Startup nedir? Start-up Şirket Destekleri Neler? |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Startup Nedir?

Startup dendiği zaman akıllara gelen amacında büyüme yatan ve bu amaç doğrultusunda gerekli teknolojinin kullanılması , kitleye hitap etmesi ve o kitlenin ihtiyacını karşılaması gelmektedir. Start-up birey değil topluma hitap eden projeler diyebiliriz. Nedeni yerel değil de global olmasıdır. Girişimcilik ile çok karıştırılan Startup aslında aynı şey değillerdir. Küçük, mahalle arası dükkanlar girişim olarak kabul edilebilir ancak start-up sayılmamaktadır.Sadece Büyük pazar kitlesine hitap eden ve büyüme odaklı olan şirketler Startup kapsamına girmektedir.

Start-up’ların Özellikleri?

Genel olarak teknolojik alanda parlaklık gösteren ancak bakıldığı zaman her sektörde aktif olabilen Startup şirketlerin yapısal 4 özelliği bulunmaktadır. Ve bu özellikler şirket yapısının geleneksel şirket ile farkını ortaya koymaktadır.

 1. Hız: Diğer şirketlere nazaran bakıldığı zaman Startup şirketlerde karar alma ve işleve geçime daha kısa sürede hayata geçmektedir.
 2. Düşük Bütçe: Maddi yetersizlik ve bunu avantaja çevirme Startup şirket konusu olmaktadır. Bu durumda rik altında olan şirket kendine beceri kazanma şansı kazandırmaktadır.
 3. Belirsizlik: Yetersiz maddiyat içinde olan şirket bu durum karşısında zarara uğramanın yanı sıra verim de elde edebilir. Hedeflerine giden yolda kazançlı çıkabilir ya da bu yolun boşa gidilmiş olduğunu farkedebilirler.
 4. Ekip Ruhu: Startup şirketin en önemli özelliğinden olan ekip ruhu işin verimli olması üzeride önemli bir etkiye sahiptir. İyi çalışan , takım ruhu olan bir ekipte ortam daha sağlıklı ve iş daha verimli ilerlemektedir.

Start-up Şirketi Nasıl Kurulur?

Mantık olarak da bakıldığı zaman iyi bir şirket iyi iş çıkarmaktadır. Bu nedenle aslında çalışan ekibe yatırım yapmış olunur. Bunu iş içinde olan yatırımcılar gayet iyi bir şekilde bilmektedir. Bunun içinde belirli stratejiler vardır ve bu stratejiler sayesinde kurulan Startup şirketinden verimli sonuçlar , kazançlı iş elde edilmektedir. Çünkü takım ruhu olmayan bir ekip kurulan şirketin zarar görmesi konusuna büyük önem taşımaktadır.

 1. Örnek Olun: Startup yöneticisi olan kişinin kendi yeterli donanım ve dikkatte olmalıdır ki altında ya da kulvarında çalışan kişiler de ondan gördükleri veyahut öğrendikleri ile iyi bir iş çıkarabilmelidir.
 2. Takım Egzersizleri: Takım ruhu oluşturma konusunda egzersiz doğru ve bilinçli yapıldığı sürece verim sağlayıcı bir etki doğurmaktadır. Burada zorla ya da yapmacık bir şekilde iş olmaması durumu pozitif yöne sürüklerken tersi de negatif sonuç doğuracaktır.
 3. Toplantılar: Bakıldığı zaman düzen açısından toplantı olumlu gibi gözükse de aslında verim düşürücü bir etkisi vardır. Toplantıyı tamamen kaldırmak mantıklı bir hamle değildir. Yapılması gereken sıkıcı ya da uzun bir toplantı yerine direk iş verimi konusunda hızlı karaarlar alınmasıdır.
 4. Özerklik: Startup şirkette denge oldukça önemlidir. Fazla özgürlüğün zararın gibi azı da verim düşürür anlayışı vardır. Asıl olması gereken karşılıklı , seçim hakkı tanınan ve adaletli bir sistem içerisinde işin işlemesini sağlamaktır.
 5. İçsel Motivasyon: İş ortamında bir yarış hakimdir ve bu yarışta daha hevesli daha meraklı olanlar mutlaka vardır. Ayrıca işbirliği içerisinde çalışmak ve sonunda takdir kazanmak çalışan açısından heves arttırıcı olduğundan işin verimli ilerlemesini ve hatta sonuçlanmasını sağlamaktadır.
 6. Hedefler Ve Temel Sonuçlar: Şirket bir hedef belirler ve o yolda yürür. Sonucunu öngöremez ve risk alır. Bu her zaman olumlu olmayabilir. Çıktığı yol boşuna ve zararla sonuçlanabilirken verimli , kazançlı bir sonuca vaarılmasını da sağlayabilmektedir.

