KMH - Kredili Mevduat Hesabı
KMH - Kredili Mevduat Hesabı

KMH Nedir? | Kredili Mevduat Hesabı Nedir? | 2019

KMH Nedir?

KMH açılımı Kredili mevduat hesabı anlamına gelen, banka hesabı üzerinde tanımlı bulunan hazır kredinizdir. KMH nedir sorusuna cevap verdikten sonra bazı bankaların bu hesaba başka isimler verdiğini de bilmek gerekmektedir. Açık kredi hesabı, avans hesabı olarak da tanımlanabilir.  Bankalar kampanyalarında kredili mevduat hesabı yerine ek hesap, esnek hesap, avans hesap, pratik hesap ve benzeri isimleri kullanmayı tercih etmektedir. Bankalar genellikle kendisinden maaş alan müşterilerine bu kampanyaları sağlamakta ve müşterilerini, kredi ile mevduat kullanmaya teşvik etmektedirler. Kredili mevduat hesabı nedir sorusuna birçok banka farklı ürün isimlendirmesi ile cevap vermektedir.

KMH’ın varlığı dahilinde hesapta para olmasa da müşterilerin para çekmenize izin verilmektedir. Kredili mevduat üzerinden para çekenlere kredi kartından nakit para çekenlerden daha düşük faiz oranı uygulanmaktadır. Bundan dolayı müşteriler KMH’ı daha çok tercih etmektedir.

Kredili mevduat, kısa dönemde faiz oranını yüksek tutmasından kaynaklı acil durum haricinde tercih edilmektedir. Bu hizmeti kullanan müşteriler kredi kartı, banka kartı veya nakit para kullanan kişilerle kıyaslandığında daha dezavantajlı olabilmektedir. Harcamalardan sonra düzenli ödeme yapılmazsa bankaların yaptırımları ağırlaşabilir. Bankaların kampanyalar dahilinde kullandıkları isim cazip görünebilir ancak müşterilerin yapmış olduğu harcamalarda günlük faizini işlemektedir.

KMH Limiti Nedir?

Kredili mevduat hesabı KMH ile ilgili limiti kredi siciliniz göz önünde bulundurularak bankanın inisiyatifi çerçevesinde belirlenmektedir. Bazen bankalar kredi çeken müşterilerine en az bir maaşları kadar kredi ile mevduat hesabı açmayı zorunlu tutabilmektedir. Hesap limitiniz genellikle maaş müşterisi iseniz maaşınızın maksimum üç katına kadar çıkabilmektedir.

KMH Faizi Nedir ve Nasıl Hesaplanır?

KMH faizi, aylık faiz olarak ilan edilmektedir. Aylık faiz bankaların inisiyatifi dahilinde belirlenmektedir. Fakat hesaptan çektiğiniz nakit tutarı günlük faiz üzerinden hesaplanmaktadır. Aylık faiz yüzde 2  ise ve ayın başında 1000 TL çektiğinizi varsayalım. Bu durumda ay sonunda hesabınıza 20 TL faiz yansıtılır. Eğer 15 gün sonra hesabınıza para yatırmışsanız sadece 15 günlük faiz yani yaklaşık yüzde 1 faiz 10 TL ödersiniz. Kısaca kullandığınız miktar ve kullandığınız süre kadar faiz ödersiniz. Bu değerlendirme genellikle müşterinin gelir durumu ve kredi notu üzerinden yapılmaktadır. KMH’ta üst limit genellikle aylık gelirin en fazla üç katı olacak biçimde sınırlandırılmıştır. Bu sınır hem bankaları hem de müşteriyi korumaktadır. Daha düşük limit belirlemek isteyen müşteriler bankaya müracaat ederek limiti değiştirebilir.

KMH faiz hesaplaması kredinin çekilme gününden ödeme gününe kadar olan günlerin hepsini kapsamaktadır. Bu günler içerisinde hafta sonu ve resmi tatiller de dahildir. Ancak KMH’ın bağlı olduğu hesaba para girişi olduğu zaman otomatik şekilde KMH’ı hesaptan düşmektedir. KMH’tan kredi çekildiğinde aynı gün yatırılsa dahi bir günlük faiz işlemektedir.

KYK Kartı KMH Limiti Ne kadar?

