Mikro Kredi Nedir
Mikro Kredi Nedir

Mikro Kredi Nedir? Mikro Kredi Başvurusu | 2020

Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi ilk olarak 1976’da Bangladeş’te kadınların, iş hayatına girmeleri ve ailelerine destek olmalarını sağlamak amacıyla başlatılan bir kredi destek programıdır. Bu sistem yoksullukla mücadele etmek için hayatımıza giriş yapan bir kredi finansman modelidir. Mikro kredi sistemi dar gelirli kişilerin azaltılması özellikle de kadınlara yönelik bir proje olarak hayata geçirilmiştir. Bangladeş’te başarıdan sonra dünyada az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanmaya başlanan bir finansman modelidir. Bu sistem çeşitli fonlar sayesinde finanse edilmektedir. Sistem özellikle de iş kurmak isteyen fakat yeterli bir geliri bulunmayan kadınlar için oldukça etkili bir sistemdir.

Mikro kredi, herhangi bir teminat gerektirmeyen ve bir iş fikrine sahip bütün kadınların işlerini kurabilmeleri için onlara sağladığı kredi yardımıdır. Hangi iş alanı seçeceğiniz size kalmıştır. İsterseniz bir terzi dükkanı açabilirsiniz veya hazır giysiler satabilir, kendi boyadığınız ürünleri satabilir, tuhafiye açılabilir, kuaför açılabilir, kozmetik ve bakım ürünleri satılabilir, bir market veya manav dükkanı açılabilir. Yani birçok seçenek arasında sizin arzunuz dahilinde istediğiniz iş alanını seçebilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu konu hakkındaki raporuna ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Mikro Kredi Başvurusu

Türkiye’de bu krediyi alabilmek için 5 kadının, yalnız bu kadınların akraba olamamaları şartıyla bir araya gelmeleri gerekmektedir. Aynı semt veya mahalleden olmaları çok daha iyi bir seçenektir. Bu 5 kadından her biri farklı bir iş alanı kurabilmektedir. Mesela biri tuhafiye dükkanı açabilir, diğeri terzi dükkanı açabilir, bir diğeri manav dükkanı açabilir gibi kendilerine özgün iş alanları seçebilirler. Daha sonra bu 5 kadın uygulamadan yararlanabilmek için Mikro Kredi Merkezi’ni arıyorlar ve mikro kredi almak istediklerini söylüyorlar.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından görevli kişiler evinize geliyorlar ve almak istediğiniz bu  kredi ile ilgili bütün bilgileri size detaylı bir şekilde anlatıyorlar. Daha sonra sizin de toplanmak istediğiniz herhangi bir evde toplanılıyor ve toplanılan ev bu 5 kadından birinin evi de olabilir. Toplanılan bu evde sizlere üç günlük ayrıntılı bir eğitim veriliyor. Bu verilen eğitimde nasıl üretim yapabilirsiniz, nasıl ve nerelerde bunları satabilirsiniz, parayı nasıl yöneteceksiniz gibi bilgiler verilmektedir. Verilen bu üç günlük eğitimin tamamlanmasının hemen ardından işiniz kuruluyor.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından alınan bilgilere göre, Türkiye’nin genelinde 2003’ten beri 170 binden fazla maddi imkanı olmayan kadına ulaşılarak 750 milyon lirayı aşan mikro kredi dağıtıldı. Dağıtılan bu  kredilerin geri dönüşünde de yüzde 100’lük bir başarı sağlandı.

EV hanımlarına kredi veren bankalar ile ilgili makalemizi okumak isterseniz tıklayınız

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı

Tüm dünyada uygulanan kalkınma politikalarının başarılı bir şekilde sağlanması için yoksulluğun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır ve bu doğrultuda da görüş birliği bulunmaktadır. İstihdam piyasasının düzenli bir dengeye gelmesi için de kadınların iş gücüne katılmaları önemli derecede artmıştır. Bu bağlamda mikro kredinin kurucusu Nobel Barış Ödülü Sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus’un kuruculuğunu yaptığı Grameen Bank ile yoksulluğun önemli bir şekilde düşmesine olanak sağlamak için getirilen programda, herhangi bir teminat ve kefalete ihtiyaç duyulmadan, dar gelirli kadınların iş hayatında daha çok dahil olup ülke ekonomilerine de katkı sağlamalarını amaçlayan son derece güvenli bu mikro krediler verilmektedir.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından edinilen bilgiye göre bu yılki verilmesi istenen mikro kredi hedefi 200 milyon liradır.

İş kurmak isteyen kadınların mikro kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruyu yapmaları için bir form doldurmaları gerekmektedir. Bu formda; fakirlik ilmühaberi, nüfus aile bildirimi, sabıka kaydı, ikametgah belgesi, oturulan ev kira ise kira kontratı, sosyal güvencesinin olmadığına dair belge, kendisini, anne babasının ve eşinin gayrimenkul tapu kayıtları ve mikro kredi talebinde bulunacak işin beyanı bulunmaktadır.

Eğer bu kadınlar ilk kez başvuruda bulunuyorlar ise 100 TL ile 1000 TL arasında kredi alabilirler. Aldıkları bu kredinin ödemesini düzenli bir şekilde aksatmadan öderler ise ve toplantılara düzenli bir şekilde gelirlerse ikinci yıl kredileri 2000 TL’ye kadar arttırılmaktadır. Kredi alıp işlerini kuran kadınlar, kredi geri ödemelerini TİSVA’ ya 46 hafta vadeyle düzenli bir biçimde öderler.

Hakkında: Yatirim Kredi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir