Sermaye Piyasaları - SPL Düzey 1 Lisansı Nedir?
Sermaye Piyasaları - SPL Düzey 1 Lisansı Nedir?

Sermaye Piyasaları – SPL Düzey 1 Lisansı Nedir? |2023

Sermaye Piyasası SPL Düzey 1 Lisansı Nedir?

Makalede sizlere sermaye piyasası lisansı, spl düzey 1 lisansı hakkında ön bilgi verildikten spl düzey 1 lisansı hakkında daha detaylı bilgi verilmektedir. SPL düzey 1 lisansı hakkında fikir sahibi olmak için lütfen makaleyi sonuna kadar okuyunuz

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından yapılan lisans sınavı yatırım yapılma yetkisi olması için zorunlu olarak alınması gereken lisans, SPK da çalışmak isteyen yönetici, personel, değerleme uzmanı gibi iş alanlarında yeterli olanları denemek için derecelendirilerek yapılan sınav sistemidir. SPK tarafından kağıt üstünde yapılan sınavlar artık internet üstünden yapılmaya başlanmıştır. Buna da e-SPL denmektedir. SPK tarafından verilen lisan belgesi derecesine ve alanına göre farklı olmaktadır.

Sınava girecek olan adaylar kendi gireceği alanlara çalışarak o alanlarda sınavdan sorumlu tutulmaktadırlar. Bu sınavlara tabi tutulan kişiler sınavda başarısız olurlarsa lisans almaya hak kazanamamaktalardır. SPK sınavı; sermaye piyasasında çalışanların yükselmesi için ya da mesleki yeterliliklerini ölçmek için yapılan sınav sistemidir. Son dönemlerde kamu ve özel bankalar çalışanlarının bu lisansı alabilmesi için teşvik uygulamak ve göstermektedir. SPL sınavları temelde SPL Düzey 1 Lisansı, Düzey Lisasın SPL2. Düzey SPL3.Düzey olmak üzere 3’e ayrılır. Fakat buna bağlı olarak da bazı özel alanlarda ve finansal bilgiyi ölçme amaçlı sınavlar bulunmaktadır. Bu sınav sisteminde 8 tane lisans türü bulunmaktadır:

 • Sermaye Piyasaları Faaliyetleri SPL Düzey 1
 • Sermaye Piyasaları Faaliyetleri Düzeyi 2
 • Sermaye Piyasası Faaliyetleri Düzeyi 3
 • Türev Araçları
 • Kurumsal Yönetim Derecelendirme
 • Konut Değerleme
 • Gayrimenkul Değerleme

Konut değerleme ve Sermaye piyasa faaliyetleri düzeyi 1 lisanslarının şartları ön lisans fakültesinden mezun olması gerekmektedir. Ayrıca lisans mezunları ve üst düzeydeki eğitim alan kişilerde bu sınava girme hakkına sahiptir. Diğer altı lisans programına katılma şartları ise bir lisans fakültesinden mezun olmak gerekmektedir.

SPL – Sermaye Piyasası  Lisans Sınavı

Sermaye piyasa alanında çalışmak isteyen kişilerin ön lisans ya da lisans mezunlarının girmesi gereken bir sınavdır. Sınava tabi olabilmek için bir kurumda çalışmış olmak şart değildir. SPL lisansı kişilerin kurum ve kuruluşlarda çalışma olanaklarını artırmaktadır.

Sermaye piyasası lisansı 3 gruba ayrılmaktadır, bunun içinde bazı özel sınavlar bulunmaktadır. SPK ve sınavlar kurulu tarafından yapılan ve hazırlanan soruları sınav yaparak adayları sınava tabi tutmaktadır. Adayların yaklaşık 45 dakikalık sınavdan geçerli not olarak 50 almaları yeterli bulunmaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Gölge Bankacılık Nedir? Türkiye'de Gölge Bankacılık

Girdiği konu dağılımına da bakılarak aritmetik not ortalamasının 60 olması gerekmektedir. SPK tarafından bu sınav yılda iki kere yapılarak bu sınavlarda kişilere yetki verilebilir ya da finans alanında yeterli işlem yapılabilir hale gelmiş olmasını denetlemektedir. E-SPL şeklinde yani internet üzerinden de her hafta bu sınav için kontenjana göre başvurular alınmaktadır ve sınava e-SPL ortamında da katılım sağlanabilmektedir. Lisans sınavının toplamında 19 tane ders bulunmaktadır ve bu derslerin her birinden 25 tane soru gelmektedir.

SPL Türleri

Sermaye Piyasası Lisansına sahip olabilmek için ön lisans ya da lisans fakültesinden mezun olmak gerekmektedir. Bankalar için temel olarak SPL1. Düzey lisansı aranırken, bankada yönetimde ya da finans kurumlarında üst veya yönetim kısımlarında çalışmak için ise 2. 3. düzey SPL kişilerde aranmaktadır. 2. Düzeydeki veya 3. Düzeydeki lisans sınavları için alt dalında bulunan lisans belgeleri gerekmese de o lisans konuları üst düzeydeki lisans sitemlerine dahil edilmektedir.

SPL Düzey 1 Lisans

Sermaye piyasasında en temel sınav halindedir.

4 tane konu başlığı vardır: Takas operasyon işlemleri, yatırım kuruluşları, dar kapsamda sermaye mevzuatı ve buna bağlı sermaye piyasası araçları bulunmaktadır.

İş alanları; Kredili işlem temsilcisi, Müşteri temsilcileri, Türev araçlar temsilcileri, Türev araçlar muhasebe ve operasyonları temsilcileri, Borsa da temsilci pozisyonunda çalışmak isteyen kişilerin alması gereken SPK lisans belgesidir.

Bu lisans belgesini alacak olanların bölümü fark etmeksizin ön lisans fakültesi mezunu olması gerekmektedir. Örneğin bir adalet mezunu veya ön lisans programı olan sosyal bilim dallarından mezun olması bakılmaksızın sınava aday olabilmektelerdir. SPL 2. Düzey lisans belgesi almak için, SPL Düzey 1 lisans belgesi almak zorunlu değildir. Aynı şekilde 3. Düzey lisans almak için de 2. Düzey lisans almak zorunlu değildir. Adayların sorumlu oldukları derslerden her birinden 50 not üzeri alması geçmesi için yeterli bulunmaktadır.

Bu sınav türü de yılda iki kez 45 dakikalık süre içinde yapılmaktadır. Bu sınavı kazanamama halinde lisans belgesine hak kazanılamamaktadır. Fakat SPL sınavı girişi için bir sınır tanımlanmamıştır kişiler kaybettikleri durumda tekrar tekrar bu sınava hak kazanabilmektelerdir. Aksi bir durum olmadıkça bu lisans sınavı programları her yıl Mayıs ve Kasım aylarında yapılmaktadır. Lisans sınavlarına yabancı adaylarda başvurup girebilir fakat sınav Türkçe yapılmaktadır.

SPL Ne İşe Yarar?

SPL lisansları kişiye lisans alanındaki işlem yetkisini sunmaktadır. Ayrıca o alanda mesleki donanıma sahip olduğunu ve yeterli seviyede olduğunun ispatıdır. Lisans belgeleri kişilerin kariyerlerini artıran sermaye piyasalarında iş olanaklarına katkıda bulunan ve artıran özelliğe sahiptir. Bazı pozisyonlarda iş olanağı olması için alınan bir belgedir. Bu belgenin çalışma kuruluşları şu şekildedir:

 • Yatırım da çalışmak için kuruluşlar; Bankalar ve aracı kurumlar,
 • Kolektif yatırım kuruluşları; Girişim sermayesi portföy yönetiminde, gayrimenkul portföy yönetiminde, sınırlı faaliyet portföy yönetiminde, portföy saklama da, portföy yönetiminde, serbest fonlarda gibi kuruluşlarda,
 • Gayrimenkul değerlemede, Halka açık kuruluşlarda, Kurumsal derecelendirme yönetiminde, Kredi derecelendirmede,
Bu makale ilginizi çekebilir:   Meme estetiği nedir? Meme ameliyatı fiyatlar |2023

Çalışmak için alan ve pozisyona uygun olduğunu gösteren bir tür belgedir. Bu belge sayesinde yukarıda saydığım iş alanlarına girilebilmektedir.

Yazar: Merve ÖZDEMİR

Kaynak

 • Youtube/SPL SPK lisanslama nedir? Nasıl alınır?
 • Youtube/ SPL Lisansları nelerdir? Ne işe yarar?
 • www.yatırımkredi.com
 • www.splkursu.com
 • www.spl.com