Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelir Mi? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kredi Borcu Ödenmezse!

Kredi borcu ödenmezse eve, maaşa ve servete haciz gelme ihtimali birçok insanı tedirgin eden bir konudur. Bu konuda kafada yer alan bazı sorulara cevap vermeye çalışacağız. Kredi çekmek, kimileri için hayat kurtarıcı bir işlem, kimileri içinse korkulan ve uzak durulması gereken bir banka hizmetidir. Bankalarda milyonlarca kişinin tercih ettiği ve ilgi duyduğu kredilerin başında ise konut kredileri geliyor.

Konut kredisi, bir ev sahibi olmak isteyen kişilerin hemen hemen tamamı tarafından ilgi görüyor. Toplu para ihtiyacından dolayı ilgi gören konut kredilerine başvurmak günümüzde oldukça kolay. Eğer sigortalı olarak bir süre iş yerinde çalışıyorsanız ve bankalar ile geçmiş dönemlerde bir sorun yaşamadıysanız rahatlıkla kredi başvurusu yaparak satın almak istediğiniz eve kavuşabilirsiniz. Peki, kredi çekildikten sonra kredi borcunun ödenmemesi durumunda neler meydana gelir? Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi? Maaş Hesabıma Bloke Konulur mu? Üzerime Kayıtlı bir varlık yok ise bunu nasıl tahsil ederler gibi soruları cevapladık.

Kredi Borcu Ödenmezse Eve Haciz Gelmesi!

Ev sahibi olmak için kullanacağınız banka kredilerinde işlem yapılır iken ev üzerine ipotek konulmaktadır. Bu ipotek kredinin son taksitini ödeyene kadar kalmaktadır. Eğer düzenli olarak ev kredisi ödemelerini gerçekleştirmezseniz ev üzerinde yer almakta olan ipotekten dolayı haciz gelecektir. Peki, kredi borcu ödenmemesi durumunda eve haciz gelme aşaması nedir?

Bankalar kredi taksitlerinizi ödemeniz için sizlere belirli bir süre tanımaktadır. Son ödeme tarihinden sonra 3 gün içerisinde kredi borcunuzu ödemeniz durumunda herhangi bir işlem yapılmamaktadır. Ancak borcunuzu çeşitli nedenlerden dolayı 3 ay boyunca düzensiz bir şekilde ödemez veya hiç ödeyemezseniz yasal takip işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Kredi borcunun ödenmemesi ve yasal takip işleminin başlaması ile birlikte bankalar anlaşmalı olduğu avukatlar aracılığı ile dosyaları işleme koymaktadır. Öncelikle bu avukatlar sizlere ulaşacak ve ödeme kolaylığı, imkanı sunacak ve anlaşma yoluna gidecektir. Ancak yine ödeme yapmazsanız son olarak evde haciz işlemi uygulanmaktadır. Tabi ki bu aşamalara gelene kadar, Eğer düzenli bir işte çalışmıyorsanız veya SGK’lı bir işte çalışmıyorsanız en kötü senaryo olarak eve haciz işlemi başlatılır. Günümüzde kredi çekenlerin çoğu SGK’lı bir işte çalıştığından dolayı ilk olarak Maaş hesabınıza yaptırım yapılır. Genelde, Avukat veya banka yetkilileri kredi borcu olan kişiyi korkutma amacıyla telefonda veya yüz yüze size kredi borcu ödenmezse eve haciz geleceğini söylemektedirler.

Kredi Borcundan Dolayı Eve Haciz Gelirse Hangi Eşyalar Alınır?

Avukatlar eşliğinde resmi kurumlar tarafından evinize gelecek olan keşif ekipleri icra işlemlerinde yaşamın devamlılığını sağlayacak olan eşyalar üzerinde işlem yapamamaktadır. Örneğin evinizde bir buz dolabı var ise buna haciz işlemi gerçekleştirilmez. Ancak iki boz dolabı olması durumunda birine haciz işlemi gerçekleştirilmektedir. Bundan dolayı haciz gelme durumu olması halinde evinizdeki eşyaları mümkünse azaltabilir ve haciz gelmesinden koruyabilirsiniz.

Yapılandırılmış Kredi Borcu Ödenmez İse Ne olur?

Yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse ile ilgili sorulara cevap vermeden önce kredi borcunuz konusunda kiminle pazarlık yaptığınız ve kredi yapılandırması yaptığınız sorusu önemlidir. Banka ile yapılan yapılandırma, varlık yönetim şirketleri ile ilgili yapılan yapılandırma ve icra/avukat vasıtası ile yapılan yapılandırmanın etkileri birbirinden farklı etkilere sebep olmaktadır.

Qnb Finansbank Borç yapılandırma kredisi alarak yapılandırılmış veya yapılandırılmamış borcunuz ile ilgili elinizi rahatlatabilirsiniz.

Kredi borcu ödenmezse maaş haczi gelir mi?

 

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim

Yorumlar kapalı.

Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!