Kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi Sicili Düzeltme |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir?

Bu yazımızda kredi sicili nedir? Kredi sicili nasıl temizlenir? Kredi sicili neden önemlidir gibi sorulara yanıt arayacağız. Sicil konusu kişinin kredi almasını doğrudan etkilediği için önemli bir olaydır. Kişilerin banka işlemleri ile ilgili sicili, kişinin finansal durumunu doğrudan etkileyen bir durumdur. Kişinin adli sicili nasıl ki onun devlet ve özel sektörde işe girmesini etkileyen bir unsur ise bu sicil de kişinin bankalar nezninde muteber, güvenilir biri olup olmadığını ortaya koyan bir geçmiş olarak düşünülmelidir.

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili, kişilerin geçmiş ödeme disiplininin tamamını içerdiğinden silinmesi olanaksız olan bir veri tabanıdır. Kredi geçmiş kayıtlarınızın bozulması kredi notunu düşüren bir unsurdur ve bu yüzden adlandırırken birbirlerinin yerine de kullanılmaktadır. Aynı zamanda Kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz; Kredi geçmişiniz, bankalarla yaşadığınız tüm finansal ve hukuki ilişkileri içeren bir rapordur.

Mali durum, kredi notunu değiştirmektedir. Ödenmeyen kredi borçları kredi notunu düşürmeye devam etmektedir. Kredi ya da kredi kartı borçlarının 90 gün boyunca ödenmemesi kredi sicilini bozacaktır böylelikle kredi notu da düşecektir.

Banka Sicili Nasıl Silinir?

Bankadan alınan borç 90 gün boyunca ödenmediği takdirde yasal takip sürecine girilir. Bu da kara listede olma anlamına gelir ve bunun geri dönüşü yoktur. Kredi Kayıt Bürosu’nun tutmuş olduğu sicil kaydının silinmesi için; öncelikle mevcut borç ödenmeli ardından 5 yıl geçmesi gereklidir. 5 yıllık süre içerisindeki kredi ve kredi kartı başvuruları bozulan sicilden dolayı kabul almayacaktır.

5 yıl geçtikten sonra sicilin temizlenmesinin ardından kredi veya kredi kartı başvurularında olumlu sonuç alabilmek için kredi notunun yükseltilmesi gereklidir. Kredi notunu yükseltmek için düzenli borç ödeme disiplini kazanılmalıdır.

Kredi Sicili Temizleme Nasıl Yapılır?

Bankaların sunmuş olduğu hizmetlerden faydalanmak kredi sicilini temizlemek için iyi birer aracıdır. Bu hizmetler; borç yapılandırma ve kredi borcu transferi işlemleridir. Bu hizmetler, kredi sicilinin temiz tutulması adına mevcut borçlardan kurtarmaktadır. Borcuna sadık bir müşteri ve geciktirilmeyen borçlar banka nezdinde kredi puanınızın artmasını sağlayacaktır.

Kredi Başvurularının Kredi Sonucuna Etkisi Nedir?

Kredi başvuru sıklığı veya kredi sicil raporu temininin sıklığı direkt olarak kredi siciline etki eden bir durum değildir. Ancak temin edilen her kredi geçmiş raporu, diğer tüm bankaların da bilgisi dahilinde olur. Yani sık sık kısa süre içerisinde kredi başvurusu yapılıp bu başvurulardan olumlu sonuç alınmadığının algısını oluşturabilir. Oluşan algı, kredi onay aşamasında zorluk çıkaran bir unsur olmaktadır. Sürekli Kredi başvurusu ve alınan ret cevaplar kredi sicil notunu olumsuz bir şekilde etkiler. Bu olumsuz etkilenme 30 gün sonunda silinir. Yani bir kredi başvurusu sonucu ret aldıysanız yeni krediye başvurmadan önce beklemeniz kredi çıkma ve onay alma adına pozitif bir etki sağlar.

Siciliniz Nasıl Hesaplanır?

Bazı sebepler, borçlar veya nakit akışı Kredi Sicilini olumlu veya olumsuz şekilde etkiler. Bu etmenlerin belli başlı olanları ve yüzdelik oranları bu şekildedir.

  • Kredi ve Kredi Kartı Ödeme Düzeni %35
  • Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçları %35
  • Yeni Alınan Kredi %11
  • Kredi Kullanma Sıklığı %10
  • Diğer Etmenler %9

Kredi Sicili ve Kredi Notu Arasındaki Fark

Banka sicili, bankalarla yaşadığınız tüm finansal ve hukuki ilişkileri içeren bir rapordur. Yani kredi geçmiş raporunuzda sizin bankalarla olan tüm kredi geçmişiniz, hali hazırda olan kredileriniz, kredi limitleriniz, kredili mevduat hesabı limitiniz, kredi kartlarınızın limitleri ve Olan kredi borçlarınız yer alır. Bunlara ek olarak kredi limitlerinizi ne kadar kullandığınız, kredi kartlarınızı ve kredi borçlarınızı hangi aralıklarla ödediniz, gecikmeye düştünüz mü, en fazla kaç ay gecikmeye düştünüz ve şu an ne kadar borçlusunuz gibi çok sayıda bilgi yer alır. Kredi Notu, kredi geçmişiniz içinde yer alan bir etmendir.

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!