Ev hanımlarına kredi veren bankalar
Ev hanımlarına kredi veren bankalar

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar |2023

Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar

Ev hanımlarına kredi veren bankalar yazımıza başlamadan önce ev hanımlarının düzenli gelir sahibi olup olmamasının önemli olduğunu söylememiz gerekir. Bankalar kredi vermek için bazı şartlar aramaktadır. Aranan şartların başında kredi talebinde bulunan kişinin sabit gelirinin olması ve bunu belgelemesi istenmektedir. Ancak öğrencilere ve ev hanımlarına kredi veren bankalar da vardır. Yazımıza devam etmeden önce ev hanımlarına büyük bir destek sunan mikro kredi makalemizi de okuyabilirsiniz.

Kredi çekerken kredi notunuzun yüksek olması çok önemlidir. Kredi notunuz düşükse veya yükseltmek istiyorsanız sizin için özel araştırdığımız Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? Makalemizi Mutlaka Okuyun.

Hangi Durumlarda Evde duran hanımlar kredi alabilir?

Ev hanımları da sabit bir geliri olmasa bile bazı bankalar tarafından kredi alabilmektedir. Özellikle daha önce sigorta girişi olmuş ve maaşlarını banka üzerinden almış olan ev hanımlarına kredi veren banka bulmak daha kolaydır. Bir diğer seçenek ise ev hanımlarının küçük ve orta boy işletmelere yönelik bir kurum olan KOSGEB’den kredi veya hibe alabilmeleridir. Bunun için öncelikle KOSGEB bünyesindeki ücretsiz girişimcilik eğitimlerini almış olmaları gerekmektedir. Eğitim sürecini tamamlayan hanımlar, gerekli şartları ve kimi zaman istenen projeyi sunduklarında girişimcilere özel destek kredi ve hibelerinden yararlanabilmektedir.

İstenen kredi girişimcilik değil de borç ödeme, mal ve hizmet alımı için ise seçenekler kadının, gelir ve serveti ile sınırlanmaktadır. Yazımızın geri kalanında gelir veya servete sahip hanımların kredi çekebilme imkanları anlatılmaktadır.

Aile bütçelerine katkı sağlamak için veya ihtiyaç halinde ev hanımlarına kredi veren bankaların genel olarak istediklerini maddeler halinde sıralamaya çalıştık.

 • Ek Karta Bağlı Kredi Kartı;

Ek Kart adı altında eşinin kartından belli bir limitte ayrı bir kredi kartı çıkartılabilir. Bunun için kart sahibinin bankadan ek kart talep etmesi yeterlidir.

 • Ev, arsa, dükkân gibi taşınmaz mallarının olması;

Ev hanımı çalışmasa da taşınmaz mallarından ipotek yaptırarak kredi talebinde bulunup kredi alabilir. (Bunun için eşinin yazılı onayı olmalıdır)

 • Bankaların tercih ettiği kefil profiline uygun kefil gösterme;

Gelir düzeyi ve kredi notu yüksek olan kişilerden kefil gösterilmesi durumunda çalışmayan ev hanımları da kredi çekebilir.

 • KOSGEB gibi kurum ve çeşitli bankalardan destek alma;
Bu makale ilginizi çekebilir:   Bankaların İlkbahar İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları 2019

Ev hanımı olup çalışmasa da iş yeri açma gibi projeleri olan kadınlar farklı limitlerde kredi talebinde bulunarak kredi alabilirler. Bu gibi destek kredileri için geri ödeme şartları hafifletilmiş olup (3 yıl vergi almamak gibi) teşvik amaçlı olarak verilmektedir. Bunun için istenilen belgeleri temin ederek ilgili kuruma vermek yeterli olmaktadır.

Ev Hanımlarına Kredi Şartları

Kredi şartları ile ilgili bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Bu şartları aşağıdaki gibi sizler için sıraladık:

 • Kanuni süreçte işe başlamanın bildirilmiş olması,
 • Kendi işinde kendisinin bizzat çalışması ya da işin idarecisi olması (yani yönetici konumunda olması)
 • Ortakların işe başlama tarihi itibari ile 29 yaşını doldurmamış olması,
 • İşletmenin akrabalardan (üçüncü dereceye kadar) devir alınmamış olması,
 • Mesleki faaliyetleri devam eden, mevcut işletmelere ortak olunmaması gibi şartlar bulunmaktadır. Bu şartlara uyularak açmayı planladığınız iş yeri için gerekli olan para desteğini alabilirsiniz.

Eğer iş yeri değil de borç ödeme, ihtiyaç için kredi arıyorsanız belgelenebilir bir geliriniz, mal/ mülk gibi ipotek koyulabilecek bir servetiniz olmalıdır. En kötü durumda ise daha önce SGK girişi ile birlikte bir hesaba maaşlarınız yatmış olması gerekir. Bu durumlarda önceden maaş müşterisi olduğunuz bankalar ihtiyaç kredisi kullandırabilmektedir.

