Findeks Kredi Notu Nedir
Findeks Kredi Notu Nedir

Findeks Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Yükseltme |2023

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir, genelde bireysel kişilerin gelecek 12 aylık dönemini baz alarak, üstüne olan borçları ödeyebilme olasılıklarını hesaplayıp, bu sonucu bir puana çeviren not sistemdir. Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin, geçmişten günümüze kadar bankalarla olan kişisel çalışma davranışlarını ortaya koyup risk derecelendirme yapmaktadır. Bu derecelendirme yöntemiyle beraber kişinin kredi notu belirlenir. Bireysel Kredi, Kredi Kartı, Kredili Mevduat gibi finansal faaliyetlere borç ödeme disiplini kredi notunu etkilemektedir. Finansal kurumlar kredi notunu önceleyerek kişilerle faaliyetlerine yön verirler.

Kredi çekerken kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Kredi notunuz düşükse veya yükseltmek istiyorsanız sizin için özel araştırdığımız Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Makalemizi Mutlaka Okuyun.

Yazımızın bundan sonraki kısmında sizlere findeks kredi notunun nasıl hesaplandığı konusunda bilgi vereceğiz. Sistemin nasıl işlediğini anlamanız, kredi skorunuzu yüksek tutabilmeniz için önemlidir. Makalenin devamında ise kredi notuna etki eden unsurlar hakkında ipucu vermeye devam edeceğiz.

Findeks kredi notu bir puanlama sistemi üzerinden değerlendirilir. Puan skalası 0 ile 1900 arasında bir değer alır. 0 puan en fazla riski nitelerken, 1900 puan ise en az risk olduğunu ifade etmektedir. Findex kredi notunun yükselmesi, kredi talebinin olumlu sonuçlanmasına yüksek bir ihtimali oluşturmaktadır.

Findeks kredi notunun nelerden oluşur?;

 • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (%35): Bireysel kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi veya kredi kartının asgari ödemesini zamanında ödemek kredi notunu yükselten bir kriterdir.
 • Mevcut hesap ve borç durumu (%35): Daha önceden iyi veya kötü kapatılmış krediler, teminatlı veya teminatsız borçların bakiye ve limitleri dikkate alınarak hesaplamaya eklenir.
 • Yeni kredili ürün açılışları (%11): Henüz ödeme davranışı olmamasının yanı sıra yakın tarihlerde alınan krediler risk oranını arttırmaktadır.
 • Kredi kullanım yoğunluğu (%10): Kredi kullanan ve düzenli ödeme disiplinine sahip bir kişinin Findex kredi notu, hiç kredi kullanmayan veya kullanım oranı az olan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.
 • Diğer unsurlar (%9)
Bu makale ilginizi çekebilir:   Tekne Kredisi Veren Bankalar |2023

Findeks, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından kurulmuş olan web üzerinden finansal hizmet sağlayan bir platformdur. Amacı reel sektör ve bireysel müşteriler için hizmet oluşturmaktadır. Sizin için Findeks’e dair merak edilen her soruya cevap aradık ve derleyip yazımızda yer verdik.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi kayıt bürosu veya bankalar aracı olarak kredi notu öğrenmeye yardımcı olabilirler. Web Sayfası belirlenen cüzi bir ücret karşılığında siteye üye olunduktan sonra kredi notu öğrenilebilir.

Günümüzde internet bankacılığı birçok yarar sağlamaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden belli ücret karşılığında kredi notu öğrenilebilir.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

“Nasıl olsa ufak meblağ” veya “Birkaç güne öderim” gibi cümleler kredi notunu düşürmeye yeterlidir. Ancak yüksek tutmak için yapılması gerekenler çok basittir. Kredi ya da kredi kartı için düzenli ödeme disiplini edinmek kredi notunu yükseltmeye yarar sağlar. Bankalara olan -eğer varsa- borçların kapatılması da Findeks kredi notunu yükselten davranışlardandır.

Findeks Kredi Notu Yüksek Olmasının Faydaları

Findeks Kredi Notu yüksek ise bankalar üzerinden çok daha kolay krediye erişebileceğin gibi bankalardan daha uygun faiz oranlarıyla da kredi kullanabilirsiniz. Ödemelerin ve borçların düzenli ödendiği anlamına geldiği için genellikle yüksek puana sahip kişiler çok rahat kredi kullanabilirler.

