Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?
Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar? |2023


Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar?

Banka kartı kullanıcılarının en çok merak ettiği sorular arasında banka kartında hesap numarası nerede yazdığıdır. Bankaların kartlarında yazan hesap numarasının kartların neresinde yazdığını sizler için araştırıp yazdık.  Para yatırma ve para çekme işlemlerinde bankalar müşterilerine ATM üzerinden kolaylıkla işlem sağlamaları için banka kartı tahsis etmektedir. Bir karttan veya hesaptan bir başka banka kartın hesabına para gönderme işlemi için hesap numarası kullanılmaktadır. Banka kartını diğer kartlardan ayırt edebilmek için hesap numarası banka tarafından otomatik şekilde müşteriye tanımlı olmaktadır.

Banka kartları üzerinde parasal işlerini yürütenler gerek internet bankacılığı gerekse ATM’lerden işlemleri halledebilmektedir. Banka hesap kartlarında hesap numarası yazmayan kişiler içinse bu işlemleri yapmak biraz daha zor hale gelebilmektedir. Banka hesap numarasını öğrenme yöntemleri bankalara göre aşağıda yer almaktadır.

İban Numarası İçinde Hesap Numarası Hangi Rakamlardır?

Bazı banka kartlarının üzerinde İban Numarası bulunmaktadır. Bu numara dizisinden hesap numarasına da ulaşmak mümkündür. İban numara dizisinin son 16 hanesi hesap numarası olarak kullanılmaktadır.

Kimi zaman banka kartları üzerinde yazılan sayı dizileri kafa karıştırabilir. En etkili hesap numarası ve İban öğrenme ise bankamatik üzerinden gerçekleşmektedir. Banka kartınızla beraber bankamatiğe giriş yapın. Ardından Hesaplar> Hesap Bilgileri bölümüne gelin. Bu bölümden kartınızın hesap numarası ve İban numarasını kolaylıkla öğrenebilirsiniz.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Ek kart nedir? Ek Kart Başvurusu Yapma |2023

Ziraat Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

Ziraat Bankası’nın banka kartlarında yer alan hesap numaraları 14 haneden oluşmaktadır. Kart üzerinde yer alan 16 rakamlık bir dizi bulunmaktadır. Ancak ilk 4 rakam şube kodunu belirtmek maksatlı kart üzerinde yer almaktadır.

Para transferi sırasında Ziraat Bankası’nın hesap numarası girildiğinde hesap numarası sahibinin ad ve soyadının ilk harfleri bulunmaktadır. Transfer işlemi bu adların uyuşması halinde geçerli olmaktadır. Ziraat Bankası’nın banka kartlarının üzerinde İban yazmadığı takdirde Ziraat Bankası Müşteri Hizmetleri numarası olan 0850 220 00 00 hat aranıp bilgi alınabilir.

Halkbank Hesap Numarası Nerede Yazar?

Halkbank’ın İban numarası 12 haneden oluşmaktadır. Bu rakam dizisinin son 8 rakamı hesap numarası olarak kullanılmaktadır. İlk 4 basamak banka kartının şube kodunu göstermektedir. Para transferi sırasında Halkbank’ın hesap numarası girildiğinde hesap numarası sahibinin ad ve soyadının ilk harfleri bulunmaktadır. Transfer işlemi bu adların uyuşması halinde geçerli olmaktadır.

Halkbank’ta banka kartı üzerinde İban numara dizisi bulunmamaktadır. Halkbank hesap ve İban numarasını öğrenmek için Halkbank Müşteri Hizmetleri olan 0850 222 0440 numaralı hatla iletişime geçmek, ATM veya mobil bankacılık üzerinden bilgi almak gerekmektedir.

Yapı Kredi Hesap Numarası Nerede Yazar?

Yapı Kredi’nin hesap numarası 8 haneli rakam dizisinden oluşmaktadır. Toplamda 12 haneli olan İban numarasında ilk 4 rakam şube kodunu göstermektedir. Banka kartının ön yüzeyinde hesap numarası bulunmamaktadır. Yapı Kredi’nin banka hesap numarasını öğrenmek için 0850 222 0 444’ü aramak, ATM’ye uğramak veya internet bankacılığını kullanmak gerekmektedir.

İş Bankası Hesap Numarası Nerede Yazar?

İş Bankası’nın hesap numarası 7+4 basamaklı rakam dizisinden oluşmaktadır. İlk 4 basamaklı rakam şube kodudur. Son 7 hane ise İş Bankası’nın hesap numarasıdır. İş Bankası’nın banka kartında ön yüzeyde hesap ve İban numarası bulunmaktadır. Banka kartı kullanıcılarına kolaylık olması için hesap numarası rakam dizisinin yanında isimlendirilmiştir.

Bu makale ilginizi çekebilir:   Geciken Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir? |2023

HSCB Hesap Numarası Nerede Yazar?

HSCB’nin banka kartları için tanımlı olan hesap numarası 12 haneden oluşmaktadır. Banka şube kodunu 3 hane olarak belirlemiştir. Bazı bölgelerde ise şube kodu 4 rakamdan oluşabilmektedir. Banka kartının ön yüzeyinde 15 rakam bulunmaktadır toplamda. Para transferi sırasında HSCB’nin hesap numarası girildiğinde hesap numarası sahibinin ad ve soyadının ilk harfleri bulunmaktadır. Transfer işlemi bu adların uyuşması halinde geçerli olmaktadır

TEB Hesap Numarası Nerede Yazar?

TEB’in banka kartları için tanımlamış olduğu hesap numarası 8 haneden oluşmaktadır. Hesap numarasının öncesinde 3 veya 4 rakam yer almaktadır bunlar da şube kodunu temsil etmektedir. Şube kodu 3 haneli olanların işlem yaparken başına 0 koyarak işleme devam etmeleri gerekmektedir.

TEB’in banka kartının ön yüzeyinde yer alan hesap numarasını öğrenmek oldukça kolaydır. Ancak yine de en sağlıklı biçimde bankanın müşteri hizmetleri numarası olan 0850 200 0666 hattı aranarak detaylı bilgi alınabilir.

Akbank Hesap Numarası Nerede Yazar?

Akbank’ın banka kartlarının ön yüzeyinde İban yazmaktadır. İban numarası 26 haneli rakamdan oluşmaktadır, bu dizinin son 7 rakamı hesap numarasıdır. 7 rakamdan önceki 4 hane ise şube kodu olarak belirlenmiştir. Akbank’ın 444 2 525 numaralı müşteri hattı aranarak detaylı bilgi alınabilmektedir.

Garanti BBVA Hesap Numarası Nerede Yazar?

Garanti BBVA’nın ön veya arka yüzeyinde İban, hesap numarası vb. bilgi bulunmamaktadır. Bu noktada en detaylı bilgiyi 444 0 333 müşteri numarası ile iletişim kurarak alabilirsiniz. İban’ın son 7 hanesi ise Garanti BBVA’nın hesap numarasını oluşturmaktadır.