Findeks Kredi Notu Nedir
Findeks Kredi Notu Nedir

Findeks Kredi Notu Nedir? Findeks Notu Yükseltme | 2020

Findeks Kredi Notu Nedir?

Findeks Kredi Notu Nedir, genelde bireysel kişilerin gelecek 12 aylık dönemini baz alarak, üstüne olan borçları ödeyebilme olasılıklarını hesaplayıp, bu sonucu bir puana çeviren not sistemdir. Kredi Kayıt Bürosu, kişilerin, geçmişten günümüze kadar bankalarla olan kişisel çalışma davranışlarını ortaya koyup risk derecelendirme yapmaktadır. Bu derecelendirme yöntemiyle beraber kişinin kredi notu belirlenir. Bireysel Kredi, Kredi Kartı, Kredili Mevduat gibi finansal faaliyetlere borç ödeme disiplini kredi notunu etkilemektedir. Finansal kurumlar kredi notunu önceleyerek kişilerle faaliyetlerine yön verirler.

Yazımızın bundan sonraki kısmında sizlere findeks kredi notunun nasıl hesaplandığı konusunda bilgi vereceğiz. Sistemin nasıl işlediğini anlamanız, kredi skorunuzu yüksek tutabilmeniz için önemlidir. Makalenin devamında ise kredi notuna etki eden unsurlar hakkında ipucu vermeye devam edeceğiz.

Findeks kredi notu bir puanlama sistemi üzerinden değerlendirilir. Puan skalası 0 ile 1900 arasında bir değer alır. 0 puan en fazla riski nitelerken, 1900 puan ise en az risk olduğunu ifade etmektedir. Findex kredi notunun yükselmesi, kredi talebinin olumlu sonuçlanmasına yüksek bir ihtimali oluşturmaktadır.

Findeks kredi notunun bileşenleri;

 • Kredili ürün ödeme alışkanlıkları (%35): Bireysel kredi taksitlerinin zamanında ödenmesi veya kredi kartının asgari ödemesini zamanında ödemek kredi notunu yükselten bir kriterdir.
 • Mevcut hesap ve borç durumu (%35): Daha önceden iyi veya kötü kapatılmış krediler, teminatlı veya teminatsız borçların bakiye ve limitleri dikkate alınarak hesaplamaya eklenir.
 • Yeni kredili ürün açılışları (%11): Henüz ödeme davranışı olmamasının yanı sıra yakın tarihlerde alınan krediler risk oranını arttırmaktadır.
 • Kredi kullanım yoğunluğu (%10): Kredi kullanan ve düzenli ödeme disiplinine sahip bir kişinin Findex kredi notu, hiç kredi kullanmayan veya kullanım oranı az olan bir kişiye göre daha yüksek olabilir.
 • Diğer unsurlar (%9)

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi kayıt bürosu veya bankalar aracı olarak kredi notu öğrenmeye yardımcı olabilirler. Findeks’in web sayfası ( www.findeks.com) üzerinden belirlenen cüzi bir ücret karşılığında siteye üye olunduktan sonra kredi notu öğrenilebilir.

Günümüzde internet bankacılığı birçok yarar sağlamaktadır. İnternet bankacılığı üzerinden belli ücret karşılığında kredi notu öğrenilebilir.

Kredi Notunun Yüksek Olması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

“Nasıl olsa ufak meblağ” veya “Birkaç güne öderim” gibi cümleler kredi notunu düşürmeye yeterlidir. Ancak yüksek tutmak için yapılması gerekenler çok basittir. Kredi ya da kredi kartı için düzenli ödeme disiplini edinmek kredi notunu yükseltmeye yarar sağlar. Bankalara olan -eğer varsa- borçların kapatılması da Findeks kredi notunu yükselten davranışlardandır.

Findeks Kredi Notu Yüksek Olmasının Faydaları

Findeks Kredi Notu yüksek ise bankalar üzerinden çok daha kolay krediye erişebileceğin gibi bankalardan daha uygun faiz oranlarıyla da kredi kullanabilirsiniz. Ödemelerin ve borçların düzenli ödendiği anlamına geldiği için genellikle yüksek puana sahip kişiler çok rahat kredi kullanabilirler.

Findeks Kredi Notu Aralıkları Nelerdir

Aşağıdaki tabloda belirttiğimiz gibi bazı kredi not aralıklarında kişiler notlarına göre kredi kullanımı sağlamaktadır. Tabloda görüldüğü üzere kredi notu bir kişinin ne kadar yüksek ise kredi kullanma olasılığı o kadar fazla olur.  Findex kredi notunuzu arttırmak ve kredi sicilinizi temizlemek için Kredi sicili nasıl temizlenir? isimli makalemize göz atabilirsiniz.

Findeks Kredi Notu AralığıRisk GrubuKredi Kullanma İhtimali
700-1099Orta Risk GrubuDüşük İhtimal
1100-1499Az Risk GrubuGelire Bağlı
1500-1699İyiYüksek İhtimal
1700-1900Çok İyiÇok Yüksek İhtimal

İpuçları Nelerdir?

 • Kredi notunu etkileyen unsurlardan biri sürekli olarak kredi başvurusunda bulunmanız. Aynı bankanın benzeri kredi türlerine, aynı bankanın başka kredi türlerine veya başka bankaların farklı kredi türlerine sık şekilde başvurmanız yanlıştır.
 • Sürekli olarak kredilere başvuruda bulunmanız, kredi notunuzun sürekli olarak sorgulanmasına sebep olur. Sürekli bir sorgu ise sizin riskli olduğunuz imajı yaratarak kredi notuna negatif etki etmektedir.
 • Sürekli olarak kredinizi veya kredi kartı ödemenizi geciktirmeniz kredi notunuzu olumsuz etkiler.
 • Ayrıca kredi notunuz yüksek olsa da eğer kara listeden çıktığınız süre 5 yıldan daha az ise, bankalar size kredi vermemeye devam edebilir. Bu nedenle devlet yakın bir zamanda kara liste ile ilgili bir af ilan etmiş ise lütfen bankanıza dilekçe ile başvurunuz.

Sıkça Sorulan Sorular

 • Kredi kartımın sürekli asgarisini ödüyorum. Kredi puanım düşer mi?

Kredi kartınızın sürekli olarak asgari ödemesini yapmanız, kredi kartı ile ilgili kanun ve yönetmeliğe söre sıkıntı yaratabilir. Dolayısı ile bazı dönemler asgari ödemeden fazlasını yapmanız kredi notunuzu yükseltir.

 • Kredi kartımın asgarisini ödeyemedim. Kredi puanım ne olur?

Birkaç dönem boyunca kredi kartının asgari tutarından az öderseniz, kredi kartı harcamalarınız kısıtlanır. Sonra da bu durum kredi puanı veya findeks kredi notunuzu negatif etkilemeye de başlar.

Hakkında: yatirimkredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir