Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri? | 2021

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar

Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar, ihtiyaçlarını krediyle karşılayıp faize bulaşmak istemeyenlere hizmet sunan bankalar olarak tanımlanmakta. Katılım bankaları olarak da bilinen bu bankalar, kullandıkları usul ve esaslar gereği faizsiz bankacılık faaliyetinde bulunmaktadırlar.

Öncelikle faizsiz ihtiyaç kredisi nedir? sorusuyla içeriğimize giriş yapacağız. Daha sonra faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankaların şartları nelerdir? gibi soruları yanıtlamak kaydıyla içeriğimizi sonlandırmış olacağız. Siz de faizsiz ihtiyaç kredisi çekmek veya ihtiyaçlarınızı faize bulaşmadan karşılamak istiyorsanız özenle hazırlamış olduğumuz bu içeriği mutlaka okumalısınız.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Nedir?

Faizsiz ihtiyaç kredisi nedir? sorusunu doğru şekilde anlayabilmeniz için öncelikle katılım bankacılığı kavramını iyi derecede bilmeniz gerekmekte. Zira faizsiz ihtiyaç kredisi denince akla, çekilen kredi tutarının hiçbir fark olmadan geri ödenmesi gelebilir. Ne var ki günümüzde böyle bir hizmetin sunulması neredeyse imkânsız. Bankaların gelirleri kadar çok sayıda gideri de mevcut. Hâl böyle iken hiçbir fark almadan kredi sağlanması da mümkün olamıyor. Üstelik verilen kredilerin geri ödenmeme riski de cabası.

Katılım bankaları, belirlenen özel usuller çerçevesinde kredi hizmeti sunmaktadırlar. Yapılan işlemlerin paraya faiz uygulanmaması şeklinde hayata geçirilen bu sistem, dünyada birçok ülkede büyük rağbet görüyor. Gerçek alım ve satıma dayalı işlemlerde bu usullerin kusursuz şekilde uygulanması muhtemel. Katılım bankasınca peşin olarak alınan bir mal, üzerine eklenen kâr ile beraber müşteriye satılır ve bu şekilde faizsiz bankacılık ilkelerine uyulmuş olur. Birkaç istisna dışında müşteriye kredinin nakit ödenmemesi esastır. Yani banka, alacağı mal için karşı tarafa ödemeyi kendisi yapar ve malı ya da hizmeti satın alır. Daha sonra kârını ekler ve bu malı müşterisine satar.

Faizsiz ihtiyaç kredisi, genellikle proforma karşılığında kullandırılır. Yine birkaç istisnası olmak kaydıyla alacağınız malın ne olduğu banka tarafından bilinmelidir. Satın alınacak şey mal yani emtia olmanın yanı sıra bir hizmet de olabilir. Örneğin; okul ödemesi gibi. Önemli olan mal ya da hizmetten ziyade var olan bir şeyin satın alınmasıdır. Satıcı tarafından hazırlanan ön fatura yani proforma, işlemin gerçek bir alım satıma dayalı olduğunun göstergelerinden biridir. Satış sonrasında kesilen fatura da işlemin gerçekliğini kanıtlar niteliktedir. Bazı katılım bankaları ihtiyaç kredisi vermeden önce proforma şartı ararken kimi katılım bankalarının bu uygulamayı aştıklarını görüyoruz.

Faizsiz İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar Hangileri?

Faizsiz ihtiyaç kredisi nedir? sorusunu yanıtladıktan sonra faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri? sorusuyla devam ediyoruz. Faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar şöyle sıralanabilir; Kuveyt Türk, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım, Emlak Katılım, Türkiye Finans ve Albaraka Türk Katılım Bankası. Bu bankaların genel özelliği faizsiz usullerle çalışmaları ve katılım bankası olmalarıdır. Bir süre öncesine kadar finans kurumu olarak adlandırılan bu isimler, yeni düzenleme ile beraber banka adını almış ve yollarına katılım bankası adıyla devam etmişlerdir.

Kuveyt Türk İhtiyaç Kredisi

Kuveyt Türk ihtiyaç kredisi, katılım bankalarının sunduğu krediler arasında en çok tercih edilenlerden biridir. Katılım bankalarının ihtiyaç kredisi verirken farklı yöntemler kullandığı bilinmekte. Kuveyt Türk’ün bu hususta kullandığı yöntem ise ihtiyaçların banka tarafından basılan bir kartla karşılanması. Kuveyt Türk ihtiyaç kredisi kartı adı verilen bu kartla banka tarafından belirlenen işyerlerinden taksitli alışveriş yapabilirsiniz. 36 aya kadar vade seçenekleri sayesinde ihtiyaç kredisi çeker gibi nakit alımlarınızı karşılamanız mümkün.

Kuveyt Türk ihtiyaç kart başvurusu yapmak için Kuveyt Türk müşterisi olmanız şart değil. Eğer bu bankada hesabınız varsa ve internet bankacılığı kullanıcısıysanız online başvuru kanalları üzerinden de başvurunuzu bankaya iletebiliyorsunuz. Aksi takdirde bankaya giderek hesap açtırmalı ve sonrasında ihtiyaç kredisi kartı başvurusu yapmalısınız. Başvurunuz alındıktan sonra değerlendirme neticesinde olumlu veya olumsuz karşılanabilir. Olumlu karşılanan başvuruların neticesinde ihtiyaçlarınızı karşılayabilmeniz adına size bir kart tahsis edilir. Katılım bankacılığı için uygun olmayan alkol, vadeli altın ve döviz satışı, şans oyunları gibi harcamalar dışında kalan harcamalarınızı bu kart ile yapabilirsiniz.

İhtiyaç kart, 2 ay içerisinde kullanıma açık olan bir karttır. Örnek verecek olursak Ocak ayında aldığınız bir kartı Şubat sonuna kadar kullanabiliyorsunuz. Üstelik yapacağınız alışverişlerin işyeri tarafından taksitlendirilmesine de gerek olmuyor. Diyelim ki mobilya alımı için Kuveyt Türk ihtiyaç kredisi başvurusunda bulundunuz ve bu başvuru banka tarafından kabul gördü. Bu durumda size tahsis edilen kartı bir mobilya mağazasında tek çekim olacak şekilde kullanabilirsiniz. Başvuru esnasında kaç aya kadar taksit yaptıracağınızı belirlediğiniz için taksitlendirmenizi buna göre yapabilirsiniz. Kartınızı aldıktan sonra 2 ay içerisinde kullandıysanız toplamda 36 aya kadar taksit seçeneğinden yararlanmanız mümkün. Kullanımı 2.aydan itibaren yapmanız halinde geriye 34 ay vade hakkınız kalmış olacak.

Kuveyt Türk ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için düzenli bir gelirinizin olması ve bu gelirin belgelenebilir özelliklere sahip olması gerekiyor. Ayrıca kredi notu da ihtiyaç kredisi başvurusu için önemli bir kriter. Kredi puanınız düşükse başvurunuz banka tarafından kabul görmeyebilir. Bu durumda kredi puanınızı yükseltmenizin akabinde tekrar başvurabilirsiniz.

Türkiye Finans İhtiyaç Kredisi

Türkiye Finans ihtiyaç kredisi, Kuveyt Türk ile birlikte en çok tercih edilen faizsiz ihtiyaç kredisi uygulamalarından biridir. Türkiye Finans Katılım Bankası’nın son birkaç yıl içerisinde hizmete sunduğu bu sistem, diğer katılım bankalarına göre bir takım farklılıklara sahip. Türkiye Finans ihtiyaç kredisi ile faturalandıramayacağınız işlemler için de kredi kullanabiliyorsunuz. Bu sebeple kredinizin olumlu karşılanması halinde kredi tutarı adınıza açılan hesaba yatıyor ve bu krediyi dilediğiniz şekilde kullanabiliyorsunuz. Bu açıdan bakıldığında klasik ihtiyaç kredisi ile arasında pek bir fark olmadığı görülüyor.

Türkiye Finans ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak için bankanın müşterisi olmanız gerekmekte. Hesap açılışı esnasında mobil şube veya internet bankacılığı şifresi almanız da önemli. Böylece başvuru için şubede vakit kaybetmenize gerek yok. Elbette başvuru için şube kanallarından da yararlanabilirsiniz; fakat kredinin doğrudan hesaba yatıyor olması, internetten yapılacak başvuruların daha kolay olmasına olanak sunmakta.

Albaraka Türk İhtiyaç Kredisi

Albaraka Türk ihtiyaç kredisi, şu ana kadar saydığımız 2 bankaya göre daha zorlu süreçlere sahip. Ne var ki bankanın bu konudaki tutumu faizsiz ihtiyaç kredisi başvurusu yapmak isteyenlerin içini daha da rahatlatıyor. Az önceki başlıkta Türkiye Finans ihtiyaç kredisinden söz etmiş ve kredi tutarının direkt olarak hesaba yattığını belirtmiştik. Bankanın bunun için fatura talep etmemesi de insanların aklında bir takım soru işaretlerinin meydana gelmesine sebep olmakta.

Albaraka Türk ihtiyaç kredisi başvurusu için Albaraka mobil uygulamasını kullanabilir, bankanın internet sitesinden bireysel internet bankacılığına giriş yaparak da başvurabilirsiniz. Başvurunuz onaylansa dahi proforma fatura sunmak ve gerekli eksiklikleri tamamlamak için şubeye gitmeniz gerekiyor. İhtiyacınıza ait proforma ya da faturanın bankaya ibraz edilmesi şart.

Beyaz eşya alacağınızı ve bunun için faizsiz kredi başvurusu yapmak istediğinizi ele alalım. Eşyaları satın alacağınız mağaza ya da bayiden proforma talep etmeli ve bu proformayı kredi çekeceğiniz Albaraka Türk şubesine ibraz etmelisiniz. Kredinizin onaylanması halinde kredi tutarı doğrudan bayi ya da mağazanın banka hesabına aktarılacaktır. Yani paranın size ödenmesi söz konusu olmayacak. Parası ödenen eşyalarınızı bayiden veya mağazadan teslim almak ise size kalacak.

İhtiyaç kredisi için Albaraka Türk Katılım Bankası’nı tercih etmeniz halinde 36 aya kadar taksitlendirme seçeneğinden yararlanabiliyorsunuz. Banka, işlem sonrasında bayiden alınmak üzere fatura talebinde de bulunuyor. Bayi, satış sonrasında keseceği faturayı size ya da doğrudan bankaya ibraz edebilir. Faturanın bankaya iletilmesinin ardından kredi işlemleriniz tamamlanmış olacaktır.

Emlak Katılım İhtiyaç Kredisi

Emlak Katılım ihtiyaç kredisi, ihtiyaçlarınızı faize bulaşmadan karşılayabilmeniz adına özenle hazırlanmış finansman türlerinden biri. Diğer katılım bankalarına nazaran en yeni katılım bankası olması, uygun oranlarla işlem yapmanıza olanak sunuyor. Tek sıkıntı yeni bir banka olması sebebiyle şube ağının çok geniş olmaması. Bulunduğunuz ilde Emlak Katılım Bankası şubesi bulunuyorsa doğrudan şubeye giderek faizsiz ihtiyaç finansmanı başvurusunda bulunabilirsiniz.

Başvuru esnasında gelir belgenizin ve satın alacağınız mala/hizmete yönelik proforma ya da faturanın yanınızda olması önemli. Bu belgeleri fiziki olarak sunabileceğiniz gibi görsel olarak da dijital ortamda banka yetkilisine iletebilirsiniz. 36 aya kadar vade seçeneklerinden dilediğiniz vadeyi belirlemeniz yeterli. İşlemler sonucunda krediniz doğrudan satıcıya gönderilir ve bunun için sizden EFT ya da havale masrafı talep edilmez. Borcunuzu bankaya taksitler halinde ödeyebilir, böylece ihtiyaçlarınızı faizsiz şekilde karşılamış olursunuz.

Vakıf Katılım İhtiyaç Kredisi

Vakıf Katılım ihtiyaç kredisi, devlet katılım bankalarından biri olan Vakıf Katılım Bankası tarafından sunulan hizmetlerden biri. Yöntem olarak Albaraka Türk ve Emlak Katılım bankalarına benzer bir sürece sahip. Gelir belgesi ve proforma/fatura, yine başvuru esnasında istenen belgeler arasında yer almakta.

Vakıf Katılım ihtiyaç kredisi ile eğitimden tatile, beyaz eşya ve mobilya alımından ev yenileme masraflarına kadar birçok ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Başvurularınızı Vakıf Katılım internet ve mobil şubesinden ya da şubeye giderek gerçekleştirebilirsiniz. Diğer katılım bankalarıyla kıyaslandığında Vakıf Katılım Bankası’nın ihtiyaç finansmanı oranları açısından son derece uygun olduğunu görüyoruz. Bu da ihtiyaçlarınızı karşılarken daha az masrafa katlanmanız anlamına geliyor.

Ziraat Katılım İhtiyaç Kredisi

Son olarak Ziraat Katılım ihtiyaç kredisi ile faizsiz ihtiyaç kredisi içeriğimizi noktalayacağız. Ziraat Katılım müşterisiyseniz, internet bankacılığından ya da cep telefonu veya tabletten ulaşabileceğiniz mobil bankacılıktan başvuru yapmanız mümkün. Daha önce Ziraat Katılım hesabı açmadıysanız size en yakın Ziraat Katılım şubesine giderek ihtiyaç kredisi çekmek istediğinizi bildirebilirsiniz. İhtiyacınıza ait resmi bir belge ile başvurmanız halinde kredi notunuz ve geliriniz de uygunsa size özel bir limit tahsis edilecektir.

Ziraat Katılım Bankası da devlet katılım bankalarından biri olarak hizmet sunmakta ve birçok ilimizde şubesi bulunmakta. Tatil, seyahat, eğitim, ev yenileme, mobilya ve beyaz eşya gibi çeşitli harcamalarınızı 36 aya kadar taksit seçenekleriyle finanse edebileceğiniz ihtiyaç finansmanı sayesinde ödemelerinizi zorlanmadan gerçekleştirebilir, ihtiyaçlarınızı karşılamanın verdiği rahatlığı sonuna kadar yaşayabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler: faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar, faizsiz ihtiyaç kredisi nedir, Kuveyt Türk ihtiyaç kredisi, Türkiye Finans ihtiyaç kredisi, faizsiz ihtiyaç kredisi veren bankalar hangileri