Findeks Kredi Notu Aralıkları Nelerdir

Aşağıdaki tabloda belirttiğimiz gibi bazı kredi not aralıklarında kişiler notlarına göre kredi kullanımı sağlamaktadır. Tabloda görüldüğü üzere kredi notu bir kişinin ne kadar yüksek ise kredi kullanma olasılığı o kadar fazla olur.  Findex kredi notunuzu arttırmak ve kredi sicilinizi temizlemek için Kredi sicili nasıl temizlenir? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Kredi Notu Aralığı Risk Grubu Kredi Kullanma İhtimali
700-1099 Orta Risk Grubu Düşük İhtimal
1100-1499 Az Risk Grubu Gelire Bağlı
1500-1699 İyi Yüksek İhtimal
1700-1900 Çok İyi Çok Yüksek İhtimal

Resmi büyütmek için tıklayınız

Findeks Kredi Notu Risk Skalası
Findeks Kredi Notu Risk Skalası

İpuçları Nelerdir?

 • Kredi notunu etkileyen unsurlardan biri sürekli olarak kredi başvurusunda bulunmanız. Aynı bankanın benzeri kredi türlerine, aynı bankanın başka kredi türlerine veya başka bankaların farklı kredi türlerine sık şekilde başvurmanız yanlıştır.
 • Sürekli olarak kredilere başvuruda bulunmanız, kredi notunuzun sürekli olarak sorgulanmasına sebep olur. Sürekli bir sorgu ise sizin riskli olduğunuz imajı yaratarak kredi notuna negatif etki etmektedir.
 • Sürekli olarak kredinizi veya kredi kartı ödemenizi geciktirmeniz kredi notunuzu olumsuz etkiler.
 • Ayrıca kredi notunuz yüksek olsa da eğer kara listeden çıktığınız süre 5 yıldan daha az ise, bankalar size kredi vermemeye devam edebilir. Bu nedenle devlet yakın bir zamanda kara liste ile ilgili bir af ilan etmiş ise lütfen bankanıza dilekçe ile başvurunuz.
Bu makale ilginizi çekebilir:   Hangi Bankadan Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Alınabilir?| 2022

Findeks Hizmetleri Nelerdir?

Kredi ve kredi kartı konularında gerek bireysel gerekse ticari müşterilerine detaylı bilgiyi sağlamaktadır. Finansal konularda düzenleme için danışmanlık sağlamaktadır. Ayrıca güvenli biçimde işlem yapmak isteyenler için uygun ürünler mevcuttur.

Findeks hizmetleri bireysel ve ticari müşterilere hizmet sağladığı için birçok hizmet yelpazesine de sahiptir. Bu hizmet yelpazelerinden gerekli olanına ulaşmak için öncelikle hangi finansal işlem yapılacağı belirlenmelidir. Bu hizmeti almak isteyen kişilerin hizmet aldıktan sonra finansal konularda farkındalığının artacağı bilinmelidir.

Kredi notunu Akbank ile DirektMobil’den de öğrenebilirsiniz.

Findeks Kredi Notu

Sistemin en yaygın hizmeti kredi notu öğrenmektir. Kredi ve kredi kartı başvurularında büyük öneme sahiptir. Findeks Kredi Notu finans kuruluşları ve başvuru sahipleri arasında bankacılık işlemlerinin şekillenmesinde aracıdır. Kredi notu konusunda uzman danışman hizmeti sağlayan Findeks kredi notunu yükseltmek isteyenlere yardımcı olmaktadır.

Findeks Risk Raporu

Findeks’in risk raporu, Bu hizmetlerinden bir tanesidir. Son 5 yılı kapsayan raporda aktif biçimde kullanılmış ve kapatılmış olan kredilerin ödemelerini göstermektedir. Ödemelerin biçimi ve finans kuruluşlarının beklentileri birbiriyle örtüştüğünde rapor çıktısı talep eden kişinin lehine olmaktadır. Yani son 5 yıl içinde kullanılmış olan konut, taşıt ve ihtiyaç kredileri, kredi kartları ve kredili mevduat hesabının düzenli ödenme biçimini ele alıp Türkiye Bankalar Birliği’ne iletilir. Ardından KKB bu iletiyi rapora dönüştürür.

Findeks Not Danışmanı

Findeks Not Danışmanı hizmetinde kullanıcının kredi notunu etkileyen her türlü duruma nasıl müdahale edileceği yer almaktadır. Kontrol altında tutulmak istenen kredi notu üzerinde hizmet alıcısının nasıl bir yol izlemesi gerektiği de danışmanlar tarafından verilen hizmetlerden biridir.