Start-up’a Kimler Destek Verir?

Start-up olabilme özelliklerinden en önemlisi ekip ruhu idi. Hatta şirketten çok yatırım çalışanlara yapılıyor bile diyebiliyorduk. Nedeni ise iş onların elinden çıkacaktır ve verim için takım ruhu oldukça önemlidir. Bankalar , üniversiteler , girişimciler , özel kurumlar gibi pek çok yerden Start-up şirketlere destek gelmektedir. Çünkü bakıldığı zaman amaç büyümeyi sağlamak ve büyük pazar kitlesine hitap edip bu kitlenin ihtiyaçlarını yerine getirmektir.Örneğin ;
ING Bank, Kuveyt Türk, TEB ,Albaraka ,İş Bankası

Startup Destek Programı

 • Tecrübe ve Kaynaklar
 • 5.000$ Hibe
 • Uzman Desteği
 • Kurumsal Şablon Oluşturma
 • Kişisel Öğretmen

Startup Şirketlerin Başarısız Olma Nedenleri

Genele bakıldığı zaman Startup’ların batma ve zarara girmesinin temel nedeni, hedeflenen pazarın seçilen ürüne ihtiyacının olmamasıdır. Çünkü verim sağlama amacı ile girişim yapan yatırımcıyı gören diğer yatırımcılar da bu pazara yönelmektedirler. Bu da yatırımcıların kar marjını düşürdüğü için rekabet ortamı oluşturmaktadır. Ve öldürücü bir ekonomi ortaya çıkması ile Startup şirketi batma noktasına gelmektedir. Diğer bir neden olarak da Start-up şirket olma özellikleri göz önüne alındığı zaman ; takım ruhu olmaması ve çalışanlar arasında uyum olmaması iş gücünün verimini düşürdüğü için komple işin sonlanmasına sebebiyet verebilmektedir.

Doğru bir ekip ve ekipman ile çalışılmadığı takdirde karşında bulunan kitleye uygun hizmet sunulmadığı , isteklerine yetememe durumu karşısında şirket batmaya ve zarara eğilim halindedir. Hatta Türkiye olarak baktığımız zaman çoğu telefon uygulaması ve internet siteleri bu sebeplerden kapatılmak durumunda kalmıştır. Yani genel bir yorum yapmak gerekirse bir projeye bir uygulamaya başlanacağı zaman iyi analiz dışında bulunan riskler de göz önüne alınmaktadır.

Her zaman zarar olmasa da bu da bir seçenek olarak değerlendirilmektedir. Ve ortak kararlar alabileceğimiz , sağlıklı ve tutumlu çalışabileceğimiz iş arkadaşları ile yaptığımız işten daha fazla refah sağlar ve verimli sonuçlar elde etmekteyiz. Bir pazara girmeden burada oluşacak rekabet için rakipler tanınmalı ve ona göre hamle kullanılmalıdır. Startup genel olarak risk alma üzerinedir. Yatırımcı rekabet ortamında rakipleri önüne geçmek için reklam yapar ve buna karşılık bir ücret öder. Ama bu durumda bazen işe yaramayabilir ve vakit ve maddi zarara neden olur.

Türkiye’nin En Başarılı Startup Şirketleri

 • Insider
 • Paraşüt
 • Onedio
 • İyzico
 • Sinemia
 • Connected2me
 • Scorp
 • FitWell
 • Segmentify
 • Kolay İk
 • Vispera
 • Getir
 • BiTaksi
 • Tapu.com
 • Evreka
 • Iven.io
 • SuKolay
 • Kapgel
 • Armut
 • BiSu

softmvh.com

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!