Kredi Borcu Geç Ödeme

Kredi Borcu Geç Ödeme Durumunda Ne Olur?

Kredi Geç Ödeme Durumu

Tüketici kredilerinin, taksit tarihleri geciktirilen ödemelerde bankacılık prosedürleri uygulanır. Kredi borçları ve kredi kartı borçları, her ay belirlenen son ödeme tarihlerinde ödenmesi gereklidir. Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği kapsamında minimum 2 taksitin ödenmemesi halinde işlem uygulanır.

Kredi Borcu Geç Ödeme Opsiyonları

Geç ödeme kanun Maddesi

İlgili yönetmeliğin 18. Maddesinde belirtildiği üzere, birbirini takip eden iki taksitin ödenmemesi halinde yasal işlemler uygulanır. Borçluya sunulan 30 gün içinde, kredi taksitlerinin ödenmesi talep edilir. Ancak banka prosedürlerine göre borcun tamamının ödenmesi de talep edilebilir.

Toplam 90 gün süre içinde kredi taksitlerinin ödenmesi gereklidir. Takip eden 3. Taksit tarihinden sonra haciz işlemleri başlatılarak, borçludan kredi kalan miktarı tahsil edilir.

Kredi Borcu Geç Ödemelerinde Faiz Uygulaması

Kredi borçlarının geç ödenmesi durumunda yasal takip sürecinin uygulanması ile ödenmeyen taksitler için faiz uygulanır. Kredi faiz oranları maksimum %30 oranında aylık olarak uygulanır. Kullanılan kredi faiz oranına göre şayet %1 oranında faiz ile kredi uygulanmış ise gecikme faiz oranı %1,30 olarak tahsil edilir.

Kullanılan kredi türüne göre uygulanan faiz oranları, konut kredileri ve taşıt kredilerinde daha farklı faiz prosedürleri ile uygulanır. Kredi faizlerine mevzuatlar dahilinde bileşik faiz uygulanmaz. Temerrüt hali de dahil olmak üzere, faiz üzerine faiz uygulanmaz. Kredinin kalan tutarından, anapara üzerinden faiz uygulanır.

Ödenmeyen Kredi Borçlarında Anlaşma Yöntemi

Kredi taksitlerinin geç ödenmesi durumunda, bankalara inisiyatif sağlamak üzere kredi puanı devreye girer. Kredi sicil notları düşük olduğu zamanlarda yeni bir kredi kullanımı veya kredi borç transferleri oldukça zordur. Bankalar genellikle ikinci taksitin ödenmediği veya kullanıcı talebine göre ilk taksitin geciktiği durumlarda yeniden yapılandırma uygulayabiliyor.

Ancak ikinci kez yapılandırma taleplerinde genellikle kefil yöntemi ile yapılandırma olanağı sağlanıyor. Çeşitli durumlarda kredi taksitlerini ödeyemeyecek olan kişiler yapılandırma yöntemine gidebilirler.

Borç Transfer Kredisi

Borç kapatma kredisi veya borç transfer kredisi olarak bilinen kredi opsiyonları ile kredi kartı borçları ve tüketici kredileri yapılandırılabiliyor. Tüm bankaların borçları tek bir bankada toplayarak daha düzenli ödeme yapılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir