Borsada Gece Emir Verilir mi? İşlem Saatleri |2023

Borsada Gece Emir Verilir Mi?

Bazen ani bir haber ile bazı hisseleri almak isteyen veya kötü bir haber nedeniyle hisse satmak isteyenler borsada gece alım ya da satım emri vermeye ihtiyaç duyabilmektedir. Yazımızda Borsada Gece Emir Verilir mi?  sorusuna cevap arıyor. Hangi saat dilimlerinde aktif hangi saat dilimlerinde de pasif şekilde Borsada ne zamana kadar emir girişi yapabiliriz? Borsa İstanbul Gece Açık mı? Borsada Gece hisse alınır mı? tarzında soruların cevaplarını hep beraber inceleyelim.

Yazımızın girişinde sizlerle Borsa İstanbul’un resmi işlem saat dilimlerini paylaşalım.

Borsa İstanbul Hisse Pay Senedi işlem saatleri

09:40 – 09:55 Açılış Seansı İçin Emir Toplama İşlemi
09:55 – 10:00 Fiyat Belirleme ve Teorik Eşleşme İşlemi
10:00 – 13:00 Sürekli İşlem
13:00 – 13:55 Gün Ortası Tek Fiyat Seansı İçin Emir Toplama
13:55 – 14:00 Fiyat Belirleme ve Teorik Eşleşme İşlemi
14:00 – 18:00 Sürekli İşlem
18:01 – 18:05 Kapanış Seansı Başlangıcı
18:05 – 18:08 Fiyat Belirleme ve Teorik Eşleşme İşlemi
18:08 – 18:10 Kapanış Fiyatlı İşlemler

Borsa İstanbul Yarım İş Günlerinde Hisse Pay Senedi işlem saatleri

09:40 – 09:55 Açılış Seansı İçin Emir Toplama İşlemi
09:56 – 10:00 Fiyat Belirleme ve Teorik Eşleşme İşlemi
10:00 – 12:30 Sürekli İşlem
12:30 – 12:31 Kapanış Seansı Başlangıcı
12:31 – 12:35 Kapanış İçin Emir Toplama İşlemi
12:35 – 12:38 Fiyat Belirleme ve Teorik Eşleşme İşlemi
12:35 – 12:40 Kapanış Fiyatlı İşlemler

 

Yukarıda da gördüğünü üzere hisse alıp satma adına borsada gece aktif şekilde emir verilemez. Buna rağmen VIOP üzerinden saat 23:00’a kadar kendinizi hedge etmek adına pozisyon açabilirsiniz. Viop 2020 yılından itibaren akşam 19:00-23:00 saatleri arasında aktif işlem almaktadır.

 

Borsada akşam emir verebilirsiniz ya da borsada gece emir verebilirsiniz. Daha doğrusu borsanın kapalı olduğu herhangi bir saatte emir verebilirsiniz. Aracı kurumunuz, yatırım firmanız bu emirleri sizin adınıza açılış seansında borsaya iletir. Bu emirler sırası ile alınır. Eğer emrinizi piyasa fiyatı ile uygun şekilde verirseniz emriniz gerçekleşir. Aksi halde gerçekleşmez.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Hedge Nedir? Hedge Etmek Ne Demek? |2023

Borsa İstanbul 18:00’de kapanır. Sizin de akşam 18:15 ve sonrası verdiğiniz emirler ertesi gün açılış seansına kadar hesabınızda bekler. İptal etmezseniz sabah açılışta eşleşme saatinde eşleşir veya eşleşmez. Eşleşmesini istiyorsanız piyasa fiyatından alım veya satım emri yollayabilirsiniz. Bu sayede emiriniz tam olarak o anki fiyattan gerçekleşir.

Borsa İstanbul Gece Açık mı?

Borsa İstanbul diğer adıyla BIST yukarıda verdiğimiz saatler harici açık değildir. Hafta içi mesai günlerinde tabloda belirtilen saatler açıktır. İşlem günlerine tatiller ve özel günler dahil değildir. Borsa gece açık değildir. Şimdi asıl konumuz olan Borsada Gece Emir Verilir mi? sorusunu ele alabiliriz.

Borsada Gece Emir Verilir mi

Borsada Gece Emir Verilir mi? sorusunun cevabı Borsada gece emir verilmez şeklindedir. Tam iş gününde işlem saatleri tablosuna göre akşam en fazla saat 18:08’de gerçekleşmesini istediğiniz emiri verebilirsiniz. Biraz daha açacak olursak, gece borsaya emir girişi yapabilirsiniz ancak emir borsaya iletilmez verilen emirler borsaya saat 09:40’ta iletilir.

