Mikro Kredi Nedir
Mikro Kredi Nedir

Mikro Kredi Nedir? Mikro Kredi Başvurusu |2023


Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi ilk olarak 1976’da Bangladeş’te kadınların, iş hayatına girmeleri ve ailelerine destek olmalarını sağlamak amacıyla başlatılan bir kredi destek programıdır. Bu sistem yoksullukla mücadele etmek için hayatımıza giriş yapan bir kredi finansman modelidir. Mikro kredi sistemi dar gelirli kişilerin azaltılması özellikle de kadınlara yönelik bir proje olarak hayata geçirilmiştir. Bangladeş’te başarıdan sonra dünyada az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde uygulanmaya başlanan bir finansman modelidir. Bu sistem çeşitli fonlar sayesinde finanse edilmektedir. Sistem özellikle de iş kurmak isteyen fakat yeterli bir geliri bulunmayan kadınlar için oldukça etkili bir sistemdir.

Mikro kredi, herhangi bir teminat gerektirmeyen ve bir iş fikrine sahip bütün kadınların işlerini kurabilmeleri için onlara sağladığı kredi yardımıdır. Hangi iş alanı seçeceğiniz size kalmıştır. İsterseniz bir terzi dükkanı açabilirsiniz veya hazır giysiler satabilir, kendi boyadığınız ürünleri satabilir, tuhafiye açılabilir, kuaför açılabilir, kozmetik ve bakım ürünleri satılabilir, bir market veya manav dükkanı açılabilir. Yani birçok seçenek arasında sizin arzunuz dahilinde istediğiniz iş alanını seçebilirsiniz. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın bu konu hakkındaki raporuna ulaşmak için tıklayabilirsiniz

Mikro Kredi Başvurusu

Türkiye’de bu krediyi alabilmek için 5 kadının, yalnız bu kadınların akraba olamamaları şartıyla bir araya gelmeleri gerekmektedir. Aynı semt veya mahalleden olmaları çok daha iyi bir seçenektir. Bu 5 kadından her biri farklı bir iş alanı kurabilmektedir. Mesela biri tuhafiye dükkanı açabilir, diğeri terzi dükkanı açabilir, bir diğeri manav dükkanı açabilir gibi kendilerine özgün iş alanları seçebilirler. Daha sonra bu 5 kadın uygulamadan yararlanabilmek için Mikro Kredi Merkezi’ni arıyorlar ve mikro kredi almak istediklerini söylüyorlar.

Mikro Kredi Nereden Alınır?

KEDV Mikro Kredi

KEDV, ihtiyaç sahibi kadınların mevcut yetenekleriyle üretebilecekleri, ihtiyaç olan pazara yeni ürünler vermek ve ekonomik yönleride araştırarak ortaklık, izleme ve kabiliyet eğitimleri veren vakıftır.

Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı olarak bilinen bu vakfa müracaat ederek Mikro kredi alabilirsiniz. iletişim adresleri olarak; İstiklal Cad. Bekar Sok. No: 17 Beyoğlu, İstanbul Tel: 0212 292 26 72 web: www.kedv.org.tr adreslerinden biri ile ulaşabilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Kooperatif Nedir? Kooperatif Çeşitleri Nelerdir?

KEDV vakfının 3 programı vardır.

 • Güçlendirme ve Kooperatifleşme
 • Ekonomik Güçlendirme
 • Afet ve Göç

TGMP Mikro Kredi

Türkiye Grameen Mikrofinans Programı olarak da bilinen bu uygulama ile farklı şehirlerden mikro kredi alabilirsiniz. TGMP işleyişini aşağıdaki resimde görebilirsiniz.

Mikro Kredi

Mikro Kredi başvurusunu TGMP üzerinden yapmak isterseniz aşağıdaki şehirlerin isimleri ve şubeleri sizlere yardımcı olacak ve yol gösterecektir.

 1. ABDULKADİR AKSU SUR/DİYARBAKIR MİKROFİNANS ŞUBESİ
 2. AHMET KAYA BAĞ YALVAÇ/ISPARTA MİKROFİNANS ŞUBESİ
 3. ALİ RIZA TODUK BAFRA/SAMSUN MİKROFİNANS ŞUBESİ
 4. ASIM KOCABIYIK AFYONKARAHİSAR MİKROFİNANS ŞUBESİ
 5. AYŞE IŞIL COŞKUN ZAİM EYÜP/İSTANBUL MİKROFİNANS ŞUBESİ
 6. AYTEN COŞKUN EĞİN BAŞPINAR KEMALİYE/ERZİNCAN MİKROFİNANS ŞUBESİ
 7. BORUSAN GEMLİK/BURSA MİKROFİNANS ŞUBESİ
 8. EYÜP CENAP GÜLPINAR ŞANLIURFA SİVEREK MİKROFİNANS ŞUBESİ
 9. FEYYAZ BERKER KONYA MİKROFİNANS ŞUBESİ
 10. GALİP ÖZTÜRK SALIPAZARI/SAMSUN MİKROFİNANS ŞUBESİ
 11. HAMDİ AKIN KAYSERİ MİKROFİNANS ŞUBESİ
 12. HÜSNÜ ÖZYEĞİN ERGANİ/DİYARBAKIR MİKROFİNANS ŞUBESİ
 13. KIZILAY HÂKKARİ MİKROFİNANS ŞUBESİ
 14. KIZILAY CİZRE/ŞIRNAK MİKROFİNANS ŞUBESİ
 15. MEHMET NAZİF GÜNAL GİRESUN MİKROFİNANS ŞUBESİ
 16. MİDYAT BELEDİYESİ ABDULKADİR AKSU MİKROFİNANS ŞUBESİ
 17. MV HOLDİNG BALIKESİR MİKROFİNANS ŞUBESİ
 18. NİHAT GÖKYİĞİT ARTVİN MİKROFİNANS ŞUBESİ
 19. ÖMERLİ BELEDİYESİ RİFAT ALTINDAĞ MİKROFİNANS ŞUBESİ
 20. RAMAZAN ÖZ İSKENDERUN/HATAY MİKROFİNANS ŞUBESİ
 21. SEMA DOĞAN SARIYER/İSTANBUL MİKROFİNANS ŞUBESİ
 22. SOSYAL MARKET VAKFI BEYOĞLU/İSTANBUL MİKROFİNANS ŞUBESİ
 23. TEKFEN VAKFI SOMA/MANİSA MİKROFİNANS ŞUBESİ
 24. TEKFEN VAKFI MERSİN MİKROFİNANS ŞUBESİ
 25. TURGAY CİNER ELBİSTAN/KAHRAMANMARAŞ MİKROFİNANS ŞUBESİ
 26. TURKCELL VAN MİKROFİNANS ŞUBESİ
 27. VEHBİ BİLGİN ELAZIĞ MİKROFİNANS ŞUBESİ
 28. VUSLAT DOĞAN SABANCI BAĞCILAR/ÇATALCA/İSTANBUL MİKROFİNANS ŞUBESİ
 29. YILMAZ AKPINAR EDREMİT / BALIKESİR MİKROFİNANS ŞUBESİ

TGMP Nasıl Kredi alınır?

TGMP’nin 2020 yılı itibari ile Türkiye’de hali hazırda 97 şubesi bulunmaktadır. Bulunduğunuz il veya ilçedeki TGMP şubesine giderek aşağıdaki adımları tamamlamanız istenir. Bu adımlar nelerdir madde olarak sizler için topladık.

 • TGMP başvurusunda yetkili personele yapacağı işle ilgili fikrini söylemelidir.
 • İlk başvurusu olduğu için 100-1000 tl arasında gerekli mikro kredi miktarını belirleyerek TGMP yetkili personeline bildirmeli.
 • TGMP’de grup esas olduğu için ilk etapta kurduğu beş kişilik grubuyla 3 günlük eğitime tabii tutulacak ve mikro kredi geri ödeme sistemi hakkında bazı gereken bilgiler kendilerine öğretilecektir.
 • Yapılacak anlaşmalar ve tören ile talep ettiği mikrokrediyi alacaktır.

Yukarıdaki maddede belirtilen 5 kişik grup; mahallenizden veya çevrenizden (Akraba olmamak şartı ile) iş fikri olan beş kadından oluşmaktadır.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı Mikro Kredi

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından görevli kişiler evinize geliyorlar ve almak istediğiniz bu  kredi ile ilgili bütün bilgileri size detaylı bir şekilde anlatıyorlar. Daha sonra sizin de toplanmak istediğiniz herhangi bir evde toplanılıyor ve toplanılan ev bu 5 kadından birinin evi de olabilir. Toplanılan bu evde sizlere üç günlük ayrıntılı bir eğitim veriliyor. Bu verilen eğitimde nasıl üretim yapabilirsiniz, nasıl ve nerelerde bunları satabilirsiniz, parayı nasıl yöneteceksiniz gibi bilgiler verilmektedir. Verilen bu üç günlük eğitimin tamamlanmasının hemen ardından işiniz kuruluyor.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Python Nedir? Programlama Dili Ne İşe Yarar? |2023

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından alınan bilgilere göre, Türkiye’nin genelinde 2003’ten beri 170 binden fazla maddi imkanı olmayan kadına ulaşılarak 750 milyon lirayı aşan mikro kredi dağıtıldı. Dağıtılan bu  kredilerin geri dönüşünde de yüzde 100’lük bir başarı sağlandı.

EV hanımlarına kredi veren bankalar ile ilgili makalemizi okumak isterseniz tıklayınız

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı

Tüm dünyada uygulanan kalkınma politikalarının başarılı bir şekilde sağlanması için yoksulluğun ortadan kaldırılması amaçlanmaktadır ve bu doğrultuda da görüş birliği bulunmaktadır. İstihdam piyasasının düzenli bir dengeye gelmesi için de kadınların iş gücüne katılmaları önemli derecede artmıştır. Bu bağlamda mikro kredinin kurucusu Nobel Barış Ödülü Sahibi Prof. Dr. Muhammed Yunus’un kuruculuğunu yaptığı Grameen Bank ile yoksulluğun önemli bir şekilde düşmesine olanak sağlamak için getirilen programda, herhangi bir teminat ve kefalete ihtiyaç duyulmadan, dar gelirli kadınların iş hayatında daha çok dahil olup ülke ekonomilerine de katkı sağlamalarını amaçlayan son derece güvenli bu mikro krediler verilmektedir.

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından edinilen bilgiye göre bu yılki verilmesi istenen mikro kredi hedefi 200 milyon liradır.

İş kurmak isteyen kadınların mikro kredi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Başvuruyu yapmaları için bir form doldurmaları gerekmektedir. Bu formda; fakirlik ilmühaberi, nüfus aile bildirimi, sabıka kaydı, ikametgah belgesi, oturulan ev kira ise kira kontratı, sosyal güvencesinin olmadığına dair belge, kendisini, anne babasının ve eşinin gayrimenkul tapu kayıtları ve mikro kredi talebinde bulunacak işin beyanı bulunmaktadır.

Mikro Kredi Geri Ödemesi Nasıldır?

Krediye ilk kez başvuruda bulunacak bayanlar 100 TL ile 1000 TL arasında kredi alabilirler. Aldıkları bu kredinin ödemesini düzenli bir şekilde aksatmadan öderler ise ve toplantılara düzenli bir şekilde gelirlerse ikinci yıl kredileri 2000 TL’ye kadar arttırılmaktadır. Kredi alıp işlerini kuran kadınlar, kredi geri ödemelerini TİSVA’ ya 46 hafta vadeyle düzenli bir biçimde öderler. Oldukça uzun dönemlerde olan geri ödeme süresinde 1000 tl lik kredinin geri ödemesi haftalık olarak 21-22 tl’ye tekabül etmektedir. Bu para sizlerin çalıştığı yere gelinerek bizzat elden alınma yöntemiyle veya bankaya yatırılma yöntemiyle tahsil edilmektedir.