A101 Marketler Zinciri Kimindir? |2023

A101 Marketler Zinciri

Perakende sektöründe sayılı devler arasında yer almayı başarmış marketler zinciridir diyebiliriz A101 için.  Türkiye’nin her ilinde faaliyet göstermekle birlikte potansiyel gördüğü her ilçede de adından söz ettirmektedir.

a101 marketler zinciri

A101 Marketler Zinciri Kimindir

A101 marketler zinciri sahibi aslen Trabzonlu olan Turgut Aydın’dır. Aydın, aynı zamanda Memorial Hastanesi’nin de sahibidir. 1943 yılında Trabzon’un Maçka ilçesinde dünyaya gelen Turgut Aydın, hayatıyla tam bir başarı öyküsünü gözler önüne sermektedir. 15 yaşında köyünden kalkıp İstanbul’a çalışmaya giden küçük Turgut kendine bir tornacı atölyesinde iş bularak hayat mücadelesini oluşturmaya başladı.

1967 yılında kendine ait bir atölye kuran Turgut Aydın, havlu asacağı ve kapı kolu imalatı yaparak kendine ait pazarlama ağı kurmayı başardı. Evore ve Dekora adlı markaların Türkiye’de pazarlanması da kendisinin başarısına bağlı olarak gerçekleşmiştir. 1976 yılına geldiğinde ise DÖMEKS adındaki döşeme ve mefruşat şirketini kendisi haricinde 5 ortakla beraber kurdu. Fabrikayı genişleten Aydın, 1980’li yılların sonuna geldiğinde ise ortaklarından yavaş yavaş ayrılmaya başladı.

Turgut Aydın, 2008 yılına geldiğinde ise holding haline gelen şirketiyle firmalarını tek çatı altında buluşturmayı başardı. Muhtemelen oldukça yakından tanıdığınız firmalar da kendisine aittir.

Turgut Aydın’ın Sahip Olduğu Firmalar;

  • A101,
  • Aydın Örme San. Tic. A.Ş.,
  • Dömeks A.Ş.,
  • Memorial Sağlık Grubu,
  • Adapark,
  • English Home,
  • Pizza Lazza.

A101 Marketler Zinciri Hakkında Bilinmeyenler

A101 marketler zinciri Türkiye’nin en çok şubeye sahip olan perakende gıda mağazasıdır. Her yıl başarılı şekilde gelişen market, alt ve orta gelir sınıfındaki herkese hitap etmektedir. Müşteri memnuniyeti ve tercihlerini önemseyen satış politikası şirketin büyüyüp gelişmesinde oldukça etkili olmuştur.  Ülke enflasyonuna etkisi diğer market zincirleri kadar önemlidir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Hisse Bakiyesi Yetersiz ve Eksiye Düşme |2023

A101 marketinin asıl kurucusu Aziz Zapsu’dur. BİM’in hisselerini satan Zapsu, 2008 yılına gelindiğinde Yeni Mağazacılık adındaki yeni şirketiyle gıda satışına devam etmiştir. 2010 yılında ise yönetim ve işleyişin bozulması üzerine işleri devretmek isteyen Zapsu, Turgut Aydın ile anlaştı ve çoğunluk hakkı Aydın ailesinin oldu.

Turgut Aydın ve ailesi, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında FETÖ olayları ile gündeme geldi. Fakat evinden alınıp sorgulanan Aydın, suçsuz olduğu için serbest bırakıldı. Yeni Mağazacılık A.Ş. ve ortakları bir dönem FETÖ ile gündeme gelmesine rağmen suçsuzluğu ispatlanınca başarılı işlerine kaldığı yerden devam etmiştir.

A101’in hisselerinin çoğu Turgut Aydın’ın ailesine aittir. Fakat ailenin haricinde marketler zincirine ortaklar da bulunmaktadır. Aydın ailesinin hissesi %79,21 İrfan Hacıosmanoğlu’nun hisse oranı %10,08’dir, Sayın Grup hisse oranı %6,71 ve murat Sungurlu’nun hisse oranı ise %4’tür.

A101 marketlerinin sayısı 2010 yılında 375 idi ancak yıllar geçtikçe markete olan bağlılık da arttıkça bu sayı kat kat arttı. 2019 yılına gelindiğinde ise marketlerin sayısı 8500’e ulaşmıştır. Bir şirket için 10 yıllık sürede iyi bir başarı göstermiş olan firma herkesin tercihi olmaktadır. Günlük ihtiyaçlara uygun ürünlerin satışa sunulması da marketi çekici kılan bir başka detaydır. Bu sayede birçok kişiye de iş kapısı olmaktadır.

A101’de yaklaşık 1200 çeşit ürün satışa sunulmaktadır. Çeşitli ürünler arasında bilindik markaların yeri de oldukça geniştir. En az kar oranı genellikle bilindik markalardan gelmektedir. Bu durum yine de marketin yıllık cirosunu iyi seviyede tutmaktadır. 1200 kamyon sevkiyat ile günlük olarak boşalan marketlere ürün tedarik edilmektedir. Ülkenin farklı bölgelerinde bulunan depolar, mağazaya ürün tedarik etme noktasında yardımcı olmaktadır.

A101 marketler zinciri, 2010 yılında yıllık olarak 285 milyon TL ciro yaptı. 2019 yılında ise şirketin yıllık cirosu 20,1 milyar TL’ye ulaştı. Hedeflerini gerçekleştirebilen Aydın ailesi ve ortakları bu başarıların meyvesini her geçen gün almaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir:   İslami Finansal Hizmetler Kurulu Nedir?

A101 Adının Anlamı Nedir?

A101 kelimesinin sahipleri tarafından anlatıldığına göre hiçbir anlamı bulunmamaktadır. Şirket çalışanlarından biri isim koyma konusunda teklifte bulunmuş ve A101 adı kabul edilmiştir. Halk arasında dolanan söylentiler ise adın Kuran-ı Kerim’den geldiğine işaret etmektedir. Şöyle ki; Kuran-ı Kerim içerisinde yer alan “ticarette doğruluk ve dürüstlük” hakkındaki 101 ayet marketler zincirine ilham olmuştur. Fakat bu konu hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

Kısa kelimeli işletme isimleri uluslararası arenada da oldukça dikkat çekmektedir. Akılda kalıcı isim ve telaffuz bir mağazanın başarıya ulaşmasında bir etken olabilmektedir. Market içerisinde tercih edilen renk
ve dizayn türü de müşteri potansiyelinde etkisi olan unsurlar arasındadır. A101’in başarısında kolay, açık, ilgi çekici ve uygun fiyatlı olması önemli rol oynamıştır. Süper market karmaşıklığından uzak ve mahalle marketinden daha geniş ürün yelpazesi olması A101’in tercih edilmesini sağlamıştır.

Kaynak;

https://www.a101.com.tr/