Kredi Kartını Nakite Çevirme Tüyoları | 2023

Kredi Kartını Nakite Çevirme

Kredi kartını nakite çevirmek isteyen kişiler için rehber olacak yazımızı mutlaka okuyun. Kredi kartı, normal şartlar altında alışverişlerinizi hesap kesiminizden hesap kesiminize vadeli olarak yapabileceğiniz para benzeri bir araçtır. Kredi kartı ilk çıktığı günden bugüne kadar alışveriş ve tüketim alışkanlıklarımızı oldukça değiştirmiştir.

Kredi kartı, bankaların verdiği limitler dahilinde nakit çekim için de sıkça kullanılmaktadır. Özellikle kısa süreli nakit gereksinimleri karşılamak için kredi kartını nakite çevirme işlemi 2021 yılı tüyoları ile kullanışlı ama maliyetli yöntemlerden biridir. Gelin bu yöntemleri hep beraber inceleyelim.

Kredi Kartını Nakite Çevirme Yolları

Kredi kartınızın asgari ödemesi veya ödeme düzeni ile ilgili bir sıkıntınız yoksa kredi kartı nakit avans ve kredi kartı taksitli nakit avans ile kredi kartınızı nakite çevirebilirsiniz.

Eğer kredi kartınızın üç dönem üst üste sadece asgari ödemesini yaparsanız nakit avans kullanımınız kısıtlanır. Bu durumda diğer yöntemlere başvurmak durumunda kalabilirsiniz. Ödeme yapamayacağınız dönemlerde bile en azından asgari ücreti yatırmanız ilerleyen dönemlerde nakit ihtiyacınızı karşılamak için kredi kartınızın önünü açacaktır.

Kredi Kartı Nakit Avans Kullanma

Kredi kartının en sık kullanılan özelliklerden biri size tanımlanan limitler dahilinde kredi kartından nakit avans çekmek için kullanabilmenizdir. Nakit avans, hem çekim esnasında size hizmet bedeli olarak yansıtılır. Hem de nakit avans faizi ödemek durumunda kalırsınız. Kredi kartını düzenli ödeyen biri iseniz kredi kartı kullanılabilir limitiniz kadar nakit avans limitiniz bulunur.

Kredi kartından nakit avans çekerken ödeyeceğiniz faiz Merkez Bankasının politika faizine bağlı olarak artmakta ya da azalmaktadır. Merkez Bankası faiz düşürdükçe kredi kartı faizleri de düşürmektedir.

Taksitli Nakit Avans Kullanma

Kredi kartının taksitli alışveriş özelliğine benzer şekilde birçok banka kullanıcılarına taksitli nakit avans çekme imkanı sunmaktadır. Bu sayede kredi faizine benzer bir faiz oranı ile kredi kartınızdan taksitli nakit avans kullanabilirsiniz.

Bankaların birbirinden farklı taksitli nakit avans sunma imkanları bulunmaktadır. Aşağıda bazı bankalara özel sizler için araştırdığımız taksitli nakit avans çekme rehberi makalelerini okuyabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Mayıs İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019

Merkez Bankası politika faizi düştükçe kredi kartı nakit avans ve taksitli nakit avans çekmek oldukça mantıklıdır. Kredi kartınızdan 12 ay taksitli nakit avans çekip kullanmak diğer yöntemlere göre oldukça avantajlıdır.

Taksitli Nakit Avans faizi aylık 1.36 civarında olup bazı bankaların mevduat faizinden bile düşüktür. (Şubat-Mart 2023) Bugünlerde kredi kartını nakite çevirmenin en uygun yolu olarak taksitli nakit avans çekebilirsiniz kullanabilirsiniz.

Kredi çekerken kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Kredi notunuz düşükse veya yükseltmek istiyorsanız Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Makalemizi Okuyabilirsiniz.

Kuyumcudan Altın Alarak Kredi Kartını Nakite Çevirme

Günümüzde kredi kartını nakite çevirmede sıklıkla kullanılan yöntemlerden biri kuyumcudan çeyrek altın, yarım altın veya tam altın alarak kredi kartını nakite çevirmektir. Eğer kredi kartınızdan nakit avans kullanamıyorsanız sizin için uygun bir yöntem olabilir. Burada maliyetiniz işe şöyle hesaplanabilir:

Kuyumcular kredi kartı ile çeyrek altın almak istediğinizde çeyrek altını piyasa fiyatına satar ve fazladan 10 TL gibi bir ücret ister. 700 TL’ye alacağınız bir çeyrek altının size maliyeti 710 TL’ye yükselir. Aynı çeyrek altını başka bir kuyumcuya veya alım yaptığınız kuyumcuya 685-690 TL gibi bir rakama satabilirsiniz. Sonuç olarak kredi kartınızdan 710 TL çekilirken elinize 685 TL – 690 TL gibi bir rakam geçer. Bu da kredi kartını nakite çevirmenin size yüzde 4 ve yüzde 5 civarında bir maliyete mal olması demektir.