Findeks Takipçi

Takipçi, internet dünyasında kişisel verilerin takibini yapma hizmetidir. Findeks Takipçi hizmetinden yararlanan kişilerin herhangi bir yerde rızası olmadan kimlik, iletişim ve finansal bilgilerinin paylaşılıp paylaşılmadığına bakılmaktadır. Sistem tarafından takibi yapılan bu konuda e-posta veya SMS yolu ile bilgilendirme yapılmaktadır.

Findeks İzleme

Findeks İzleme hizmetinde finans dünyasındaki bilgilerin kontrolü ve analizi yapılmaktadır. Ardından tek ekran üzerinde bu bilgilere erişim imkanı sağlanmaktadır. Bu da hizmetlerinin tek yönetim altında toplanmasını sağlamaktadır.

Findeks Uyarı Hizmetleri

Finansal değişimler konusunda Findeks kullanıcısına bilgi verilmesini sağlayan bir hizmet çeşididir. Önemli finansal değişimler konusunda bilgi dahilinde olsun ya da olmasın takip için gereklidir.

Çek Endeksi

Çek Endeksi hizmetinde tüm bankalardan alınmış olan çeklerin ödeme performansına göre bir hesaplama yapmaktadır. Gerek firmanın gerekse bir kişinin Çek Endeksi alınabilmektedir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar |2023

Çek Raporu

Çek Raporu, Findeks Raporu hizmetinden farklı bir hizmet türüdür. Kişi veya kurumun finans sektörü dışında kalan piyasaya yönelik bor ödeme alışkanlığını aktarmaktadır.

Teminat Mektubu Durumu Sorgulama

Firmalardan alınan teminat mektupları, bu pogram aracılığıyla kontrol edilmektedir. Geçerlilik ve güncellik durumları sorgulanan teminat mektupları hakkında bilgi edinilir. Online biçimde sorgu yapılabildiği gibi teminat mektubunu hazırlayan bankadan anlık bilgi alınabilmektedir.

Kare Kodlu Çek Raporu

Findeks Mobil uygulaması üzerinden verilen hizmet türüdür. Çek üstünde basılı olan kare kod uygulamaya okutulduğunda geçerlilik ve dolaşımda olma durumu kontrol edilmektedir. Otomatik biçimde yapılan raporlama hızlı ve tasarruflu hizmet yöntemlerinden biridir.

Çek Durumu Sorgulama

Online olacak şekilde çekin geçerlilik durumunun sorgulandığı hizmet biçimidir. Dolaşımda olup olmadığı da sorgulanabilen hizmet aracılığıyla çekin sahibi olan bankadan anlık bilgi alınmaktadır.

Kredi Notunu Neden Öğrenmeliyiz?

Kredi notunu öğrenmek finansal konuda oldukça yardımcı olmaktadır. Bankaların yaklaşımlarını daha önceden bilme ve ona göre finansal eyleme girme noktasında kredi notunu öğrenmek önemlidir. Kişinin ödeme performansını öğrenmesi ve izleyeceği finansal yolu belirlemesi de kredi notunu bilmekle ilgili durumlardan biridir.

Finansal geçmişini izlemek isteyen bir kişi için kolay değerlendirme ancak kredi notunu bilmekle olacaktır. Notun aksaması durumunda düzeltme yoluna gidilebilir ve bu da ancak kredi notunu bilmekle olacaktır. Ayrıca aylık ödeme bütçesinin belirlenmesi ve ileride doğabilecek kredi ihtiyaçlarını ön görmek açısından kredi notunu öğrenmek önem arz etmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kredi kartımın sürekli asgarisini ödüyorum. Kredi puanım düşer mi?

Kredi kartınızın sürekli olarak asgari ödemesini yapmanız, Kart ile ilgili kanun ve yönetmeliğe söre sıkıntı yaratabilir. Dolayısı ile bazı dönemler asgari ödemeden fazlasını yapmanız kredi notunuzu yükseltir.

 • Kredi kartımın asgarisini ödeyemedim. Kredi puanım ne olur?

Birkaç dönem boyunca kredi kartının asgari tutarından az öderseniz, kredi kartı harcamalarınız kısıtlanır. Sonra da bu durum kredi puanı veya findeks kredi notunuzu negatif etkilemeye de başlar.

fake taxi

office 2016