Swing Trade Nedir? Swing Trader Stratejileri |2023

service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Swing Trade Nedir?

Swing Trade, Kişinin piyasalarda özellikle forex piyasalarında, teknik analiz ve sezgileri ile orta ve uzun vadeli oluşan dalgalanmalardan faydalanmaya çalışmasıdır. Swing Trader ne demek sorusu da bu trade yöntemini kullanan kişilerdir.. Başka bir tanımla fiyatların gün içerisinde takip edilip dip noktadan alıp tepe noktada satıp kar etme yöntemidir. Swing Trade’de temel nokta analizdir. Yatırımcı hisseleri ne kadar iyi analiz ederse o kadar çok kazanır. Analiz etmenin yanında kişinin grafik okuma geçmiş hisselere bakarak tahminde bulunması da gerekli özelliklerdendir.

Swing traderler, piyasaya giriş ve çıkış noktalarını bulmak için 15-30 dakika aralığında grafikleri inceleyebilir. Burada herkesin kullanacağı yöntem farklıdır. Bazısı hisseyi alır uzun süre elinde tutar bazıları gün içindeki yükselişlere göre hareket eder. Hisseleri düşükten alıp tepe noktada satmak kişiyi bir süre sonra zarara götürebilir. Burada yatırım yapan kişinin bilinçli olması gerekir.

Kişinin seçebileceği en uygun hisseler gün içinde işlem yapan şirketlerin hisseleridir. Bu hisseleri öncelik olarak seçmesinin nedeni gün içerisinde şirketlerin fazla işlem gördüğünden dolayı hisseler üzerinde ani dalgalanmaların oluşmasıdır. Başka bir sebepte şirketlerin talebi karşılama esnasında herhangi bir sorun çıkarmamasıdır. Bu yüzden kişi hisseleri yakından takip eder ve ona göre hamle yaparsa istediği karı elde edebilir. Swing trade farklı yatırım araçlarında da kullanılabilir. Borsa, petrol, bakır bunlara gibi sektörler bunlara örnektir. Kısaca günlük dalgalanmaları kişinin lehine döndürmesiyle kar etmeye dayalı kısa dönemli yatırımdır.

Swing Trader Ne Demek?

Swing trade nedir tanımlamadan önce trader Nedir? Kimler trader olabilir? sorularına hızlıca cevap verelim. Trader İngilizce bir kelime olup Türkçesi ticaret yapan anlamına gelir. Finansal piyasalarda çeşitli işlem gerçekleştiren kişilere trader denir. Kısaca al-sat yapan kişidir. Örneğin bir kişi Euro satın alıp TL olarak satarsa trade yapmış olur. Trade yapan kişiler piyasaya hakim olmalıdır. Piyasadan uzaklaşmamalıdır. Mantığını ön planda tutmalıdır. Sabırlı ve mantıklı olmalıdır. Bu özelliklere sahip olan kişi piyasada her zaman daha çok kazanacaktır.

Swing Trade Avantajları ve Dezavantajları

Avantajları

 1. Kar-Zarar Oranı: Kar zarar oranı ile analiz edilen hisseler kişiye 4’ten fazla zarar edebilme şansı tanır. Ama bir sonraki analiz ile kişinin tek seferde bütün zararı kurtulur. Aynı zamanda piyasadaki kişi piyasadaki dalgalanmaları yakalarsa kısa vadede büyük karlar elde edebilir.
 2. Yüksek Başarı: Kişinin grafik okuma ve mantığıyla hareket etmesi kişiye yüksek başarı getirecek ve daha yüksek kar etmesine olanak sağlayacaktır.
 3. Spread Problemi yoktur: Kişiyi firma seçerken yüksek spread maliyeti olan firmalar yerine düşük spread maliyetli olan firmalara seçmeye zorlamaz.

Dezavantajları

 1. Disiplin şarttır: Kişi başlarda kazanç sağlamak için kar ve zarar noktalarını minimum noktada tutması daha sağlıklı olur. Sonrasında kazanılan tecrübe ile daha yüksek kazançlar sağlanabilir. Ama bunun için zaman ve ciddi anlamda disiplin gerekir.
 2.  Risk: Bu konuda terübeli olan yatırımcılar piyasa iyiyken sermayemizin %1-2’sini risk edebileceğimizi söylüyorlar. Diğer taraftan piyasa kötüyken sermayemizin %0,50’sini risk edebileceğimizi söylüyor. Bunun yanında geri dönüşler büyük kayıplara neden olabilir.

Temel Kurallar

 1. Hisse gözle görülür bir yükselişte olmalı. Tepe noktayı yani zirveyi geçen hisseler eğer hacimli bir yükseliş gösteriyorsa çok kısa zamanda yüksek artışlar gösterir.
 2. Hisse tepe noktadan fazla uzaklaşmadan 2-15 gün aralığında dinlenmeli. Bir anlamda güzel demlenmeli. Güzel demlenmiş bir çay insana her zaman keyif verecektir.
 3. Hissenin 1 haftalık ortalaması 20 günlük ortalamanın üstünde olması gerekir.

Swing Trade Stratejileri

 • Momentum Strateji: Hisseler gün içerisinde dip noktaya veya tepe noktaya hareket etmeye başlar. Bu işlemi momentum olarak tanımlarız. Bu strateji ile birlikte kişinin momentuma katılıp iyi bir analiz ile al sat yapmaya başlaması gerekir. Eğer kişi bu işlem sırasında çok fazla beklerse zarar edebilir. Bu yüzden kişi kendine bir tepe nokta belirleyip o noktada durmalıdır.
 • Al-Sat Stratejisi: Buradaki temel nokta analizdir. Şirketler gün içerisinde bir çok işlem gerçekleştirir. Kişiden burada şirketin hamlelerini takip edip buna göre hamle yapması beklenir. Eğer iyi gelişmeler yaşanıyorsa hisse senetleri artacak demektir. Kişi bu süreci grafik ve haberler üzerinden takip ederse kar edecektir. Burada da dikkat edilmesi gereken nokta yaşanan bu iyi gelişmelere piyasanın ne tepki vereceği kesin olarak bilinemez. Bu yüzden bu strateji kısa vadeli olursa kişinin lehine sonuçlanacaktır.
 • Scalping: Bu strateji ile yatırım yapan kişiler güzel paralar kazanabilir. Bu strateji ile kişi gün içinde yüzlerce al-sat yapabilir. Bu ufak farklar ile gün sonunda güzel paralar kazanabilir. Bu stratejnin diğerlerinden farkı daha az riskli olmasıdır.

Trade Sistemleri Kimler İçin?

 • Swing trade herkes uygun bir yöntem değildir: İnsanlar bu platfomda kar etmek için çabalar. Hatta bir çok kişinin sadece tek gelir kaynağı budur. Burada kişinin özverili ve grafikleri iyi derecede yorumlaması gerekir.
 • Hisse fiyatlarını tahmin etmek kolay değildir: Eğer bu mümkün olsaydı piyasada herkes çok yüksek kazançlar sağlardı. Fiyatların sıçraması ile birlikte fiyatlar aniden artış ve azalış gösterebilir. Çok risklidir. Bu yüzden geçmiş dönemlere bakıp tahmin yürütmek oldukça zordur.

Yazar:Sercan Seyhan

Kaynakça

 

coreldraw

0
be_endim
Beğendim
0
dikkatimi_ekti
Dikkatimi Çekti
0
do_ru_bilgi
Doğru Bilgi
0
e_siz_bilgi
Eşsiz Bilgi
0
alk_l_yorum
Alkışlıyorum
0
sevdim
Sevdim
Giriş Yap

YatırımKredi ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!