Gittigidiyor’u Kullanarak Kredi Kartını Nakite Çevirme

Gittigidiyor’da beyaz eşya, mobilya ve bazı elektronik eşya türlerinde sürekli olarak kampanya yapılmaktadır. Bu kampanyalarda yüzde 4 ve yüzde 5 indirim tanımlanır. Hatta bazı kredi kartlarına 500 TL üzeri ve 1000 TL üzerine puan da hediye edilmektedir.

Gittigidiyor’u nakit avans için veya taksitlendirme için kullanacaklara önemli bilgi: Gittigidiyor, Kazananlar kulubüne özel indirimlerin olduğu günler düzenliyor. Bu dönemlerde işlem yaparsanız yüzde 5 gibi bir komisyon ile kartınızı 12 takside kadar taksit yapabilirsiniz. Gittigidiyor hesaplarınızı aynı bilgisayarda /aynı anda açmayınız. Aynı hesabı iki cihazda açmayınız. Aksi takdirde hesaplarınız kapatılıyor.

Siz de eğer gittigidiyor’da kampanyalar dahilinde bir kredi kartına sahipseniz, tanıdığınız birinin hesabından ürün satışı yapıp ürünü kendi kredi kartınızla alarak kredi kartınızı nakite çevirebilirsiniz. Gittigidiyor normal şartlar altında ürün satış bedeli üzerinden yüzde 10 gibi bir kesinti yapmaktadır. Siz kampanya olan bir günde satın alma işlemi yaparsanız yüzde 5 daha az ödersiniz. Ayrıca size 50 ile 100 TL civarı bir para puan da tanımlanırsa 1000 TL üzerinde neredeyse komisyonsuz bir şekilde kredi kartınızı nakite çevirebilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Banka ve Kredi Kart Faiz Oranları 2019

Eğer yine Gittigidiyor’da kampanyalı kredi kartlarından birine sahipseniz 3-6-9 veya 12 ay taksit imkanından da faydalanabilirsiniz. Bu sayede nakit avans çekmek yerine kredi kartı kullanılabilir limitinizi 12 ay’a kadar çok düşük oranla taksitli nakit avansa çevirmiş olursunuz.

Gittigidiyor Satış Yap

Garanti Bankası BBVA Bonus ve diğer kredi kartlarına ait taksitli Nakit Avans Para Çekme rehberi makalemiz için tıklayınız

Sahibinden.com Kullanarak Kartı Nakite Çevirme

Gittigidiyor’a benzer şekilde sahibinden.com’da GET işlemi ile ürün satış işlemini kullanarak kredi kartınızı taksitli bir şekilde nakite çevirme imkanınız vardır. Sahibinden.com’da komisyon oranı gittigidiyor’dan daha yüksektir. Sahibinden.com ister tek çekim ister taksitli alışveriş için yüzde 9 gibi bir kesinti yapmaktadır. Puan vermemesi ve indirim olmaması maliyetinizi yükseltir.

Pos Cihazı Olan İş yerlerinde Nakite Çevirme

Birçok işletme kredi kartı ile ödeme yapmak istediğinizde burun kıvırabilmektedir. Bunun en büyük nedeni kredi kartı ile yapılan işlemlerin karşılığında gün sonunda fatura veya fiş kesme zorunluluğudur. Bu konuda aldığınız ürünün KDV veya ÖTV’si ne kadar düşükse firmalar kredi kartını kabul etmede o kadar istekli davranır.

Bazı ürünler ise KDV ve ÖTV’yi içinde barındırmaktadır.

  • Benzin, LPG ve Mazot gibi ürünlerde fiyatlara KDV dahildir.
  • Tekel ürünlerinde; sigara ve alkol ürünlerinde fiyatlara KDV dahildir.
  • Telekomünikasyon sektöründe; telefona TL yükleme veya hat alma işlemi sırasında fiyatlara KDV dahildir.

Bu ürünleri satan işletmeler fiş veya fatura kesme sıkıntısını daha az duyar. Siz de pos cihazına sahip bu işletme sahipleri ile konuşarak kredi kartınızı uygun komisyonlar ile nakite çevirebilirsiniz. Ayrıca tanıdığınız eş-dost bu tarz ürünleri tüketiyorsa onlar yerine ödeme yaparak kredi kartınızı komisyonsuz şekilde nakite çevirebilirsiniz.

  • Tekel Bayi
  • Telefon Bayileri, TL yükleyen firmalar
  • Petrol İstasyonları

Beğenebileceğinizi düşündüğümüz diğer makalemizi okuyarak telefon kredisi veren bankalara ulaşabilirsiniz. Bu sayede telefonu satarak nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Telefon kredisi veren bankalar