Ev Kadınları Kredi Çekerken Nelere Dikkat Etmeli

 • Öncelikle bankaların uygulamış olduğu faiz oranlarını dikkate alarak ihtiyaç olunan kredi kadar kredi çekmeli. Fazla kredi fazla masraf ve ödeme zorluğunu ortaya çıkartır.
 • Kefil isteneceği için mutlaka size güvenen ve sizin o borcu ödeyebileceğinize inanan birisini bulmalısınız. Bulduğunuz kefil son dakika vazgeçmemelidir.
 • Kredi ödeme günlerini kendinize göre ayarlamanız gerekir. Şayet ödeme günlerinde aksama olursa hem fazladan faiz ödemek durumunda kalırsınız hemde kredi siciliniz olumsuz etkilenir.
 • Kredi Çekme düşüncesinde iken sürekli olarak kredi puan sorgulaması yapmayınız. Unutmayınız ki bu sorgulamalar çok fazla oldukça kredi puanınız düşecektir. Doğru zamanı kestirerek bankalarda sorgulama yaptırabilirsiniz.

Ev kadınlarına sadece KOSGEB kredi vermez bazı bankalar da girişimci kadınlara kredi desteği vererek geri ödemelerde avantajlar saplamaktadır.

Kısa süre önce PTT’nin çalışmayan kadınlara yönelik verdiği Ev hanımlarına kredi başvurusu oldukça talep görmüştü. Yeni kredi şartları ile tekrardan aktif olacağını PTT‘nin internet sitesinden okuduk. Bunun yanında saydığımız bu bankalar halen Ev hanımlarına kredi verme desteği sunuyorlar. Qnb Finansbank, TEB ev hanımı desteği, İş Bankası, Akbank, Garanti Bankası, Vakıfbank EBRD Derneği, Ziraat Bankası, Halkbank Kadın Girişimci Destekleri, HSBC, İNG Bank, Odeabank, Şekerbank gibi pek çok banka da kadın girişimcilere kredi veren bankaların başında gelir. Sizde kredi çekmek istiyorsanız aşağıdaki formu kullanarak başvuru yapabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Garanti Bankası Taksitli Nakit Avans Para Çekme| 2022

Postaneden Ev Hanımlarına Kredi

PTT Banka hizmeti ile yakın zamanda kredi ihtiyacı olan kişilere kredi kullandırma hizmetine başlamıştır. Bu sayede birçok kişi postaneden kredi alma imkanına kavuşmuştur. Bu hizmetlerden biri olarak da postaneden ev kadınlarına da krediye başvurma imkanı doğmuştur. Buna rağmen PTT Bankanın kendisi bir banka değildir. PTT Bank anlaşmalı olduğu bankalar üzerinden kredi kullandırmaktadır. Bu nedenle ev hanımlarına kredi kullandırdığında da, hanımların bankalar ile probleminin olmaması gerekmektedir.

Bazı Bankaların EV Hanımlarına Kredi Verme İle İlgili Şartları ve Kredi Verme Durumlarının karşılaştırması

Kredi Veren Banka Gelir Belgesi ve Kefil Maximum Kredi Limiti
Teb Bankası İstenmemektedir 30.000 TL
Enpara Ev Hanımı Kredi İstenmemektedir 30.000 TL
Odeabank Kredi Gerekli Görülürse istenmektedir 35.000 TL
Aktif Bank N Kolay Kredi İstenmemektedir 30.000 TL

Ev Hanımları Bankalardan Kredi Kartı Alabilir mi?

Herhangi bir SGK güvenceniz bulunmuyorsa bankalar tarafından kredi kartı verilmemektedir. Ancak bu kredi çekme olayındaki gibi olmazsa olmaz bir şart olmaktan çıkıp, bankaların esnettiği bir şarttır. Kredi notunun yüksek olması ve ödemelerin düzenli yapılacağı şartları banka tarafından uygun görülürse ev hanımlarına kredi kartı verebiliyor. Bankaların uygun gördükleri kişilere kredi kartı sunma gibi bir hakları ilgili mevzuatta geçmektedir.

Yazımızın bu bölümünde ev hanımlarına kredi kartı veren bankaları sıralayacağız. Daha detaylı bilgi için belirtilen kredi kartının banka şubesine veya internet sitesine göz atmanız daha yararlı olabilir. Buradaki bilgiler genel amaçlı olup güncel tutulmaya çalışılmıştır.

En Kolay Ev Hanımlarına Kredi Kartı Veren Bankalar

 • NKolaykredi
 • Cepte TEB
 • ING
 • Akbank
 • Enpara (QNB Finansbank Alt Kuruluşudur)
 • QNB Finansbank CardFinans
 • Garanti BBVA (Sadece Ek kart olanağı ile vermektedir)
 • İş Bankası
Bankaların karşılaştırılmasını  kredi karşılaştırma sitemizden takip edebilirsiniz. Faiz oranları ve kredi kartı aidat ücretleri bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Bunların yanında hemen her bankanın ev hanımlarına kredi kartı kampanyaları ve bonus puan yükleme gibi ayrıcalıkları bulunmaktadır.  Örneğin; QNB Finansbank CardFinans bankası 50 tl para ödül puanı vermektedir. Bunun yanında Garanti BBVA Bonus Card 55 tl para ödül puanı vermektedir. Finans bank yıllık kart ücreti olarak 145 tl almakta iken Garanti 124 tl gibi rakam istemektedir. Bu gibi ödül ve bankaların istemiş olduğu ev hanımlarına kredi kartı aidat ücretlerini göz önünde bulundurmanız sizler için önem arz etmektedir.