir mobilite sağlanmaktadır.

Zamanaşımına dayalı birçok algoritma ile Solana aracılığı ile elde edilen algoritmalar arasındaki en bariz fark; Zamanaşımına dayalı algoritmalar, Asenkron (Senkronize olmaksızın) olarak geleneksel olarak dağıtılmış bir algoritma üretirken Solana, her türlü işlemin aynı zaman diliminde senkronize olarak yapıldığı bir algoritma üretmektedir.

Solana Kripto Parada, SHA 256 hash chain kullanılmaktadır. Bunun kullanılması hesap defteri kontrolü ile fikir birliğinin kontrolünü kolaylaştırmaktadır. Aynı zamanda SHA 256 Hash zincirinin gecikme işlevi de bulunmaktadır. Yukarıda bahsettiğimiz Optimistic Concurrency Control (İyimser Eşzamanlılık Kontrolü) olarak da bilinen dağıtılmış sistem metodu SHA 256 ile beraber uygulanmakta ve Solana (SOL) bu sayede saniye bazında 710.000 işlem kapasitesine ulaşabilmektedir.

Solana (SOL) Tarihçesi

Solana, diğer merkezi olmayan finans projelerinin takip ettiği çekirdek amaca yönelik olarak blockchain teknolojisi temelli ve emsallerine oranla daha işlevsel bir açık kaynak kripto para projesidir. Resmi olarak İsviçre’nin Cenevre şehrinde bulunan Solana Vakfı tarafından 2020 Mart ayında projelendirilse de ilk fikir ve çalışmaların temeli 2017 yılına dayanmaktadır.
matadorbet
Sol kripto para, Decentralized Applications (Merkeziyetsiz uygulama) oluşturmak için ortaya atılmıştır. Amaçladığı husus ise Proof of Stake konsensüsüyle iç içe geçmiş bir Proof of History konsensüsüyle ölçeklenebilirliği iyileştirmeyi amaçlamaktadır. Diğer bir anlatımla Solana, merkezi olmayan finans oluşumunu daha fazla kitleye erişilebilir kılmak için çalışmalar yapmaktadır. Kripto para dünyasında yenilikçi adımlar atan Solana, hibrit bir konsensüs modeli nedeniyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Hibrit konsensüs modeli ile beraber hem küçük çaplı yatırımcıların hem de daha kurumsal yatırım firmalarının odak noktası haline gelmiştir.

Solana’nın yerel belirteci olarak işlev gören SOL, Solana kümesi içerisinde bulunan düğümlere upchain ( zincir üstü) bir program çalıştırma karşılığında iletilmektedir. Bütün bu iletim sistemi içerisinde bulunan kesirli SOL’lere ise lamport denilmektedir.

Solana’nın Kurucuları Kimdir?

 

Solana (SOL) Coin’in kurucuları arasında söyleyebileceğimiz en önemli kişi Anatoly Yakovenko’dur. Qualcomm bünyesinde kariyerine başlayan Anatoly, 2015 yılında Qualcomm içerisinde kıdemli personel mühendisi ünvanını elde etmiştir. Qualcomm’dan ayrıldıktan sonra Dropbox’ta yazılım mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır. 2017 yılında ise “Solana” projesi üzerinde çalışmalara başlamıştır. Kıdemli personel mühendisi olarak çalıştığı Qualcomm’dan çalışma arkadaşı Greg Fitzgerald ile beraber Solana Labs isimli projenin temellerini atmışlardır. Projenin temellerinin atılmasının hemen arkasından birkaç eski Qualcomm çalışanının da dahil olması ile beraber Solana protokolü ve SOL belirteci 2020 yılında halka açıklanmıştır.

Solana (SOL) Nasıl Satın Alınır?

Kripto para borsalarına aşina olmayan ve yatırım yapmak isteyen kişilerin sıkça sorduğu sorulardan bir tanesi de hangi coini nereden alabilecekleridir. Her ne kadar çoğu Coin kripto para borsalarının tümünde işleme açık olsa da bazı borsalarda her coini bulmak mümkün değildir. Örneğin Binance TR üzerinden çok sınırlı sayıda kripto para alıp satabilirsiniz. Solana SOL Coin nasıl alınır sorusunun cevabını sizler için derledik. Buna başta en çok bilinen ve dünyanın en büyük işlem hacine sahip kripto para borsası Binance olmak üzere;

  • Bithumb
  • Coinone
  • Bybit
  • KuCoin
  • io
  • Bittrex
  • OKEx

Borsalarından SOL satın almak ve satmak mümkündür.

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!