Borsada Roketsan Hisse Var mı? |2023

Roketsan

Borsada Roketsan var mı? Roketsan hisse senedi nasıl alınır? Roketsan nedir? Hangi Amaçla Kurulmuştur? Kimindir? tarzında soruların cevaplarını hep beraber öğreneceğiz. Öncelikle Roketsan Nedir? sorusu ile başlayalım.

Savunma Sanayii İcra Komitesi tarafından 14 Haziran 1988 tarihinde Ankara’da kurulmuştur. Savunma Sanayii İcra Komitesi, Cumhurbaşkanının başkanlığında, Milli Savunma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Genelkurmay Başkanından oluşmaktadır. Bu yüzden Roketsan karşımıza milli bir güç olarak çıkmaktadır. Aynı zamanda, Roketsan A.Ş. Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı’nın Bir Kuruluşudur. Roketsan; kelime anlamı olarak Roket Sanayii anlamını taşır. Roketsan Hisse konusuna girmeden önce şirketin ürün yelpazesini yakından tanıyalım.

Roketsan Hangi Ürünleri Üretir

Savunma, Korunma ve Teknolojik olarak geliştirilen pek çok ürünün üretilmesinde rol oynar.  Roketsan, tasarım ve teknoloji altyapısı geliştirme projelerini, ürün geliştirme projelerini, roket ve füze sistem tasarlamalarını, silah sistemlerinin ihtiyaçlarını ve destek personel yetiştirme işlemini üstlenir. Ürettiği ürünlerin ana kategorileri şu şekildedir.

 1. Kara Sistemleri
 2. Hava Savunma Sistemleri
 3. Deniz Sistemleri
 4. Hassas Güdümlü Füzeler
 5. Hassas Güdümlü Mühimmat
 6. Balistik Koruma Sistemleri
 7. Tapa Sistemleri
 8. Anahtar Teslim Tesisler ve Diğer Projeler
 9. Uzay Projeleri

9 kategoride kendini gösteren bu denli büyük kuruluşun borsada var olup olmadığı pek çok yatırımcı tarafından aranmaktadır. Konumuzun ilerleyen zamanlarında “roketsan hisse” var mı? yok mu cevaplarını ele alacağız.

Roketsan Hangi Amaçla Kurulmuştur?

Kara, Deniz ve Hava Savunma-Silah sistemlerinin çeşitli ürünlerini üreten roketsan, roket ve füze ihtiyaçlarının karşılanması, bilgili destek personeli yetiştirmek, dış güclere bağlı kalmamak ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin roket sanayii de lider konuma gelmesi ve %100 milli olmak amacıyla kurulmuştur.

Roketsan, Dünyanın En İyi 100 Savunma Sanayii Firması arasındaki gelişimi dikkat çekmektedir. Yıllara göre bu sıralamalar şu şekildedir

 • 2017 yılında 98. sırada
 • 2018 yılında 96. sırada
 • 2019 yılında 89. sırada

Her sene sıralamasını aşağıya taşıması bize gelişiminin sürdüğünü ve hedefinin daha ön sıralarda görünmek istediği çıkarımını vermektedir.

Roketsan Kimindir?

Roketsan hisse konusu hakkında yazmadan son olarak bilgi vereceğimiz bir diğer önemli hususta roketsan kimindir? Ortakları var mıdır? gibi sorulardır.

Roketsan bir anonim kuruluş olduğu için bir tek sahibi bulunmamaktadır. Bunun anlamı Roketsan’ın ortakları vardır.

Roketsan Ortaklık/Pay Oranları

 • Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı %55.30
 • Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu %15.20
 • Aselsan %14.90
 • Vakıfbank %9.90
 • Havelsan %4.50
 • Diğer %0.20
Bu makale ilginizi çekebilir:   Spk Nedir? Spk Uzmanı Ne İş Yapar |2023

borsada roketsan hisse

Resimde bulunan tabloda ki bilgilerden yola çıkarak asıl konumuza dönelim. “Roketsan hisse

Borsada Roketsan Hisse var mı?

Roketsan kimindir konusunda değindiğimiz gibi roketsan hissedarları bulunmaktadır. Roketsan, Borsa İstanbulda işlem görmemektedir. Roketsan borsada yoktur. Borsada olmadığı için borsa işlem kodu da bulunmamaktadır.

Roketsan hisse olarak borsada olmasada, roketsan hissedarlarından, Aselsan, Türkiye Vakıflar Bankası ve İşbir Elektrik Sanayi A.Ş.’leri borsada işlem görmektedirler. Aselsan borsada “ASELS” kodu ile işlem görürken, Türkiye Vakıflar Bankası “VAKBN” ve İşbir Elektrik Sanayi A.Ş. “ISBIR” işlem kodu ile borsada bulunmaktadırlar. Ortaklarının gelişmesi roketsanın gelişmesi olarak düşünüleceği için, ortaklıktaki şirketlerin incelenerek yatırım yapılması mantıklı olabilir. ytd ( Bknz. Yatırım Tavsiyesi Değildir “ytd ne demek” )

Roketsan Hisse Senedi Nasıl Alınır?

Roketsan hisse borsada yoktur. Bu yüzden roketsan hisse senedi alamazsınız. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz üzere ASELS, VAKBN ve ISBIR işlem kodlarına sahip hisselere sahip olabilirsiniz. ASELS hissesine ait borsa kategorimiz’den ASELS aracı kurum, hisse para giriş-çıkışı ve yabancı takas durumlarını ücretsiz inceleyebilirsiniz.

Bunun yanında kendinizi hisse alıp satmak konusunda denemek isterseniz aşağıya ücretsiz demo olarak üye olabileceğiniz bir yer bırakıyorum.

Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Sizlere roketsan hisse borsada var mı? konusunu detaylıca anlatmaya çalıştık umarım aklınızda sorular kalmamştır. Sormak istedikleriniz var ise bizlere yorumlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.