Yukarıda bahsedildiği üzere açılış seansına kadar gece borsaya verilen emirler sabah saat 09:40 kadar toplanır. Şimdi hep beraber isterseniz Açılış Seansı, Borsa Emir Toplama, Fiyatların Belirlenmesi ve Tek Fiyat Özelliklerini Öğrenelim.

Gece Emir Girişlerini Öğrenmek ve Ücretsiz 100 Bin TL ile borsada risk almadan işlem yapabileceğiniz Demo Hesap Açmak İçin Tıklayın

Açılış Seansı Özellikleri

  1. Açılış seansı işlemlerini de 2 aşama olarak ele alabiliriz.
  2. Birinci aşamada sadece emirler toplanır. Bu aşamaya yatırımcılar Emir Toplama aşaması demektedir.
  3. İkinci aşamada ise en çok arz ve talebin olduğu fiyat belirlenerek tek bir açılış fiyatı hesaplanır. Ardından ise emirler gerçekleştirilir. Son aşamada kısaca, açılış fiyatları belirlenir ve işlemler gerçekleştirilir.

Borsa Emir Toplama

Borsada Gecede emir verseniz bu emirler tahtaya yazılır. Bu aşamada verdiğiniz emirleri iptal edebilir fiyatlarını değiştirebilir, yani iyileştirme veya kötüleştirme yapabilirsiniz. Bu Aşamada Borsa İstanbul fiyat kademelerini yayınlamaz ve emirleri gerçekleştirmez.

Fiyatların Belirlenmesi

Bu aşamada gece verdiğiniz borsa emirleri artık iptal edilemez ve değiştirilemez. En çok işlem miktarının olduğu fiyat, Açılış fiyatı olarak kabul edilir.

Borsada Gece Emir verdikten sonra iptal ve gerçekleşme durumlarını gördünüz. Bu süre zarfında emriniz gerçekleşmez ise kapanış işlemi sonrası emir iptal edilir. Tekrar emir vermek durumunda kalabilirsiniz. Anlık kademe derinlik alırsanız aracı kurumunuzdan emirlerin hangi kademede gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini çok rahat anlayabilirsiniz.

Borsada Gece hisse alınır mı?

Borsada gece emir girişi yapılabileceğini ancak emir iletiminin seans açılışında olacağını belirtmiştik. Borsada gece hisse alımı da aynı şekilde benzetebiliriz. Bir hisseyi alabilmek için ilk önce belirli bir fiyattan emir girilmesi ve borsaya iletilmesi gerekir. Bu yüzden borsada gece hisse alınır mı? sorusuna cevabımız HAYIR olacaktır. Çünkü verilen emirler borsaya iletilmez.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Faiz Artarsa veya Azalırsa Ekonomi Nasıl Etkilenir? |2023

Borsada Gece Emir Verilir mi hisse alınır mı? Sorusundan sonra şimdi borsada hafta sonu emir verilir mi? hep beraber görelim.

Borsada Hafta Sonları Emir Verilir Mi?

Borsada hafta sonu emir verilir mi? sorusunun cevabı EVET hafta sonu emir girişi yapabilirsiniz. Yalnız emirler seans açılışında borsaya iletileceği için beklemede kalır. Bu bekleme süresince verdiğiniz emirleri iptal edebilirsiniz veya düzeltme yapabilirsiniz. Piyasa kapalıyken verdiğiniz emirleri aracı kurumunuzda ki ekranlarda bekliyor olarak görürsünüz. Bunun asıl sebebi borsa seanslarının kapalı olmasıdır. Yani merak etmenize gerek bulunmamaktadır.

Borsada fonlar ve viop gibi hisselerde de hafta sonları alım ve satım işlemleri gerçekleşmez. Sadece açılış seansına iletilmek üzere emir girişi yapabilirsiniz. Borsada hafta sonları hisse alınmaz.

Borsada Gece Emir Verilir mi? Borsada ne zamana kadar emir girişi yapabiliriz? Borsa İstanbul Gece Açık mı? Borsada Gece hisse alınır mı? gibi soruların cevaplarını açıkladık. Aklınıza takılan herhangi bir soruda bizlere yorumlar aracılığı ile ulaşabilirsiniz.