Bildiğiniz üzere üniversiteyi kazanan gençler Kredi yurtlar kurumuna başvurarak Burs veya Öğrenim Kredisi alabilmektedir. Bu burs ve krediler, Ziraat Bankası üzerinden ayın ilk haftasının sonunda öğrencilerin hesaplarına yatırılmaktadır. Ziraat Bankası KYK’lılara Öğrenci Kredili Mevduat hesabı da tanımlamaktadır.

KYK Kredili Mevduat Hesabı limiti ise öğrencilerin bir aylık bursları kadardır.

2019 Yılı İtibari ile

  • Lisans Öğrencisi KYK KMH Limiti: 500 TL
  • Yüksek Lisans Öğrencisi KYK KMH Limiti: 1000 TL
  • Doktora Öğrencisi KYK KMH Limiti: 1500 TL

KMH Kullanmak Mantıklı Mıdır?

Kredili mevduat hesabı bankanız tarafından tanımlandıysa veya bir bankadan kendinize kmh açtıysanız bu hesabı kullanırken de akıllı bir tüketici olarak dikkatli olmanız gerekmektedir.

  • Kısa süreli ve kredi çekmek için ufak nakit para ihtiyacınız olduğunda Kredili mevduat kullanmak mantıklıdır. Elinize nakit geçer geçmez hesabınıza yatırırsınız. Bu sayede hem işinizi görür hem de kredi masrafları ile uğraşmazsınız
  • 3 aydan kısa vadeli kredi çekmek veya kredi çekip kapama düşünceniz var ise yine bu hesabı kullanmanız mantıklıdır. Bu sayede kredi kapama masrafından kaçınmış olursunuz.
  • Eğer pos cihazınız varsa ve her gün hesabınıza para girişi oluyorsa bir kumbara hesabı gibi bu hesaptan para çekip kullanabilirsiniz. Siz her gün sonu yaptığınızda nakit paranız hesabınıza geçer
  • Kredili mevduat hesabınız tam anlamı ile krediniz değildir. Eksi bakiyeye düştüğünüz andan itibaren gün sonu kapanışı ile hesabınıza faiz işletilir. Bu faiz, kredi kartı hesap kesim tarihi gibi ayın belirli bir gününde borç olarak varsa artı hesabınızdan düşer. Kredili mevduat hesabınızda para yoksa da faiz borcu var olan hesabınızı daha da eksiye düşürür. Bu yüzden kredi gibi kullanmayınız!

Kredili Mevduat Hesabı Sigortası Nedir?

Kredi ile mevduat hesabı sigortası özel sektör ve KOBİ’ler için sunulan bir sigorta türüdür. İşsiz kalma veya beklenmedik farklı durum karşısında kredi mevduat hesabı ödemeleri aksamadan devam etmektedir. Böylelikle maaş veya işletme sahibi müşterinin olumsuzluklar karşısında korunmaktadır.

KMH Sigortası Teminatları Nelerdir?

Kredi ile mevduat için sigorta teminatı belirli durumlarda sağlanmaktadır. Bunlar;

  • Vefat Teminatı: Sigortalı olan kişi vefat ettiği zaman poliçe teminatı dahilinde KMH kapanır ve geriye kalan sigorta tazminat bedeli poliçe üzerinde belirtilmiş olan hak sahiplerine ödenmektedir.
  • Kaza Sonucu Maluliyet Teminatı: Sigortalı olan müşteri sigorta süresi içinde herhangi bir kaza geçirip kaza tarihinden başlayarak iki yıl daimi suretle malul kalırsa maluliyet cetveli üzerinde yer alan maluliyet tazminatı ödenmektedir.
  • İstem Dışı İşsizlik ve Gündelik Hastane Teminatı: Özel sektörde ve bordrolu çalışanların işsiz kalması durumunda KMH’ta bulunan borçları poliçede belirtildiği biçimde tek seferde bankaya ödenmektedir. Serbest meslekle uğraşan kişiler ise işsizlik teminatının yerine gündelik hastane teminatından yararlanmaktadır.

Bazı Bankaların Kredili Mevduat Hesapları

Bankalar müşterilerine hizmeti farklı isimler altında sunabilmektedir. Akbank Artı Para, DenizBank Kurtaran Hesap, Enpara.com Ek para, Garanti BBVA Avasn Hesap, İş Bankası ve QNB Finansbank Ek Hesap, Yapı Kredi Bankası Esnek Hesaptır. Şekerbank, TEB Bankası, Vakıfbank, Halkbank, HSBC Bankası ve Fibabank için ise Kredili Mevduat Hesabı adı altında sunmaktadır.

TEB KMH Nasıl Açılır?

TEB kredili mevduat hesabı açabilmek için gerekli olan belgeler;

• Nüfus cüzdanı veya ehliyet fotokopisi,

• Gelir belgesidir. Ücretli çalışan kişiler için maaş bordrosu veya antetli kağıda imzalı şirket yazısı (Şirket yazısı alınıyor ise firmanın imza sirküleri beyanı) gerekmektedir. Serbest meslek sahipleri için son 3 yıllık Bilanço, Vergi Levhası ve Ticaret Sicil Gazetesi gerekmektedir.

TEB kredili mevduat hesabı azami oranı %2,15, ekstre masrafında azamı oran ise 2,16 TL’dir.

İş Bankası KMH Nasıl Açılır?

İş Bankası KMH yerine “Ek Hesap” adını kullanmaktadır. Ek hesap açmak için gerekli olanlar;

• İşCep’ten, internet şubesi veya bankamatikten açılabilecek ek hesap limiti 10.000 TL ile sınırlıdır.

• 7/24 ek hesap başvurusu şubeye gitmeden açılabilmektedir. Dileyen müşteriler şubeden de yapabilmektedir.

• Ek hesap onaylandığı takdirde anında kullanıma açılmaktadır.

İş Bankası ek hesap azami oranı BSMV ve KKDF hariç %2,00’dir

HSBC Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

HSBC kredili mevduat hesabı açmak için gerekli belgeler arasında;

• Başvuru formu,

• Kimlik belgesi,

• Gelir belgesi,

• Serbest meslek/işletme sahiplerinden ticaret sicil gazetesi

• Başvuru formunda belirtilen ev adresine ait, son dönem elektrik, su, doğalgaz veya telefon/cep telefon faturasının aslı bulunmalıdır. Bu faturaların kişinin adına düzenlenmiş olması gerekmektedir.

HSBC’de kredili mevduat hesabı akdi faizi KKDF&BSMV dahil %2,88’dir.

Şekerbank Kredili Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

Şekerbank’ta kredili mevduat hesabı açmak için 0850 222 78 78 numaralı çağrı merkezi aranılarak yapılabilir veya en yakın şubeden başvuru yapılabilmektedir. Kredi ile mevduat kullanıldığında uygulanacak maksimum faiz oranı aylık % 2,00’dir.

Şekerbank müşterilerine ayrıca taksitli kredili mevduat hesabı hizmeti de sunmaktadır. 250 TL ile 30.000 TL arasında Kredili Mevduat hesabınız için Taksitlendirme yapabilirsiniz.

DenizBank Kredili Mevduat Hesabı Nedir?

DenizBank’ta Kredi ile mevduat hesabı “Kurtaran Hesap” olarak adlandırılmaktadır. DenizBank müşterileri 12 aya varan vade seçenekleri ile taksitli kullanım hakkına da sahiptir. DenizBank üzerinde herhangi bir hesabı olan müşteriler KURTARAN yazıp, boşluk bırakıp T.C. kimlik numarasını 3280’ e gönderdiğinde “kurtaran hesap” açabilmektedir. DenizBank’ın en yakın şubesinde nüfus cüzdanı ile birlikte yerleşim belgesi veya resmi faturayla başvuru yapılabilmektedir.

DenizBank’ta KKDF ve BSMV hariç “kurtaran hesap” faizi %2’dir.

Denizbank kredili mevduat faizini hesaplamak için linkteki hesaplama aracını kullanabilirsiniz.

VakıfBank Kredili ile Mevduat Hesabı Nasıl Açılır?

VakıfBank KMH sistemine “Ek Hesap” adını vermektedir. Başvuru kanalları internet bankacılığı, SMS, ATM ve yakın şubeden yapılabilmektedir.

SMS ile başvuru için EKH boşluk T.C. Kimlik No. boşluk talep edilen EKH Limitini 5724’e kısa mesaj gönderilmektedir. Ayrıca Vakıfbank Taksitli kredili mevduat hesabı hizmeti de sunmaktadır. Bankamatik kartınız ile yaptığınız 500 TL’ye kadar olan KMH işlemlerinde cep telefonunuza gelen mesaj ile beraber yaptığınız harcama veya çekimi 12 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Şubeden başvuru yapmak isteyenler için;

• Nüfus cüzdanı veya sürücü belgesinin aslı ve fotokopisi,

• Gelir belgeleri gerekmektedir.

Hakkında: Yatirim Kredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir