İhtiyaç Kredisi Hakkında En Çok Sorulan 6 Soru

İhtiyaç Kredisi Hakkında En Çok Sorulan 6 Soru

 

Acil nakit ihtiyacının kısa zamanda çözülmesini sağlayan ihtiyaç kredisi, tüketicilerin en sık faydalandığı kredi ürünlerinden biridir. Biz de bu kredi hakkında en çok merak edilen soruları ve yanıtlarını sizler için derledik.

 

 

    1.İhtiyaç Kredisi Olarak En Fazla Ne Kadar Talep Edebilirim?

Çeşitli nedenlere bağlı olarak nakit ihtiyacınız olduğunda ihtiyaç kredisi talebinde bulunabilirsiniz. Bankalar tarafından sunulan ihtiyaç kredisi meblağ seçenekleri değişebiliyor. Ancak çoğunlukla en fazla 100.000 TL tutarında ihtiyaç kredisi çekebileceğinizi de eklemek gerekir.

Nitekim ihtiyaç kredisi 1.000 TL ila 100.000 TL arasında kullanılabiliyor. Önemli olan ne kadar nakit ihtiyacınızın olduğunu belirlemeniz ve bu ihtiyacı karşılayacak olan tutarı bankadan talep etmenizdir. Bununla birlikte, aylık geri ödeme taksitlerini de gözden geçirmeniz ve size uygun olan vade sayısını belirlemeniz de gelir – gider dengenizi korumanız adına büyük önem taşır.

    2.İhtiyaç Kredisinde Vade Seçenekleri Nelerdir?

Tüketici kredisi olarak da adlandırılan ihtiyaç kredisinde vade seçeneklerinin fazla olması, bu kredinin büyük ilgi görme nedenlerinden biridir. Bankadan çektiğiniz krediyi dilerseniz 36 ayda geri ödeyebilirsiniz. Vade sayısı uzadıkça aylık taksit tutarları da düşüyor. Bu nedenle, düşük gelire sahip olanlar genellikle 24 ay ya da 36 ay vade ile ihtiyaç kredisi kullanmayı tercih ediyor.

Vade seçeneklerinin 1 ay ile 36 ay arasında değiştiğini söyleyebiliriz. İnternet üzerinden online olarak kullanılabilen hesaplama araçları vasıtasıyla “vade kaç ay olduğunda aylık taksit tutarı kaç TL olur” gibi sorularınızın yanıtını öğrenebilirsiniz. Bu noktada Enpara.com’un sunduğu hesaplama aracını sizlere öneriyoruz.

    3.İhtiyaç Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Tüketiciler için ihtiyaç kredisi nasıl hesaplanır sorusu akılları karıştırabiliyor. Çünkü bankalar tarafından uygulanan faiz oranları, aylık taksitlere ve toplam geri ödeme tutarına da yansıtılıyor. Bazı bankalar dosya masrafı kesintisi de uyguladığından tüm bu hesaplamaların doğru şekilde yapılması zorlaşıyor.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Offshore Nedir? Offshore Banka Hesabı Açma| 2022

Ancak otomatik hesaplama araçlarını kullanarak net ve doğru sonuçlara ulaşılabilir. Enpara.com adresini ziyaret ederek ihtiyaç kredisi hesaplama aracına kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Tüketicilerin bu aracı kullanarak hesaplama yapması çok daha doğru olacaktır. Çünkü hesaplama yapılan basit bir hata kredi geri ödemelerinde sıkıntı yaşanmasına yol açabiliyor.

    4.Düşük Faizli İhtiyaç Kredisi Nereden Alınır?

Bankalar tarafından uygulanan faiz oranları tüketiciler için büyük önem taşır. İhtiyaç kredisinde de faiz oranları hem aylık taksitlerin hem de toplam geri ödeme tutarının belirlenmesinde önemli rol oynar. Hangi bankada düşük faizli ihtiyaç kredisi sunuluyor sorusunun yanıtı ise aslında çok basit! En uygun faiz oranları Enpara.com’da ve bu nedenle düşük faiz eşliğinde kredi kullanmak isteyenler öncelikle bu bankayı tercih ediyor. Bu arada Enpara.com dosya masrafı kesintisi de uygulamıyor. Masrafsız ihtiyaç kredisi hangi bankada sorusunun yanıtı da haliyle Enpara.com oluyor.

    5.Kredi Başvurum Neden Reddedildi?

Kredi başvurularının çeşitli kıstaslar doğrultusunda değerlendirmeye alındığını belirtmek gerekir. İhtiyaç kredisi kullanabilmek için öncelikle aşağıdaki koşullara uygun olmalısınız:

  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • Gelir durumunu belgeleyebilmek
  • Kredi notunun düşük olmaması
  • Bankaların kara listesinde olmamak

Kredi başvurunuz reddediliyorsa yüksek ihtimalle kredi notunuz düşük demektir. Bu noktada kredi notu nasıl yükseltilir sorusunun yanıtını öğrenmeli ve bu puanın yükselmesini sağlamalısınız. Kredi notunuz yükseldikten sonra ihtiyaç kredisi başvuru yapmanız durumunda başvurunuzun reddedilme olasılığı da ortadan kalkar.

Bu aşamada ihtiyaç kredisi için kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtını merak edebilirsiniz. Bu sorunun yanıtı da bankadan bankaya değişiklik gösteriyor. Fakat bir fikir vermesi açısından kredi notunun 1200 ve üzerinde olması gerektiğini söyleyebiliriz. Bankalar özellikle 900 ve altında kredi notuna sahip olan kişilerin kredi başvurularını onaylamıyor.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kredi Yapılandırma Nedir? Banka Borcu Yapılandırma |2023

    6.İnternetten İhtiyaç Kredisi Başvurusu Yapmak Güvenli mi?

Elbette internetten online olarak da ihtiyaç kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak bankanın kendi internet sitesi üzerinden başvuru yapmanız da büyük önem taşıyor. Bir başka sanal platform üzerinden başvuru yapmak risklidir. Dolayısıyla hangi bankadan ihtiyaç kredisi talebinde bulunacaksanız o bankanın internet sitesine tıklamalı ve ilgili sayfadan başvuru işleminizi gerçekleştirmelisiniz. Başvurunuzun onaylanması durumunda gelir belgesi ya da T.C. kimlik belgesi fotokopisi gibi bazı belgeleri banka şubesine ulaştırmanız da gerekecek. Bu konuda daha detaylı bilgiye bankaların internet siteleri üzerinden erişebilirsiniz.